Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: black-cat »

Jest wśród Was może ktoś, kto studiuje jednocześnie oba te kierunki?:) Na którym roku zdecydowaliście się na drugi kierunek? Jak to godzicie? Które przedmioty Wam przepisano (zwłaszcza, gdy studiując lekarski zaczęliście studiować stomę)?
Kierunek lekarski :)
Frey Gottesman
Posty: 33
Rejestracja: 6 wrz 2017, o 17:21

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: Frey Gottesman »

Ja zacząłem lek po skończeniu stomy i imo gra nie warta świeczki w tę stronę, lepiej zacząć lekarski i po pierwszych dwóch, trzech latach zacząć stomę. Przepisali mi trochę rzeczy, no i czekają mnie kliniki z kolegami z pracy, będzie ciekawie. Plus trochę inaczej asystenci podchodzą do ciebie, wiadomo, w końcu lek dent to nie licealista. Mój kumpel po trzecim roku leku zaczął stomatologię i było bardzo ciężko, wymagało to dużo zachodu i często bycia w dwóch miejscach jednocześnie, że tak to ujmę. Pewnie organizacyjnie zależy to jeszcze od uczelni, którą wybierzesz. Według mnie strata czasu, chyba, że robisz specjalizację ze szczękowej i planujesz swoje przyszłe życie za granicą. Ze stomatologią jest ten problem, że ostatnie lata to dużo praktycznych zajęć, kliniki po kilka godzin dziennie i ostra jazda z teorią, nie wiem, czy zmęczony i zestresowany miałbym ochotę siedzieć jeszcze na lekarskim na jakichś klinikach i słuchać nudnego seminarium. Póki co robię jednocześnie lekarski, rezydenturę, dyżury w szpitalu, dodaj sobie jeszcze rodzinę, dziewczynę, znajomych, zainteresowania i nagle okazuje się, że 24 godziny to trochę za mało. Nie zrozum mnie źle, ja nie próbuję cię zniechęcić, bo sam zrobiłbym drugi raz to samo. Tylko ja zacząłem od złej strony. I przestrzegam przed tym, to ważna decyzja. Trzeba to przemyśleć i mądrze zaplanować.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: Mårran »

Tylko pytanie - po co? Oczywiście - jak ktoś chce robić ze wszystkich specek akurat szczękówkę, to ok. Ale w innym przypadku? Te kierunki są na tyle różne, że na oba trzeba będzie się uczyć, a na tyle podobe, że nie rozwinie Cię to w żaden sposób. Jak się chce robić dwa kierunki, to najlepiej drugi z jakiejś innej dziedziny, jakaś ciekawa pasja itp.
Pani Buka
pinezka88
Posty: 1
Rejestracja: 1 maja 2018, o 10:04

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: pinezka88 »

Witam, potrzebuje pomocy zdawałam mature 2007 i po kilku skończonych kierunkach doszłam do wniosku ze jednak chce lekarski. Pomóżcie czy musze zdawać maturę z matematyki fizyki (podstawowej) chemi i biologii rozszerzonej w celu poprawy wyniku czy wystarczy przygotować się na egzaminy wewnętrzne na WUM-ie? Jak to teraz wygląda?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: black-cat »

Frey Gottesman pisze:
30 kwie 2018, o 21:21
lepiej zacząć lekarski i po pierwszych dwóch, trzech latach zacząć stomę.
Rozumiem, właśnie jestem w takiej sytuacji, że studiuję lekarski i myślałam o stomie. Ale to tak z czystej ciekawości spytałam:) A znacie kogoś, kto po skończeniu lek, zaczął studiować lek-dent? Też z ciekawości pytam:) A jakie przedmioty Wam przepisano?
Kierunek lekarski :)
Frey Gottesman
Posty: 33
Rejestracja: 6 wrz 2017, o 17:21

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: Frey Gottesman »

Myślę, że po leku ludzie mają na tyle dość akademickiego piekiełka, że nikt przy zdrowych zmysłach nie zaczyna drugiego kierunku, tym bardziej, że podobną drogę się przechodzi.
Ten kolega co zaczął stomę na trzecim roku leku skończył i jedno i drugie, chociaż obecnie poszedł zupełnie w stomatologię, lepsze i szybsze pieniądze, więcej samodzielności, samoorganizacji, nie trzeba robić specki. Lek zostawił sobie jako opcję, gdyby zębolecznictwo mu się znudziło. Ale na to się nie zapowiada, bo jest dobry.
Z przepisywaniem I roku różnie bywa, mi np. przepisali prawie wszystko, dorabiam 3 czy 4 przedmioty. W tym anatomię, ale jest ciekawie, przy głowie okazało się, że to mnie asystenci pytają o niektóre kwestie, zwłaszcza kliniczne, zabawnie. W drugą stronę pewnie podobne, bo jakieś początkowe stomatologiczne perełki typu materiałoznawstwo czy modelarstwo jest.
Dominika99
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2018, o 17:11

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: Dominika99 »

Gdzie najłatwiej się dostać na lekarski i jakie są progi z ostatniej listy?
Dominika99
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2018, o 17:11

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: Dominika99 »

Wiecie może, czy gdzieś na lekarski jest brana pod uwagę matematyka podstawowa?
chemik987
Posty: 96
Rejestracja: 13 lip 2016, o 17:51

Re: Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Post autor: chemik987 »

Jeśli masz na myśli uczelnie 3-przedmiotowe to we Wroclawiu liczy się oprócz biologii i chemii na rozszerzeniu matematyka podstawowa zamiast rozszerzonej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 5 gości