Klauzula sumienia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Jocisko »

Ale zakładając, że płód byłby dalece uszkodzony to lekarz odmawiając nawet takiej aborcji miałby spotkać się z jakimiś represjami? Rozumiem, że kogoś może brzydzić sam zabieg, jego idea.
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pawelsl »

Dr Who pisze:Najlepszym wyjściem na zamknięcie kilku najbardziej uciążliwych krzykaczy byłoby upublicznienie zdjęć tego noworodka. Zobaczyliby o jakie życie dla niego walczą. Wielka szkoda że żadna ze stacji nie chciała jak na razie tego zrobić.
Zdjęcie jest dostępne w internecie.
Czy pomimo, że je widziałem chcesz mnie nazwać uciążliwym krzykaczem?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Klauzula sumienia

Post autor: tchorz »

-MatMati- pisze:Nie zgodzę się z żadnymi tłumaczeniami moralnymi.było nie wybierać takiej specjalizacji i po kłopocie. Jako profesor to chyba wie na co się porwał.mógł zmienić swój kierunek nauki, nie wierzę, w to, że nie wiedział w co brnie i czego się uczy.
No on doskonale wiedział i przecież robił aborcję.I na nich niezłą kasę. słyszałam też, że ma drugą żone i jest po rozwodzie. Więc to mi sie z deklaracją wiary jakoś nie kojarzy
-MatMati- pisze:Aborcja na życzenie nie bo to niemożliwe prawnie w naszym kraju.
Niestety. Myślę, że JA nie usunełabym ciąży tylko dlatego, że nie teraz, nie z tym itp. Ale przecież kobiety i tak robią skrobanki, te które stać na wyjazd w lepszych warunkach, a inne metodami znachorsko niebezpiecznymi. Te którym religia/sumienie zabrania i tak tego nie zrobią, nawet jesli to bedzie legalne.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Jocisko »

Nie rozumiem argumentu jakoby lekarz mógł wybrać inną specjalizację. Przecież ginekolog to cały wachlarz umiejętności i wiedzy i nie sądzę, aby jeden mały fakt nie zrobię aborcji wykluczał te specjalizację.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Klauzula sumienia

Post autor: tchorz »

No tak, nie zrobię aborcji, nie usunę ciąży pozamacicznej (bo szansa donoszenia jest jakoś 1/10000), nie zrobie In vitro, nie przepiszę antykoncepcji … a może w ogóle nie przyjmę pacjentki bez sakramentu małżeństwa
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Jocisko »

Nie mierz wszystkich jedną miarą. Nie każdy, kto odmawia aborcji, musi mieć katolickie poglądy odnośnie in vitro. Nie trzeba od razu wszystkich stygmatyzować tego typu łatką.
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pawelsl »

Dokładnie. To dobra okazja, aby wyprostować, że chrześcijaństwo != katolicyzm w tych sprawach. Jestem protestantem, Kościół Ewangelicko Augsburski w Polsce nie wyklucza in vitro, niemal całkowicie aprobuje (i zaleca!) antykoncepcję za wyjątkiem tabletek po", nawet nie ma przesadnie dużych problemów ze związkami pozamałżeńskimi (to skomplikowany temat, ale najmniej w nim chodzi o instytucję małżeństwa). A jakoś czytamy z katolikami tę samą Biblię.

I fakt, że jestem osobiście przeciwny aborcji nie zmienia faktu, że jestem zwolennikiem invitro i antykoncepcji.

Jednocześnie jednak jestem za szerokim prawem kobiet do aborcji, tak jak prawem lekarza do odmowy. W moim rozumieniu na tym polega wolność wyboru.
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Klauzula sumienia

Post autor: xms7 »

Niektórzy chyba nie ogarniają, że problem nie jest w regulacji prawnej dot. aborcji, tylko w tym, że ktoś chce ciągle zmuszać lekarzy do konsekwentnego wykonywania aborcji bez mrugnięcia okiem. Jest wielu lekarzy, którzy się podejmą tego zabiegu, ale część będzie miała inne spojrzenie na ten temat i trzeba to uszanować.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Jocisko »

O to właśnie chodzi.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klauzula sumienia

Post autor: randomlogin »

xms7 pisze:Niektórzy chyba nie ogarniają, że problem nie jest w regulacji prawnej dot. aborcji, tylko w tym, że ktoś chce ciągle zmuszać lekarzy do konsekwentnego wykonywania aborcji bez mrugnięcia okiem. Jest wielu lekarzy, którzy się podejmą tego zabiegu, ale część będzie miała inne spojrzenie na ten temat i trzeba to uszanować.
Problem o tyle jest w regulacji prawnej, ze jest ona nieprzestrzegana. Jakby ludzie, ktorzy sami nie chca lapali za telefon i mowili tak, ja wprawdzie nie, ale potwierdzilem, ze kolega X tak, tu ma pani adres [nie na drugim koncu Polski] i telefon to pewnie tego tematu w ogole by nie bylo. Albo wie pani co, na podstawie USG wydaje sie, ze dziecko ma taka a taka a taka wade, i jest to potencjalne wskazanie do przerwania ciazy o ile pani sobie tego zyczy, ja sie tym wprawdzie nie zajmuje, ale jesli sie pani zdecyduje to znowu konkretny adres/telefon/nazwisko do kogos, kto nie jest akurat na Kanarach + ode mnie kwitek, ze jestgtwskazanie<. Przeciez lekarz stwierdzajacy wskazanie i tak nie moze samego zabiegu wykonac (o ile nie mowimy o ratowaniu zycia kobiety).
Zreszta ja sie zgadzam z ktoryms z glosow, ze jednak jak juz jest szpital (a nie prywatny gabinet), to jednak KTOS w tym szpitalu kto wykonuje takie zabiegi powinien byc. Wiec nawet bez adres/telefon, tylko nr gabinetu i termin wizyty. Pamietajmy, ze zdecydowana wiekszosc aborcji (dokladniej wszystkie poza tymi pochodzacymi z czynu zabronionego) i tak i tak musi byc wykonywana w szpitalu.
sein
Posty: 67
Rejestracja: 8 cze 2013, o 10:08

Re: Klauzula sumienia

Post autor: sein »

W prywatnym szpitalu prywatny właściciel / dyrektor może rozwiązać umowę o pracę z dowolnym pracownikiem z dowolnego powodu
Nie jest tak przecież. Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie, obowiązuje kodeks pracy.
Najlepszym wyjściem na zamknięcie kilku najbardziej uciążliwych krzykaczy byłoby upublicznienie zdjęć tego noworodka. Zobaczyliby o jakie życie dla niego walczą.
Dlaczego uważasz swoich adwersarzy za debili, którzy nie mają pojęcia jak wygląda ciężko uszkodzone dziecko? Wygodne podejście, po co starać się o bardziej wyszukane argumenty.
słyszałam też, że ma drugą żone i jest po rozwodzie.
No proszę Was.

Open your mind. Odmowa wykonania aborcjigtbrak znaku równości< religia katolicka.
Awatar użytkownika
xms7
Posty: 47
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:59

Re: Klauzula sumienia

Post autor: xms7 »

randomlogin pisze:Problem o tyle jest w regulacji prawnej, ze jest ona nieprzestrzegana. Jakby ludzie, ktorzy sami nie chca lapali za telefon i mowili tak, ja wprawdzie nie, ale potwierdzilem, ze kolega X tak, tu ma pani adres [nie na drugim koncu Polski] i telefon to pewnie tego tematu w ogole by nie bylo.
Ale przecież nieprzestrzeganie tej regulacji jest karane, vide Chazan (narazie chyba sprawa w prokuraturze). Jeszcze minie trochę czasu zanim cały bałagan z tą sprawą się ogarnie. Jednak rozwiązania muszą iść w stronę ułatwienia dostępu do takiego lekarza, a nie w stronę zmuszania wszystkich lekarzy do tego typu zabiegów(totalnie nieludzkie myślenie,obrzydliwe).
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pawelsl »

sein pisze:
W prywatnym szpitalu prywatny właściciel / dyrektor może rozwiązać umowę o pracę z dowolnym pracownikiem z dowolnego powodu
Nie jest tak przecież. Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie, obowiązuje kodeks pracy.
To była z mojej strony wypowiedź o charakterze ideologicznym, prawo jest po przeciwnej stronie, a rzeczywistość gdzieś pośrodku .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość