Klauzula sumienia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
sein
Posty: 67
Rejestracja: 8 cze 2013, o 10:08

Re: Klauzula sumienia

Post autor: sein »

Zreszta ja sie zgadzam z ktoryms z glosow, ze jednak jak juz jest szpital (a nie prywatny gabinet), to jednak KTOS w tym szpitalu kto wykonuje takie zabiegi powinien byc.
Też tak uważam, jest to najbardziej sensowne rozwiązanie.
To była z mojej strony wypowiedź o charakterze ideologicznym, prawo jest po przeciwnej stronie, a rzeczywistość gdzieś pośrodku .
Tak, to prawda
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pawelsl »

sein pisze:
Zreszta ja sie zgadzam z ktoryms z glosow, ze jednak jak juz jest szpital (a nie prywatny gabinet), to jednak KTOS w tym szpitalu kto wykonuje takie zabiegi powinien byc.
Też tak uważam, jest to najbardziej sensowne rozwiązanie.
Tak, to sensowna propozycja, tylko musiałaby się znaleźć w ustawie. Bo w obecnym stanie prawnym pytanie od rekrutera o wykonywanie aborcji szybko skończy się w sądzie pracy.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klauzula sumienia

Post autor: randomlogin »

sein pisze:Cytuj:
słyszałam też, że ma drugą żone i jest po rozwodzie.
No proszę Was.

Open your mind. Odmowa wykonania aborcjigtbrak znaku równości< religia katolicka.
Oczywiscie to bylo zupelnie nie na temat, ale w wypadku prof. Ch. ten znak rownosci jednak jest. W koncu deklaracja wiary, te sprawy. A tak ogolnie to jasne, ze nie.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Alra »

tchorz pisze:No tak, nie zrobię aborcji, nie usunę ciąży pozamacicznej (bo szansa donoszenia jest jakoś 1/10000), nie zrobie In vitro, nie przepiszę antykoncepcji … a może w ogóle nie przyjmę pacjentki bez sakramentu małżeństwa
sein pisze: Open your mind. Odmowa wykonania aborcjigtbrak znaku równości< religia katolicka.
Dokładnie. Coś takiego mnie najbardziej irytuje - sprzeciwiasz się aborcji to znaczy, że jesteś zagorzałym katolikiem (oczywiście w pejoratywnym znaczeniu). Oprócz katolicyzmu w Polsce mamy też inne wyznania chrześcijańskie - protestantyzm, prawosławie i one, np. uznają antykoncepcję. No i oczywiście jest mnóstwo osób niewierzących, które mają takie a nie inne własne zasady moralne, po prostu. Nie generalizujmy, bo to naprawdę krzywdzące.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klauzula sumienia

Post autor: randomlogin »

Alra, .ale jakim GENERALIZOWANIEM jest pisanie o konkretnym czlowieku, ktory ze swoja wiara sie wrecz obnosi? A caly czas byla mowa o pojedynczym przypadku, a nie o ogolnie.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Alra »

randomlogin, nie miałam oczywiście na myśli tego konkretnego człowieka, odnośnie którego przekonań religijnych nie mamy wątpliwości. Zrozumiałam, że tchorz mówi ogólnie.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Klauzula sumienia

Post autor: tchorz »

Tu Tchórz.
Mówię o hipokryzji konkretnego osobnika, bo mnie to irytuje.
Ja sie boje stygmatyzacji tych, którzy aborcję zgodnie z prawem wykonują. Niedługo beda mieszkac w specjalnym domku małodobrego, z tabliczka o ekskomunice. A ci którzy przywracają miesiaczkę prywatnie oczywiście pracowac będa w szpitalach świetej rodziny świetego niemowlaka, świetej .

Myslicie że w czasach socjalizmu nie było ginekologów, którzy ze wzgledu na sumienie nie przeprowadzali aborcji? Też byli. i pewnie nikoniecznie wszyscy byli katolikami.
sein
Posty: 67
Rejestracja: 8 cze 2013, o 10:08

Re: Klauzula sumienia

Post autor: sein »

No tak, nie zrobię aborcji, nie usunę ciąży pozamacicznej (bo szansa donoszenia jest jakoś 1/10000), nie zrobie In vitro, nie przepiszę antykoncepcji … a może w ogóle nie przyjmę pacjentki bez sakramentu małżeństwa
Mówię o hipokryzji konkretnego osobnika, bo mnie to irytuje.
Ja sie boje stygmatyzacji tych, którzy aborcję zgodnie z prawem wykonują. Niedługo beda mieszkac w specjalnym domku małodobrego, z tabliczka o ekskomunice. A ci którzy przywracają miesiaczkę prywatnie oczywiście pracowac będa w szpitalach świetej rodziny świetego niemowlaka, świetej .
Jeżeli pisałaś o konkretnym przypadku - Chazanie, to dlaczego boisz się stygmatyzacji lekarzy przeprowadzających legalne aborcje? Chodzi o stygmatyzację przez Chazana reszty lekarzy? Chyba jednak nie.
Oczywiście, jaki Chazan jest każdy widzi Jednak jego postawa jest tak straszliwie powszechna, że facet został celebrytą na polu klauzuli sumienia. Więc naprawdę nie ma się czego bać.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klauzula sumienia

Post autor: AnnaWP »

-MatMati-, ja również.
To znowu, stale to samo, podejmowanie wyborów, ale ktoś innych ponosi ich konsekwencje.
Nie spodziewał się tylko, że go odwołają - ciekawe czy z odprawką.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Jocisko »

Taki mamy system. Ciekawe, czy szpital jest ubezpieczony od tego typu rzeczy.
pistolet007
Posty: 159
Rejestracja: 27 cze 2014, o 08:06

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pistolet007 »

Siemka. Wybaczcie, ale nie chce mi się czytać wszystkich 14 stron i sprawdzac czy ktoś tego nie wspomniał.

a mianowicie: czy KTOKOLWIEK z Was chciałby mieć przeprowadzone JAKIKOLWIEK zabieg przez lekarza, który tego NIE CHCE/NIE LUBI robić?

Czy do cholery w przypadku jednego na kilkadziesiąt zabiegów, które wykonuje dany lekarz i akurat tego JEDNEGO nie chce wykonać, nie możecie sobie pójść do innego specjalisty? (Nie musi on Wam mówić GDZIE to można zrobić- to nie średniowiecze, jest internet. Poza tym wskazywanie miejsca aborcji jest dla takiego lekarza nakłanianiem do tego faktu. lol)

Czy np. ortopeda nie może być ortopedą bo z pierdyliona zabiegów akurat NIE CHCIAŁBY I ODMAWIAŁ wykonania zabiegu małego palca u stopy

Głupia dyskusja o problemie, który nie istnieje. Szansa dla antykatoli żeby truć o dupie marynie i w przypadku polityków ala Palikot nabić te kilka % od ludzi antyklerykałów.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Giardia Lamblia »

pistolet007 pisze:Czy np. ortopeda nie może być ortopedą bo z pierdyliona zabiegów akurat NIE CHCIAŁBY I ODMAWIAŁ wykonania zabiegu małego palca u stopy
To by świadczyło o jego dojrzałości emocjonalnej. Nie chciałbym żadnej usługi od człowieka, który zatrzymał się rozwojowo na etapie podstawówki i używa argumentów typu nie, bo nie lubię", nie, bo nie", nie, bo krzywo zaparkowałem i miałem zimną kawę rano". Trudno by go było nazwać profesjonalistą.
pistolet007 pisze:Poza tym wskazywanie miejsca aborcji jest dla takiego lekarza nakłanianiem do tego faktu.
Nie rozróżniasz 2 spraw. Pierwsza to prawo stanowione. Druga to Twoja interpretacja sytuacji.

To pierwsze w społeczeństwie zawsze ma wyższość. Możesz się zaprzeć i stawiać na to drugie, oczywiście, ale ryzykujesz poniesienie konsekwencji (co prawda tutaj się ich raczej nie wyciąga, no ale mimo wszystko łamiesz prawo, a komuś może się zachcieć powalczyć o swoje).
pistolet007 pisze:Głupia dyskusja o problemie, który nie istnieje.
Głupia dyskusja - tak, ale problem istnieje.

Nie używaj caps-locka w każdym zdaniu.
pistolet007
Posty: 159
Rejestracja: 27 cze 2014, o 08:06

Re: Klauzula sumienia

Post autor: pistolet007 »

Giardia Lamblia pisze:
pistolet007 pisze:Czy np. ortopeda nie może być ortopedą bo z pierdyliona zabiegów akurat NIE CHCIAŁBY I ODMAWIAŁ wykonania zabiegu małego palca u stopy
To by świadczyło o jego dojrzałości emocjonalnej. Nie chciałbym żadnej usługi od człowieka, który zatrzymał się rozwojowo na etapie podstawówki i używa argumentów typu nie, bo nie lubię", nie, bo nie", nie, bo krzywo zaparkowałem i miałem zimną kawę rano". Trudno by go było nazwać profesjonalistą.
pistolet007 pisze:Poza tym wskazywanie miejsca aborcji jest dla takiego lekarza nakłanianiem do tego faktu.
Nie rozróżniasz 2 spraw. Pierwsza to prawo stanowione. Druga to Twoja interpretacja sytuacji.

pistolet007 pisze:Głupia dyskusja o problemie, który nie istnieje.
Głupia dyskusja - tak, ale problem istnieje.

Nie używaj caps-locka w każdym zdaniu.
1. Nie wiem czy jednostkowe przypadki mogą świadczyć o całokształcie. Rozumiem, że jak ktoś się boi pająków to ma problemy psychiczne i nie powinien być np. psychologiem.

2. Ja wiem, że takie jest prawo i rozumiem, że teraz Chazana się za to skazuje. Ale uważam, że taki przepis o informowaniu pacjenta jest bez sensu.

3.gtWedług mnie< ten problem nie istnieje, gdyż w każdym aspekcie życia można znaleźć absurdalne przypadki i nie można z tego powodu zmieniać prawa dla wszystkich. Bo gdyby teraz nakazano wykonywanie aborcji w takich przypadkach, zaraz możnaby, zgodnie z prawem wyskrobać każde dziecko, które zostanie zdiagnozowane jako chore. (Przypominam tylko, że np. matka Andrei Bocelliego chciała go skasować, bo miał być chory. Matka Celine Dion również (bo nie miała $ na utrzymanie kolejnego dziecka). także jak rzucamy w siebie skrajnymi argumentami, to dyskusja zawsze doprowadzi donikąd.

4. Sorry za capsa, chciałem podkreślić najważniejsze części mego przekazu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości