Kłopotliwe zadania

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
kropkaa
Posty: 6
Rejestracja: 10 maja 2013, o 12:20

Kłopotliwe zadania

Post autor: kropkaa »

Zad. 1
W stanie równowagi reakcji CO + H2O CO2 + H2 w temperaturze 1023 K stężenia równowagowe wynoszą odpowiednio :
CO = 2 mol/dm3
H2O = 1 mol/dm3
CO2 = 2 mol/dm3
H2 = 1 mol/dm3
Oblicz stężenia składników układu po przesunięciu równowagi na skutek trzykrotnego zwiększenia stężenia CO.

Zad. 2
Do roztworu wodnego soli o wzorze Me(NO3)2 (gdzie Me oznacza jon metalu) dodano stężonego roztworu wodorotlenku sodu. Początkowo zaobserwowano wytrącanie się osadu, a następnie jego rozpuszczanie i otrzymanie klarownego roztworu. Podaj wzór przykładowej soli, która mogła znajdować się w roztworze.

Zad. 3
Ocet winny i ocet spirytusowy to substancje, które używamy w gospodarstwie domowym. Są to nazwy handlowe roztworu kwasu octowego. Wyjaśnij, dlaczego w przemyśle spożywczym wodny roztwór kwasu octowego sprzedaje się pod nazwami handlowymi : ocet winny i ocet spirytusowy.

Zad. 4
Przeprowadzono hydrolizę zasadową nieznanego estru. W tym celu ogrzewano 7,4g tego estru z roztworem wodnym wodorotlenku sodu. W wyniku doświadczenia otrzymano 8,2g soli kwasu monokarboksylowego oraz 3,2g alkoholu monohydroksylowego. Wykonując odpowiednie obliczenia chemiczne, podaj nazwę systematyczną estru poddanego hydrolizie zasadowej.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Adax82 »

kropkaa,
ad.2:
Zaproponowałbym reakcję Cu(NO3)2 z NaOH
Po strąceniu się Cu(OH)2 będzie on reagować dalej z NaOH
dając Na2[Cu(OH)4] oraz NaNO3

ad.3:
ocet winny uzyskuje się z wina ( utlenianie alkoholu do kwasu metodą naturalną ), zaś ocet spirytusowy otrzymuje się z katalitycznego utleniania alkoholu etylowego ( otrzymywanego z produktów naturalnych lub w wyniku czysto chemicznych procesów przemysłowych ) i w procesach chemii przemysłowej utlenianego do kwasu octowego.
Nazwy handlowe wywodzą się od nazw zwyczajowych i nie muszą nawiązywać do chemii jako takiej lub nawiązywać dość luźno np.: wapno palone, wapno gaszone, soda oczyszczona, soda kaustyczna, siny kamień", itd.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: DMchemik »

Adax82 pisze:kropkaa,

ocet winny uzyskuje się z wina ( utlenianie alkoholu do kwasu metodą naturalną ), zaś ocet spirytusowy otrzymuje się z katalitycznego utleniania alkoholu etylowego ( otrzymywanego z produktów naturalnych lub w wyniku czysto chemicznych procesów przemysłowych ) i w procesach chemii przemysłowej utlenianego do kwasu octowego.
Winny ok, ale spirytusowy zazwyczaj powstaje przez bakteryjne utlenienie rozcieńczonego spirytusu uzyskanego z fermentacji surowców naturalnych (żyto, ziemniaki itp). Bakterie te żyją na wiórkach bukowych i tworzą takie złoże katalityczne". w sumie można to podciągnąć pod katalizę bo zespół enzymatyczny przeprowadzający takie utlenianie to też katalizator. Można ocet produkować całkowicie syntetycznie wychodząc od ropy naftowej jako pierwotnego surowca, jednak spożywczy ocet zazwyczaj jest produkowany biologiczną metodą. Kiedyś byli nieuczciwi producenci, którzy rozcieńczali przemysłową esencję octową i sprzedawali jako naturalny ocet, czy jeszcze któryś tak robi, ciężko mi powiedzieć.
kucykpony
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2014, o 12:27

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: kucykpony »

Potrzebuje pomocy w zadaniach (
Zad. 1.
Rozpuszczalność pewnego związku (m) w 100 g wody, w zakresie temperatur od t=0⁰C do t=100⁰C, opisuje funkcja: m=0,003t^2+1,7
Czysty związek (20,5g) rozpuszczono w 72g wrzącej wody, po czym schłodzono do 20⁰C, odsączono i wysuszono otrzymane kryształy. Podaj:
a)Jaka była wydajność przeprowadzonej krystalizacji?
b)Jaka byłaby wydajność krystalizacji gdyby schłodzono do 30⁰C?
c)Jaka byłaby wydajność jeżeli do krystalizacjo 20,5 g związku użyto by 79 g wody i schłodzono do 20⁰C?
d) Jaka byłaby wydajność jeżeli do krystalizacjo 20,5 g związku użyto by 79 g wody i schłodzono do 30⁰C?
Zad.2.
Rozpuszczalność pewnego związku A (mA) w 100 g wody, w zakresie temperatur od t=0⁰C do t=100⁰C, opisuje funkcja: mA=0,003t^2+1,7
a zanieczyszczeń Z funkcja: mZ=0,0021t^1,5+2,6
Mieszaninę A i Z (22,5g) zawierającej 84,45% związku A poddano krystalizacji z 100 g wrzącej wody, po czym schłodzono do 20⁰C, odsączono i wysuszono otrzymane kryształy. Podaj:
a)Jaka była wydajność przeprowadzonej krystalizacji i jaka była procentowa zawartość związku A w otrzymanych kryształach?
b)Ile należałoby wziąć wody, aby otrzymać czysty związek A (zawartość zanieczyszczeń=0%)? Jaka byłaby wtedy wydajność krystalizacji?
zad3. Każdy z studentów A,B, i C oznaczał na swoim stanowisku 3 temperatury topnienia:
-handlowego związku X o czystości 99,5%, którego temperatura topnienia wg producenta wynosiła 151-152 st C,
-związku X zsyntezowanego przez studenta alfa (X alfa),
-związku X zsyntezowanego przez studenta beta (X beta),
Wyniki otrzymanych przez poszczególnych studentów temperatur topnienia podaje tabelka poniżej.
Student Temperatura topnienia w st. C
X X alfa X beta
A 149,5-150 149-149,75 128-131
B 153-154 153,5-154,25 132-135
C 150-153 151-153 130-134

Wyjaśnij:
a) obserwowane różnice wyznaczonej temperatury topnienia związku X przez studentów A, B, C i podawanej przez producenta,
b)obserwowane zakresy temperatur topnienia związku X wyznaczone przez studentów A, B, C,
c) jak wytłumaczyć różnice temperatur topnienia związków X alfa i X beta wyznaczone przez studentów A ,B i C,
d)co można powiedzieć o czystości związków X alfa i X beta na podstawie temperatur topnienia wyznaczonych przez studentów A, B, C,
e) jakie wnioski powinni wyciągnąć studenci A, B i C z przeprowadzonego ćwiczenia.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Adax82 »

kucykpony,
Ad.1:
Z danych wynika, że związku „zmieści się w postaci rozpuszczonej” w 100 oC : m100 = 31,7 g ( wyliczasz z podanego wzoru )
Uzyto 20,5 g tego związku w 72 g wody, „zmieści się go” 31,7*0,72 = 22,8 g czyli całe 20,5 g przejdzie do roztworu
W temp. 20 oC związku „zmieści się” 2,9 g zatem wykrystalizowało 20,5 – 2,9 = 17,6 g
Wydajność krystalizacji:
k = 17,6/20,5 = 0,858 lub 86%
Pkt. b:
W temp.30 oC związku „zmieści się” : 4,4 g ( wyliczasz z podanego wzoru ). zatem wykrystalizowało: 20,5 – 4,4 = 16,1 g
Wydajność krystalizacji w tej temperaturze: k = 16,1/20,5 = 0,785 lub 78,5 %
Pkt. c:
31,7*0,79 = 25 g ( wody użyto 79 g czyli 0,79*100 )
w 20 oC „zmieści się” 2,9 g czyli wykrystalizuje: 25 – 2,9 = 22,1 g
wydajność: 22,1/25 = 0,884 lub 88,4 %
pkt. d analogicznie jak pkt. c

Ad.2
Bardzo podobne do zad. 1 dasz radę rozwiązać

Ad. 3
Każą podać obserwacje to podaj.
damian12345xr
Posty: 3
Rejestracja: 4 sty 2014, o 13:30

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: damian12345xr »

2,3,3 - trimetylopentan poddano bromowaniu w obecności światla. wszystkie otrzymane monobromopochodne poddano hydrolizie. podaj wzory polstrukturalne i nazwy systematyczne wszystkich powstalych alkoholi pierwszorzedowych. (wyjasnij)
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Reptilia »

Mam do rozwiania pewną nieścisłość.
Miałam zadanko w którym w skrócie chodziło o to żeby otrzymać substancje przez dodanie NaOH, a następnie tą substancje poddać utlenieniu CuO i otrzymać metanal
Wszystko dość jasne ale mam pewne pytanie, normalnie utlenianie alkoholi I rzędowych daje nam aldehydy, a alkohol 0 rzędu jakim jest metanol? on też po utlenieniu staje się aldehydem?
Awatar użytkownika
mag_ical
Posty: 8
Rejestracja: 21 lut 2014, o 17:00

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: mag_ical »

Tak, metanol po utlenieniu daje metanal :

CH3OH + CuOHCHO + Cu + H2O

A ja mam takie pytanie, czy kojarzy ktoś otrzymywanie gliceryny z propenu ? Schemat otrzymywania przez chlorowanie w podwyzszonej temperaturze, coś takiego
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: adamantan »

mag_ical pisze:A ja mam takie pytanie, czy kojarzy ktoś otrzymywanie gliceryny z propenu ? Schemat otrzymywania przez chlorowanie w podwyzszonej temperaturze, coś takiego
Wszyscy maturzyści kojarzą, ale wstydzą się przyznać
Storczyk
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:29

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Storczyk »

Rozkład termiczny soli wapniowych lub barowych kwasów karboksylowych prowadzi do ketonów. 15.8 g octanu wapnia ogrzewano w otwartym naczyniu. po przerwaniu ogrzewania, w naczyniu znajdowała sie substancja stała o masie 12.9 g. Ile procent octanu wapnia uległo rozkładowi? jakie były produkty rozkładu?

A więc napisałam równanie reakcji:
(CH3COO)2Ca CaCO3+ CH3-CO-CH3

Według mnie białym osadem jest CaCO3 więc ułożyłam proporcję:
158g(CH3COO)2Ca-100g CaCO3
15,8g(CH3COO)2Cax

x=10 ale dalej wychodzą mi głupoty, że rozkładowi uległo ponad 100% octanu wapnia i nie wiem gdzie w moim rozumowaniu jest błąd. W odpowiedziach jest podane 50%. Czy ktoś wie co robię źle?
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Jagla »

Podepnę się do tematu. Mamy związek 2-metylobutan. I mamy określić liczbę wszystkich możliwych produktów monobromowania tego węglowodoru. Wg podręcznika jest 4.

I moje pytanie jest, czy nie ma takiej grupy jak CH2Cl ? I np jako 5 możliwość powstał by nam 2-chlorometylobutan ? (coś jak w przypadku chlorku benzylu)

Znaczy domyślam się, że nie istnieje coś takiego, bo wzieli by to pod uwagę w odpowiedzi i po prostu jest tak, że jak schlorujemy tą grupe metylową, to ona staje się tak jakby 1 węglem głównego łańcucha,a grupą metylową staje się inny węgiel ?

Nie wiem czy ktokolwiek zrozumie to co przed chwilą napisałem


Podsumowując, czy związku 1-bromo-2-metylobutan nie można potraktować jako innego związku tzn 2-bromometylobutanu (Jestem raczej przekonany, że coś takeigo nie istneje bo nie ma chyba takiej grupy jak grupa bromometylowa -ch2br, ale pytam na wszelki wypadek)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: DMchemik »

A dlaczego ma nie nie być grupy bromometylowej? Jest, przecież to tylko kwestia nazewnictwa jest, że cos się nazywa tak a nie inaczej.

W każdym masz sobie taki pentan z zadania
i są tylko 4 pochodne jego monohalogenowania. Twój 2-bromometylobutan to jest dokładnie to samo co 1-bromo-2-metylobutan. Bo chyba po prostu nie widzisz, że te grupy metylowe wisząca i ta leżąca to jest to samo i obie są tak samo reaktywne w tej reakcji. W każdym razie proponuje zerknąć na to:
1.jpg
1.jpg (4.94 KiB) Przejrzano 2656 razy
I może teraz lepiej dostrzeżesz, że nie jest ważne którą grupę metylową po lewej zbromujesz, otrzymasz to samo, bo nawet gdybyś się uparł, że chcesz zbromować tę na dole, to ja się uprę, że chcę tę na górze i po prostu obrócę to wokół C2-C3 i zamienię te grupy miejscami.
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Re: Kłopotliwe zadania

Post autor: Jagla »

Wielkie dzięki, coś sobie ubzdurałem, że to są dwa różne związki.

Czyli jak dobrze rozumiem, obie nazwy są równie poprawne ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości