Kolana

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Anezka
Posty: 1022
Rejestracja: 27 gru 2009, o 23:17

Kolana

Post autor: Anezka »

Być może ktoś ma z Nimi problemy i mógłby podzielić się wiedzą tzn. czy glukozamina jest warta tego, by ją przyjmować, jakie formy ruchu powinno się odpuścić a które uskuteczniać no i jeszcze sprawa obuwia, chodzi głównie o takie na wf, które dobrze amortyzuje wszelakie wstrząsy
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kolana

Post autor: Medycyna Lwów »

jak każdy suplement diety efekt porównywalny z placebo. Zdrowy organizm człowieka przy odpowiednio zbilansowanej diecie spokojnie sam sobie syntetyzuje odpowiednią ilość i glkozaminoglikanów i kolagenów, więc brać można, ale nbie spodziewajmy się rewelacji.
A co do butów to pytaj o takie w dobrych sklepach sportowych.
pomada
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2010, o 21:10

Re: Kolana

Post autor: pomada »

Co do suplementów, to długo mógłbym dyskutować. Oczywiście są różnej jakości i nie wszystkie na wszystko pomagają. Nie mniej w tej kwestii z Kaamilem się nie do końca zgodzę. Suplementacja glukozaminy jak najbardziej, na pewno pomoże, jednak raczej nie wyleczy. To tak jakby ciągle dolewać wody do chłodnicy samochodu, aby dalej móc jechać. Wiadomo jednak że aby jeździć normalnie, należy naprawić dziurę w chłodnicy.
Zastanów się kto zawinił, że Ciebie bolą kolana i czy możesz coś zrobić, aby sytuację zmienić. Poczytaj o zdrowym stylu życia, napojach, żywności itd.
O ruchu i ćwiczeniach na razie zapomnij, bo zniszczysz stawy jeszcze bardziej. Najpierw je wylecz.
pomada
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2010, o 21:10

Re: Kolana

Post autor: pomada »

Co do odżywiania, to sztuczny cukier nie jest nam potrzebny, a nawet jest nie zdrowy. Ale jeszcze gorsze są wszelkie nadziewane wafelki, batoniczki, mleczne czekoladki i inne słodkie wynalazki. A to za sprawą sztucznych komponentów i chemii. To wszystko wyrzuć od razu do kosza!
Jeśli nie możesz się powstrzymać od spożywania słodyczy, to po stokroć lepiej jest zjeść słodkie, suszone owoce, np. rodzynki, lub słodki deser owocowy (nie lody - fee).
ŻADNYCH SŁODZIKÓW!
Awatar użytkownika
Cariee
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2010, o 19:18

Re: Kolana

Post autor: Cariee »

a co jeśli nie lubi się suszonych owoców i rodzynek?

ja również mam problemy z kolanami, tylko moim problemem była wypadająca rzepka (wcześniej) i tzw. `dziury` w chrząstce. przyjmowanie doustnie glukozaminy nie pomagało, jedynie zastrzyki prosto w kolano (3 zastrzyki, jeden na tydzień). pomogło. od tej pory przestrzegam tylko tego, by nie nadwyrężać kolana i jeść dużo galaretek i kiśli .
poza tym, polecam basen:) świetnie działa na bolące kolana:)
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kolana

Post autor: tin »

Kolejny przykład na to, że w Polsce leży profilaktyka.
Dzieci do szkoły chodzą przeładowane książkami, osoby wysokie o szybkim tempie wzrostu nie noszą odpowiedniego obuwia do uprawiania sportu, a osoby z nadwagą siedzą pod ścianą nie dając organizmowi bodźców do ukierunkowania wzrostu.
Naprawdę warto korzystać z rad lekarzy na własną rękę.

Nie jestem ekspertem od dorastania, ale dobre buty i zapewnienie organizmowi czasu na regenerację to coś co w cywilizowanym kraju także nie powinno być zapomniane.

O ile młodsze organizmy (jak mój )potrafią sobie zapewnić odpowiednie związki i substancje z dostarczanego im pokarmu, a ich narząd funkcjonują prawidłowo (nie licząc zmian patologicznych i wrodzonych dysfunkcji), to im człowiek starszy tym więcej wychodzi grzechów młodości. W okresie wzrostu bóle są raczej normalnym objawem przeciążenia stawu. Jeśli w wieku 20-paru lat są problemy ze stawami to należy skonsultować się z lekarzem, bo być może są to tylko objawy przemęczenia stawów, ale mogą być to także wady ortopedyczne, które można skorygować. Zaniedbanie może doprowadzić do schorzeń czy stanów martwiczych, które ciężko potem wyleczyć.
Glukozamine suplementuje się raczej osobom starszym.

Odbiegam tu specjalnie od tematu sportowców, bo każdy szanujący się maratończyk, czy sprinter korzysta z rad lekarza sportowego, choćby podczas rutynowych kontroli. Masa maści, plastrów, bandaży, czy ściągaczy to norma którą każdy z nas zna.
Zanim uzyska się przynależność do klubu czy sekcji powinno się przejść kontrolę lekarską, bo nie każdy jest predysponowany do danego sportu, choćby i z powodu budowy stawów.

Pzdr tin
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Kolana

Post autor: resnick »

powinnas pojsc do ortopedy. on jest odpowiednio kompetenty. (nie napisalas co dokladnie Ci jest stad ta dygresja).
ja bralam rozne preparaty zapisane przez lekarzy na kolano ale zasadniczo brak efektow, zastrzyki tak samo dupne. po plastyce kolana nie mozna uprawiac lekkoatletyki, biegac, grac w tenis, noge itp wszystko co obciaza kolana. jazda konna i basen, rower sa zalecane. zreszta sama powinnas czuc co mozesz robic a co nie (teorytycznie moge sama potruchtac ale niestety gdy tylko kolano zaboli musze przestac. taki wyznacznik)
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Kolana

Post autor: tin »

Myślałem, że to temat o profilaktyce skoro bierzemy pod uwagę glukozaminę.

O powikłaniach się nie będę wypowiadał, bo bez ortopedy tylko zaszkodzić sobie można.
magda11
Posty: 10
Rejestracja: 31 sie 2010, o 08:48

Re: Kolana

Post autor: magda11 »

cześć,

może to się przyda niektórym z Was, moja Babcia przez chorobę kolana musiała jeździć na wózku, ale zapuściliśmy macki informacyjne i udało się dostać kolagen w kapsułkach, który też działa na zmarszczki droga kuracja ale skuteczna, a Babcia zaczęła chodzić o lasce
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Kolana

Post autor: AnnaWP »

Co do ćwiczeń, to w konkretnym przypadku musi je zlecić ortopeda. Każde kolano ma inną wadę i nie ma jednego ćwiczenia dobrego dla wszystkich.
W moim przypadku - chondromalacja - i przy mojej budowie kolana, lekarz określił na podstawie badania i RTG typ wady postawy kolana, i zalecił unoszenie prostych nóg leżąc na plecach, napinanie prostownika kolana (podnoszenie rzepki) stojąc, i siad skrzyżny. Ale innej osobie zaleci inne ćwiczenia, więc bez ortopedy się nie obędzie.

Co do glukozaminy, to efekt jest porównywalny z placebo. Lekarz zalecił arthryl, ale naprawdę nie wiem czym ma się różnić od suplementów, skoro skład jest identyczny, a koszt.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości