komórka- kształt, rozmiar

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
klaudyna311
Posty: 6
Rejestracja: 2 lis 2009, o 16:08

komórka- kształt, rozmiar

Post autor: klaudyna311 »

A więc mam do rozwiązania takie zadanie wydaje mi się dosyć trudnee mam nadzieje, że znajdzie się tu ktoś kto mi pomoże ]
Z ośmiu małych ziemniaków można przyrządzić taką samą ilość puree jak z jednego dużego (ośmiokrotnie większego ziemniaka, mimo że ich obieranie trwałoby o wiele dłużej. Na pdst. podanej informacji:

a) określi parametry, których stosunek wyraża wielkość komórki
b) wyjaśnij , dlaczego komórka nie może rosnąć nieograniczenie
c) uzasadnij, dlaczego wydłużony kształt jest bardziej korzystnym rozwiązaniem niż kształt kulisty komórki

Jeśli ktoś chciałby mnie wspomóc byłabym bardzoo wdzięczna
Ivanadg
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:24

Re: Takie pytaneczko ;)

Post autor: Ivanadg »

a) jeśli za wielkość komorki określimy jej objętość to stosunek masy do gęstości
b) Wydaje mi się ,że wielkośc komórki uzalężniona jest od wszystkich reakcji jakie w niej przebiegają (gdyby komórka rosła niegraniczenie, wszystko trwało by o wiele dłużej, metabolizm,synteza,itp) oraz komórka potrzebowała by o wiele wiecej różnych potrzebnych do życia substancji,aż w koncu stało by sie niemożliwe dostarczenie jej wszystkiego na czas.
c) komformacja komórki zależy od funkcji przez nią pełnionej.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Takie pytaneczko ;)

Post autor: yeast »

a) no nie, raczej objetosci do powierzchni
b) chodzi o powierzcznie wymiany substancji z otoczeniem a ojetoscia komorki - duza komorka ma stosunkowo mala powierzchnie a duza objetosc, wiec jej metabolizm nie moze byc wystarczajacy, bo transport przez blony i wewnatrz komorki trwa zbyt dlugo wzgledem zapotrzebowania - wiele malych komorek bedzie wydajniejsze
c) zwieksza stosunek powierzchni do objetosci - kula ma mala powierzchnie w stosunku do objetosci
klaudyna311
Posty: 6
Rejestracja: 2 lis 2009, o 16:08

Re: Takie pytaneczko ;)

Post autor: klaudyna311 »

Dzięęękujęęę bardzo bardzoo za pomoc postaram się odwdzięczyć kiedyś
danielek07
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2017, o 20:56

Re: komórka- kształt, rozmiar

Post autor: danielek07 »

mam pytanie skad masz to pytanie jakis zbior?
ciasteczko25
Posty: 4
Rejestracja: 17 paź 2017, o 09:22

Re: komórka- kształt, rozmiar

Post autor: ciasteczko25 »

no właśnie sama jestem ciekawa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość