Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Lilith
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 11:43

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Lilith »

Witajcie
Jako laureatka 2012/2013 z biologii z lubelskiego też dorzucę coś od siebie.
Etap szkolny (w wymaganiach - podstawa programowa z 3 lat nauczania w gimnazjum, bez genetyki i ewolucjonizmu), standardowo przerobiłam wszystkie 3 Pulsy Życia i 35/40, głupi błąd z układem pokarmowym, bez problemu etap rejonowy.
Okręgowy - i tu się zaczęła zabawa Teoretycznie też bez genetyki i ewolucjonizmu. Przerobiłam oczywiście masę testów, książki szkolne już dawno na blaszkę, poczytałam coś z botaniki i wszystkie 4 Ciekawe biologie WSiPu, myślałam, że starczy. Ale polecieli po całości z maturalnym vademecum. Rodzaje połączeń (cudne, wrotne), różnica stężeń w naczyniach krwionośnych wątroby, wpływ jakiejś tam trucizny używanej przez plemienia afrykańskie na układ nerwowy, szczegółowe nazwy wszystkich stadiów życia tasiemca itp. Byłam wręcz przekonana, że pani dziękujemy", już po wszystkim. Wtedy wyszło na jaw, że zmienił się regulamin okręgowego w naszym województwie i przechodzi 80 pierwszych osób z całego lubelskiego. Pozostałe - szkolny i wojewódzki - bez zmian, należy uzyskać 80% punktów. Jak się okazało, nie tylko dla mnie test był bardzo trudny i z wynikiem 31/50 miałam pewne (sic!), 35 miejsce na 80 osób, które przeszły.
Teraz z tej perspektywy widzę, że specjalnie pod zmianę regulaminu dali test na takim poziomie.
Zaczęło się ostre zakuwanie do wojewódzkiego. Nauczona doświadczeniem z drugiego etapu, wertowałam maturalne vademecum i trzaskałam podstawowe maturki z biologii. Tak btw - widok 80-ciu osób wertujących Maturę 2013 z Operonu tuż przed konkursem - bezcenny. Nadrobiłam genetykę i ewolucjonizm (wszystko na poziomie szkoły średniej). I się udało ♥
Test to praktycznie w 60% była genetyka, co dla mnie okazało się bardzo korzystne, bo ją uwielbiam. Ogólnie jego poziom trudności oceniam jako średni, ale w porównaniu do okręgowego - łatwy. Tendencyjne okazały się pytania na wyraź swoją opinię i uzasadnij ją 3 argumentami na podstawie własnej wiedzy i spostrzeżeń". Dotyczyły m.in. GMO i badań prenatalnych. Zagadnienia na poziomie maturalnym również się i zdarzyły, ale nie w tak zastraszającej ilości jak na okręgowym.
Co zaskakujące, laureatami z województwa zostało 20 osób, a kolejnych 6 czy tam 7 miało po 39 punktów, czyli tuż poniżej granicy. Widocznie komisja nie miała litości, choć teoretycznie przy ilości pytań rozprawkowych tego 1 punkta dało się w geście dobrej woli naciągnąć. Myślę, że takich osób najbardziej mi szkoda, bo zdecydowanie zasłużyły, a i wyobrażam sobie w takiej sytuacji ich rozgoryczenie. Ale no nic, już po wszystkim.
I tak, podczas testów gimnazjalnych przez 2 dni leżałam byczkiem w domu (a bo i laurat z polskiego wpadł, już z mniejszym wysiłkiem), oba angielskie też trzasnęłam na po 100%. Bo najważniejsze, to się w życiu umieć ustawić
Pozdrawiam wszystkich trzeciogimnazjalistów
Me Gustaa
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2013, o 15:17

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Me Gustaa »

Wybiera się ktoś do I LO w Rybniku (Powstance)
Awatar użytkownika
Izaaa
Posty: 103
Rejestracja: 29 sie 2012, o 13:18

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Izaaa »

Idzie ktos moze do V LO w Częstochowie (Mickiewicz)
MniamMniam
Posty: 129
Rejestracja: 3 lip 2012, o 11:20

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: MniamMniam »

jest ktoś może ze świętokrzyskiego ? :gt
Awatar użytkownika
mamina
Posty: 74
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 16:28

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: mamina »

Ja dalej myślę o tym, jak zawaliłam III etap
Widzieliście podsumowanie konkursów na Śląsku?
18 % laureatów w stosunku do uczestników III etapu Najmniej z wszystkich przedmiotów oj, miejmy nadzieję, że w tym roku będą łaskawi
Awatar użytkownika
lidzik
Posty: 522
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:12

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lidzik »

Ej, co z IBH? Z naszym Instytutem Badawczym Hemoglobiny?
Mieliśmy przecież go założyć i badać hemoglobinę. A tu po roku nic nie ruszyło.

Jest tu ktoś jeszcze?
Awatar użytkownika
Incendio
Posty: 75
Rejestracja: 24 lut 2013, o 12:29

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Incendio »

Ej, może ruszymy ten dział? Ktoś jeszcze nie miał jakiegoś etapu? Ja jestem z dolnośląskiego, a drugi etap mam dopiero 15 marca Kuję i kuję Jak się nie dostanę do tego przeklętego 3 etapu, to nie wiem co zrobię chociaż w sumie chyba nie mam po co się załamywać Ale to chyba nie ten taki typowy konkurs, bo 3 etap jest na Uniwersytecie Wrocławskim bodajże i ogólnie chodzi o zadania praktyczne (doświadczenia, badania mikroskopowe - ale to tylko na 3 etapie) Wie ktoś coś na ten temat? A może ktoś startuje w tym konkursie? Organizatorem jest gimnazjum nr 21 z Wrocka.
DaisyRose
Posty: 87
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:41

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: DaisyRose »

Jejku, w tym roku od wakacji sumiennie uczę się dzień w dzień biologii i powiem wam, że poważnie mnie przestraszyliście tymi pytaniami
julie123
Posty: 23
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 16:09

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: julie123 »

Hej i jak idzie ktos na kuratora w tym roku ?
Venus
Posty: 41
Rejestracja: 2 lip 2015, o 15:52

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Venus »

Hej! Też startuję w tym roku w tym konkursie
julie123
Posty: 23
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 16:09

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: julie123 »

O i jak [at] dostałaś sie do etapu rejonowego? Ja właśnie dzis mailam wyniki i sie dostałam. Strasznie sie cieszę . Moze pozadawalybysmy sobie pytania i jakos wspólnie spróbowały pouczyć na forum ?

Nieszczęsny
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2015, o 18:18

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Nieszczęsny »

Ja w tym roku przeszedłem do rejonowego z biologii, ale strasznie się cykam, bo straciłem chyba 4 punkty za najprostsze zadania, bo z doświadczeń. Wydaje się, że niby łatwe, bo wszystko podane i wystarczy użyć mózgu, ale klucz nie uznał moich odpowiedzi. A kolega jak napisał, że owad ma kończyny, to wszystko OK Ja napisałem w jednym zadaniu za dużo, a w drugim za mało Teraz wkuję chyba wszystkie możliwe doświadczenia na pamięć. Jak Wam idzie nauka, bo mi tragicznie, ale coraz lepiej i coraz większa motywacja. Dziś wreszcie zerknąłem to atlasu anatomicznego. Przygotowuję się z podręczników 1-3, z 2 podręczników z rozszerzenia do liceum, vademecum, atlasu i internetu (głównie jakieś obrazki albo filmiki jeśli chodzi o to ostatnie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość