Korozja a kwaśne deszcze

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
DawidTychy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2008, o 16:03

Korozja a kwaśne deszcze

Post autor: DawidTychy »

Witam,
Mam problem z jednym zadaniem związanym z korozją, a mianowicie Dlaczego kwaśne deszcze przyspieszają korozję?
Wiem, że korozja zachodzi szybciej przy niskim pH, ale w sumie nie wiem dlaczego, bo dajmy np. taką stal on sobie koroduje katoda będzie C anodą Fe elektrolitem woda z różnymi śmieciami z powietrza, na katodzie mamy będziemy mieli rekcje K(+) O2+4e+2H204OH-
no a gdyby w tym elektrolicie był jeszcze kwas to wydaje mi sie, że on zdysocjuje i będzie np H+,Cl- no to Fe2+ który uprzednio powstał na anodzie połączy się z Cl i powstanie sol a z H+ i OH- woda wiec z moich jakże dennych 20 minutowych rozważań wychodzi, że w gruncie rzeczy kwaśne środowisko hamuje dalszą korozje. chyba że to chodzi o to że H+ będzie odbierało OH- z elektrolitu i tlen z wodą będzie dalej chciał się redukować w OH- i to przyspieszy korozje,
nie wiem wszystko mi się miesza może mi to ktoś wyjaśnić, będę wdzięczny,
Pozdro
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Korozja a kwaśne deszcze

Post autor: DMchemik »

żelazo się roztwarza w kwasach przy pH poniżej 4, powyżej powstają tlenki. Obniżenie pH sprzyja roztwarzaniu żelaza, pozatym obecność elektrolitu też przyśpiesza korozję tlenkową
DawidTychy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2008, o 16:03

Re: Korozja a kwaśne deszcze

Post autor: DawidTychy »

ok żelazo się roztwarza zwiększa się powierzchnia rozumiem, a jeśli chodzi o to, że elektrolit przyspiesza reakcje to robi to poprzez fakt, staje sie nośnikiem elektronów np NaCl w ogniwie?
pewnie tak, ale w sumie wole usłyszeć potwierdzenie ostatnio połknąłem sporo chemii teraz mam mętlik w głowie muszę to poukładać,
dzięki wielkie i pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości