Ciśnienie krwi 15 cm powyżej serca

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Acalia
Posty: 1
Rejestracja: 5 lut 2018, o 14:27

Ciśnienie krwi 15 cm powyżej serca

Post autor: Acalia »

Witajcie, po zrobieniu kilkudziesięciu zadan z biofizyki przyszedł czas na problem. Mam nadzieje, że ktoś mi pomoże z rozwiązaniem.

1. Pacjent miał zmierzone ciśnienie które wynosiło 120/80mmHg. Ile by wynosiło jeśli zostałoby zmierzone 15cm powyżej poziomu serca?
No i wiadomo mamy wzor p=dgh, ale robiąc to w ten sposób wychodzi ze ciśnienie wynosi 150/80 (?), Wiec jest wyższe, a chyba powinno maleć im wyżej od serca?

2. Ile czasu zajmie promieniowi swiwtlnemu przejście przez 10cm przeszkodę o współczynniku =3?
Tutaj przyznam się bez bicia, że nie mam zielonego pojęcia jak nawet zacząć i z czego skorzystać.

Byłabym wdzięczna za pomoc
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie krwi 15 cm powyżej serca

Post autor: Adax82 »

ad.1:
Zgodnie z równaniem Bernouliego dla przepływu cieczy nieściśliwej, ciśnienie całkowite jest wielkością stałą w przekrojach 1 i 2 ( o ile nie rozważamy strat energii ). Nie ma tu zmiany składnika odnoszącego się do ciśnienia otoczenia. Nie ma tu zmiany składnika odnoszący się do ciśnienia dynamicznego ( to kwestia zmiany prędkości przepływu, ale nic o tym nie mówiono, bo nie zmienia się prędkość przepływu ( bo nie ma zmiany przekroju przepływu ) ). Jedynym czynnikiem wpływającym na zmianę ciśnienia jest różnica poziomów przed i po". Z treści zadania wynika wzrost poziomu ( z przeprowadzonej obserwacji lub ciśnienia ) co skutkuje OCZYWISTYM ZMNIEJSZENIEM ciśnienia w punkcie pomiarowym.
Tak kolokwialnie dla medyków: Im wyżej od serca tym niższe ciśnienie.

p.s. mój nauczyciel akademicki obdarłby mnie ze skóry za tak mało wyczerpującą odpowiedź, ale dostrzegam, że ani ja ani inni nie mogą go usatysfakcjonować.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie krwi 15 cm powyżej serca

Post autor: Adax82 »

ad2:
Oblicz, ile czasu zajmie przejście promienia przez przeszkodę o grubości 10 cm dla promienia mającego szybkość 300000 km/s. Przeszkoda ma współczynnik załamanie światła równy 1. A teraz przeszkoda ma współczynnik załamania światła równy 3 Czas przejścia na pewno będzie dłuższy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość