Krótkowzroczność

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Marcin_skc »

JustynKka pisze:dziwne bo ja dostałam zwolnienie z wf-u
to znaczy, ze musisz mieć słabą siatkówkę i wysiłek fizyczny groziłby jej odklejeniem.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Jakusz »

[ Dodano: Pon Sty 12, 2009 15:15 ]
batha pisze:ale powinno się, jeśli tylko jest taka możliwość ściągać okulary, żeby wysilić wzrok. Albo przynajmniej zakładać wtedy słabsze okulary. Tak mi okulistka zaleciła.
O tym pisałem, to jest przestarzała praktyka, dzisiaj tego się już nie zaleca, szczególnie jeśli wada spowodowana jest zła budową samego oka (zbyt wydłużone, zbyt skrócone). To nie jest wysilanie, tylko męczenie oczu.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Padre Morf »

JakubikF pisze:Kiedyś podobno panował taki trend, co dalej pokutuje u starszych okulistów, że w przypadku krótkowzroczności zalecało się czytanie bez okularów, a już oglądanie telewizji w okularach. Dzisiaj od tych zaleceń się odeszło.
Nie do końca.
Krótkowidze z zaburzeniami akomodacji i konwergencji zdejmują okulary gdy czytają, bo bez okularów widzą wyraźniej. Podobnie robią osoby ze starczowzrocznością. W takich wypadkach robi się po prostu odpowiednie badania. Jedni zapisują wtedy okulary progresywne a inni zalecają zdejmowanie okularów do czytania.

W pozostałych przypadkach - czytać w okularach. Oko, które ma przed sobą dobrze dobraną soczewkę zachowuje się jak oko miarowe, a przecież o tym w korekcji chodzi.
Między innymi dlatego odeszło się od niepełnej korekcji - okuliści zapisywali słabsze szkła niż rzeczywista wada twierdząc, że oko musipracować". Potem okazało się, że takie postępowanie może prowadzić do pogorszenia się wady wzroku.
Marcin_skc pisze: to znaczy, ze musisz mieć słabą siatkówkę i wysiłek fizyczny groziłby jej odklejeniem.
ue tam. Niektórzy mają siatkówkę jak najbardziej ok i też dostali zwolnienie.
niczka11
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2009, o 16:41

Re: Krótkowzroczność

Post autor: niczka11 »

Witam, dołączam do tego forum gdyż mam problem z moimi oczami i coraz bardziej mnie on irytuje, martwi i dołuje. Mam 26 lat i -5. Okuliści do których do tej pory chodziłam obiecywali, że wada zatrzyma sie najpierw w wieku 18, potem 21 a potem nie wiedzieć czemu 23 lat. Niestety nic takiego nie zauważyłam, a wręcz przeciwnie, stopniowo się ona pogarsza. Każda wizyta u okulisty a potem u optyka psychicznie mnie wykańcza, okulary plastikowe, cieniowane szkła żebym nie wyglądała jak Stępień. No i moje pytanie, w jaki sposób mogę temu zaradzić, czy faktycznie lepiej byłoby nosić soczewki niż okulary?CZy to by pomogło? CZy branie Klarinu z luteiną też pomaga czy to taki chwyt marketingowy? Ewentualnie czy maie jakieś inne tabletki, które pomogą? Aha no i dość ważna sprawa-czy przy takiej wadzie można rodzić naturalnie? Jeśli tak to czym to może grozić - oczywiście w sprawach oczu Pozdrawiam i liczę na choć odrobinę pomocy
Lotka
Posty: 102
Rejestracja: 14 maja 2007, o 18:07

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Lotka »

W czasie porodu istnieje ryzyko odklejenia się siatkówki, ale to dotyczy to wad powyżej -6 istotny jest też :rodzaj wady tzn czy jest to krótkowzroczność sferyczna czy refrakcyjna, to musi stwierdzić lekarz. A soczewki są naprawde sporym udogodnieniem, ja przerzuciłam się na nie rok temu i oprócz lekkiego wysychania oka kiedy noszę je za długo to widze same zalety Łykalam klarin, ale nie jestem w stanie stwierdzic czy to coś pomaga, mi wada postępuje o jakieś 0,5 dioptrii rocznie i liczę ze do 21 urodzin przestanie
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Padre Morf »

Lotka pisze:istotny jest też :rodzaj wady tzn czy jest to krótkowzroczność sferyczna czy refrakcyjna, to musi stwierdzić lekarz.
to nie zawsze ma znaczenie. Najważniejszy jest stan siatkówki.
Lotka pisze:W czasie porodu istnieje ryzyko odklejenia się siatkówki, ale to dotyczy to wad powyżej -6
To nie do końca prawda. Ryzyko odklejenia się siatkówki nie zawsze jest połączone z wysoką krótkowzrocznością i tak pacjentka z wadą -7,5/-7 rodziła siłami natury, a druga z wadą -2,25/-3,25 miała cesarkę, bo istniało ryzyko odklejenia się siatkówki.
Jeśli okulista stwierdzi zwyrodnienie to szansa, że nastąpi rozdarcie i odklejenie siatkówki jest spora.

Nawet jeśli z siatkówką coś się dzieje ciężarną można skierować na laserokoagulację i pozwolić jej rodzić naturalnie.
niczka11 pisze:Aha no i dość ważna sprawa-czy przy takiej wadzie można rodzić naturalnie?
jeśli nie masz zmian w obrębie siatkówki (zwyrodnienia itp) to istnieje możliwość porodu naturalnego. Okulista po rozmowie z Tobą i zbadaniu wystawi odpowiednie zaświadczenie, które ginekolog powinien wziąć pod uwagę.
niczka11 pisze:CZy branie Klarinu z luteiną też pomaga czy to taki chwyt marketingowy?
w zatrzymaniu wady raczej nie pomoże.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Krótkowzroczność

Post autor: ulala »

a krótkowzroczność może się cofnąć? chyba nie
niczka11
Posty: 8
Rejestracja: 26 sty 2009, o 16:41

Re: Krótkowzroczność

Post autor: niczka11 »

dziękuję bardzo za odpowiedzi, wrócę jeszcze do tych soczewek.bo to, że są wygodne to rozumiem i sama sprawdziłam jednak chodzi mi o to czy mogą jakoś wpłynąć lepiej na zatrzymanie pogarszania się wzroku, czy są lepsze od okularów?
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Krótkowzroczność

Post autor: ulala »

chyba pomóc nie moga- przynajmniej mi nikt tego nie obiecywal.
korzysc jest taka z moga byc o 0.5 slabsze niz okulary, z racji ze niweluje sie odleglosc oko-soczewka
natalcia2618
Posty: 10
Rejestracja: 29 sty 2009, o 20:15

Re: Krótkowzroczność

Post autor: natalcia2618 »

Witam wszystkich
Ja osobiście mam i na jedno i na drugie oko -3,5, noszę soczewki ACUVUE OASYS firmy Johnson&Johnson. Tam są 3 pary i każda jest na 3 tygodnie. I jestem z nich szczerze zadowolona chociaż jak już kończy mi się ten termin użytkowania tzn te 3 tygodnie to pod wieczór zaczynają mnie piec oczy ale tak poza tym nie mam zastrzeżeń i polecam
meloow
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2009, o 10:10

Re: Krótkowzroczność

Post autor: meloow »

Witam,

Jak tam taki problem ze od jakiegoś pół roku mrużyłem oczy, ale jak ze pracuje po kilkanaście godzin dziennie przez komputerem to myślałem ze to pewnie przemęczenie? Niestety z czasem
Zauważyłem ze mam problemy z odczytaniem np. rejestracji samochodu patrząc z 4 piętra. Strasznie mnie to zaniepokoiło, ale dałem sobie jakiś czas może przejdzie. Kupiłem tabletki „cos tam VISION.” na wzmocnienie oczu. Nie wiele dały. Jakiś miesiąc temu poszedłem do okulisty i co diagnoza krótkowzroczność - szkła 0,25 i 0,5. I właśnie mam zamiar kupić okulary, ale zastanawiam się nad soczewkami?. Ale teraz najważniejsze pytanie zaobserwowałem u siebie ze czasami widzę lepiej a czasami gorzej. Przykład czytam telegazete z 3m na TV 15 cali
I jednego wieczora widzę i czytam bez problemu a drugiego wszystko zamazane. Czy ktoś z was tez miał cos takiego?
BlackSmile
Posty: 17
Rejestracja: 7 lip 2008, o 10:35

Re: Krótkowzroczność

Post autor: BlackSmile »

I jednego wieczora widzę i czytam bez problemu a drugiego wszystko zamazane. Czy ktoś z was tez miał cos takiego?
Ja mam podobnie. Rano z większej odległości różne napisy mi się rozmazują, ale wieczorem widzę dobrze. Podobnie jak Ty telegazetę mogę spokojnie odczytać.
Do okulisty dopiero się wybieram
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Krótkowzroczność

Post autor: yeast »

meloow pisze: jednego wieczora widzę i czytam bez problemu a drugiego wszystko zamazane. Czy ktoś z was tez miał cos takiego?
Tak, to jest normalne zmeczenie oczu. Czesto nawet u osob dobrze widzacych ostrosc jest mniejsza pod wieczor.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości