Krzyżówka muszek owocowych

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
komandu
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: komandu »

Białych 50%
A plec ma tu jakies znaczenie?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: malgosi35 »

O jejku.
Wśród samic: 1:1:2 25%:25%:50%
samców: 1:1:2 25%:25%:50%


To wszystko zależy jakie masz polecenie w zadaniu, co chcesz udowodnić lub zbadać. Nie wiem czy krzyżujesz muszki, czy rozwiązujesz zadania.
komandu
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: komandu »

Malgosiu nie denerwuj sie, wiem wiem tempa pala ze mnie. Krzyzuje muszki i mam podobna krzyzowke jak biedrona. Nie chcialem sie powtarzac i pisac tego samego, wiec skorzystalem z udzielonych przez Ciebie wczesniej informacji. Brakuje mi tylko danych czego 50% powinno wyjsc. Jaki kolor oczu to ma byc? Czy bialych 50% czy dzikich? Nie mam jeszcze wyniku wiec nie wiem jak wyjdzie, ale chcialem sie upewnic jak powinno wyjsc.
Przepraszam za zamieszanie i bardzo dziekuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: malgosi35 »

50% białych
komandu
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: komandu »

dziekuje dziekuje dziekuje
asior
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2008, o 10:34

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: asior »

Krzyżowałam samce yv z samiczkami nub. wiem, że jest to krrzyżówka trójgenowa, y i v są ze sobą sprzeżone lecz leża od siebie w odległości 33 j.m. I nie mam pojecia jak to rozpisać, a muszę to zrobić do F2.

Zakładaj odzielne posty dla swoich tematów (malgosi35)
Ostatnio zmieniony 10 cze 2008, o 12:01 przez asior, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: malgosi35 »

y-yellow cialo (1-0,0)
v- vermilion oczy(1-33,0)
nub- nubbin skrzydła (2-47.0)

samica .samiec
X(yv)X(yv) ++* X(++)Y nub nub
F1

X(yv)+
X(++) nub.X(++)X(yv) + nub
Y nub.X(yv) Y +nub

F2

X(++)X(yv) + nub*.X(yv) Y +nub

X(++)+X(yv)+X(++)nub.X(yv)nub
X(yv)+ .dzikayvdzika.dzikayv dzika
X(yv)nub.dzika.yvdzikadzika nubyv nub
Y+dzika.yvdzikadzikayv dzika
Ynubdzikayvdzikadzika nubyv nub

No z pojawia sie (y+) i (v+) czestoscia 33%
asior
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2008, o 10:34

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: asior »

Dziękuję ślicznie
hitomi
Posty: 3
Rejestracja: 10 gru 2008, o 19:05

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: hitomi »

Stary topik ale jest w nim brdzo duzo bledow niestety:( mutacja yV to mutacja i ciala i oczu, nie tylko oczu jak tu pewna Pani zauwazyla. mutacja yellow polega na mutacji genu yellow znajdujacym sie w chromosomie X powodujaca zolte zabarwienie ciala natomiast mutacja vermilion- v to mutacja barwy oka- w efekcie powstaje barwa jasnopomaranczowa, w efekcie rozwiazanie a zwlaszcza fenotypy do pierwszego postu sa bledne.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: malgosi35 »

hitomi pisze: mutacja yV
mutacje y i v

Zadanie jest totalnie żle rozwiązane. mogę tylko się tłumaczyć tym że stosuje się tak rózne oznaczenia i ich połączenia, że czasami trudno się zorientować o co chodzi. Nie znam wszystkich oznaczeń i czasami domyślam się o co może chodzić, nie ma np. mutacji Y czy jak napisałeś V. Jest y i v. W tym zadaniu zinterepretowałam to jako jedną cechę Yv.
Dopisałam do postu, że jest źle rozwiązane. Tylko ten się nie myli kto nic nie robi.
Dzieki z zwrócenie uwagi.
A nazywam się Małgosia.
hitomi
Posty: 3
Rejestracja: 10 gru 2008, o 19:05

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: hitomi »

Pani Małgosiu, wszystkim zdarzają się błędy i sztuka jest się do nich przyznać, niestety malo kto to potrafi:) Mój post to nie był naskok, raczej zwrócenie uwagi innym osobom, które mogły by z tego skorzystać i albo błednie spisać, albo martwić się, że błędnie rozumują, bo myślę, że jest Pani tutaj dużym autorytetem na forum. Pozdrawiam

aha i jestem kobietą
bioslogos
Posty: 2
Rejestracja: 7 sty 2011, o 14:37

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: bioslogos »

Witam:)

Mam problemy z następującą krzyżówką:
Samce o oczach sepia (gen na 3 chromosomie) i ciele typu dzikiego skrzyżowano z samicami o oczach vermilion (gen na I chromosomie, X - wg Malinowskiego) i ciele yellow (gen na I chromosomie, sprzężony z genem vermilion). I tu pojawia się problem - jak taką krzyżówkę rozpisać, co powstanie (jakie fenotypy) i w jakich ilościach?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka muszek owocowych

Post autor: malgosi35 »

jeśli geny są sprzężone to potrzebnajest odległość międzygenami, by określić częstość poszczególnych gamet.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość