kto pyta,nie błądzi

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
blaise
Posty: 11
Rejestracja: 17 wrz 2010, o 16:07

kto pyta,nie błądzi

Post autor: blaise »

Hej Mam kilka pytań odnośnie medycyny.Głównie chodzi mi o to,czy na pierwszym lub po pierwszym roku są jakieś praktyki ?Czy są one płatne,czy nie ? Wiem,że po studiach jest staż,za który dostaje się ponoć 1000 zł ?I czy specjalizując się też się zarabia ? Hmm.no i czy muszę mieć jakieś znajomości,wybierając ten kierunek? Nie liczą się dla mnie tylko pieniądze,ale nie mam znajomości i nie pochodzę z bogatej rodziny.A nie chciałbym przez 12 lat obciążać rodziców.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: kto pyta,nie błądzi

Post autor: godziasia »

Głównie chodzi mi o to,czy na pierwszym lub po pierwszym roku są jakieś praktyki ?Czy są one płatne,czy nie ?
po pierwszym roku są praktyki pielęgniarskie, nie są płatne, trwają zależnie od tego, jak się dogadasz ze szpitalem - niektórzy dostają podpis po trzech dniach, w których siedzieli sobie przez cały czas w socjalnym, a inni zasuwają przepisowo miesiąc, nierzadko robiąc właściwie wszystko co robią pielęgniarki (ale przynajmniej wtedy wynoszą sporo z tych praktyk, a taki jest ich cel).
Wiem,że po studiach jest staż,za który dostaje się ponoć 1000 zł ?
owszem, jest staż, na którym zarabiasz kasę, nie wiem ile dokładnie, ale chyba faktycznie ok 1000zł, może trochę więcej. No i oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć, czy minister zdrowia wprowadzi (czy już wprowadziła?) reformę likwidującą staż/wciskającą go jako niepłatny w 6 rok medycyny.
czy specjalizując się też się zarabia ?
tak, chyba że robisz speckę w ramach wolontariatu (na ten temat powinien się wypowiedzieć ktoś bardziej oblatany).
Hmm.no i czy muszę mieć jakieś znajomości,wybierając ten kierunek? Nie liczą się dla mnie tylko pieniądze,ale nie mam znajomości i nie pochodzę z bogatej rodziny.A nie chciałbym przez 12 lat obciążać rodziców.
znajomości przydają się wszędzie, nieważne czy studiujesz medycynę, prawo, psychologię czy informatykę. Ale jeśli będziesz się przykładał do nauki to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś się dostał do dobrej pracy. Lekarze to dosyć deficytowy zawód ostatnimi czasy.
Przez czas studiów ciężko jest sobie dorobić, bo jest zwyczajnie mało czasu (z autopsji wiem tylko, jak jest na 1 roku). Masz jednak szansę na wzięcie kredytu studenckiego (który potem jako lekarz zapewne bez problemów spłacisz), możesz się ubiegać o stypendia, o akademik itp. Na pewno odciążyłoby to Twoich rodziców.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości