kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: jarud »

Kupię statyw studara,najchętniej bez głowicy, obiektywów,kondensora itd. Chodzi mi o ten bardziej rozbudowany typ z ruchomym kondensorem. Proste,szkolne typy miały plastikowy kondensor na stałe umocowany pod stolikiem, taki mnie nie interesuje.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phacops »

Nie lepiej MB30? Jak by co mam trochę części
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: jarud »

Dziękuję,ale chciałem zbudować makroskop, a to lepiej działa z nieruchomym aparatem i ruchomym stolikiem. Już raz go wybudowałem na resztkach starego studara,ale rozpadł się mechanizm mikro, a moje próby doprowadziły do całkowitej destrukcji Studary mają kanciasty kształt, który pozwala na łatwe zbudowanie takiego sprzętu.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: Boguslaw »

jarud, może jaki ogólny opis, przeznaczenie, zamysł, a jeszcze lepiej zdjęcie tego, który uległ destrukcji, bo ciekawość nie daje mi spać -)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: jarud »

Bogusławie,

Przepraszam, że tyle to trwało, ale jak zwykle w takich przypadkach zwaliły się na mnie wszystkie możliwe kłopoty m. in. zablokowany internet i gimp, Mam nadzieję, że udało ci się zasnąć od czasu do czasu.
Jakiś czas temu odkryłem, że mój antyczny canon a 650 is działa doskonale z zoomem elektronicznym. Z zoomem 4x i raynoxem 202 (4x) otrzymuję klatkę o dł. 1,8mm. Zdjęcia przedstawiają ziarenko róży (5mm), ziarenko kiwi - to te czarne punkty w owocu, które się połyka (1,5mm) i puszkę mchu z zarodnikami ok. 1 mm długości. Obraz ma dobrą rozdzielczość – na zdjęciu szkiełko mikrometryczne 0,5 mm. „Makroskop” powstał z mikroskopu szkolnego. Należy odciąć ramię, przykleić distalem dwa kawałki aluminiowej kształtki L o bokach 2cmx4cm, wywiercić na górze otwór fi 6,5 mm i przykręcić szynę, na której mocuje się aparat. Z raynoxem 202 masz odl.roboczą ok.3,2cm, z raynoxem 250, ok 2x słabszym, 12,5 cm. W porównaniu z mikroskopem raynox202 daje powiększenie ok. 120x. Wypróbowałem stary obiektyw tessar-daje to klatkę o dł. 2,1 mm – pow. ok. 100x.Obraz jest trochę gorszy, ale nie zrobiłem wielu prób. To na razie tyle. Jeżeli cię to zainteresuje, służę dodatkowymi informacjami.
Załączniki
rose2x - Kopia.JPG
forumkiwi.JPG
forummech.JPG
021.JPG
011.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: Boguslaw »

Dziękuję
Czyli takie extreme macro w pionie, ale bez obiektywu mikroskopowego?
Wygląda ciekawie i obiecująco.
Muszę to na spokojnie przetrawić w weekend, bo od dawna miałem coś takiego w planie (na bazie jakiegoś starego mikroskopu (mam ich trochę), ale w poziomie i z obiektywem mikroskopowym, czyli taki atelierowy wariant sanek makrofotograficznych z nastawieniem na stackowanie
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: elgin1 »

Fajny pomysł
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: jarud »

To są stacki,ale wystarczy kilkanaście zdjęć. Obiektywy mikroskopowe mają mniejszą głębię ostrości. Nie wiem co można zyskać w poziomym ustawieniu. Głowna zaleta,to możliwość uzyskania większego przesuwu stolika,ale w takim przypadku trzeba zastosować szynę mikrometryczną, bo w mikroskopach PZO przesuw stolika nie przekracza chyba 2 cm. Mnie głównie chodziło o drobiazgi 1-10 mm.
pawbla86
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2016, o 15:38

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: pawbla86 »

Na sprzedaż mam obiektyw Nikon Plan APO 10X/0.45 serii LAMBDA z nanopowłokami, Stan świetny, Konkretne propozycje pisać na pw.
Załączniki
10x Lambda.JPG
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

na jaka 10tke przechodzisz ze sprzedajesz te?
pawbla86
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2016, o 15:38

Ostrze igły medycznej

Post autor: pawbla86 »

tak sie składa ze mam dwie sztuki -) jedną sobie zostawie wiadomo.

ps. ostatnio zrobiłem nią makro staczek -P
ostrze igiełki medycznej 0.5mm
Załączniki
2018-03-07 11-45-04 (C).jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

Igła

Makro i NA 0,45 - porownywales z nizszym?
pawbla86
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2016, o 15:38

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: pawbla86 »

tak, porównałem go z Nikonem NA 0.30 i PA NA0.45 jest ostrzejszy lecz tylko w środku, na brzegu aps-c jest troszke rozmazany obraz (typowy biologiczny wiec nie ma sie co dziwić). Testowałem tez bez/ze szkiełkiem 0.17. Bez różnicy w makro -) Straty jakości bez szkiełka dla 10x i NA 0.45 sa niewidoczne -) ale taka 20x NA 0.75 już wypada słabo bez szkiełka nakrywkowego - wrzuce kiedyś teścik jak wróce do zdrowia-/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości