Kupiłem Biolara

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Czy w ciemnym polu widzenia ważne jest aby oś obiektywu była prostopadła do powierzchni soczewki kondensora ?

Mam wrażenie że jak centruje kondensor to on zmienia swój kąt względem osi soczewki, do tego zmienia odległość od preparatu.

Jak kondensor wkładam w do mikroskopu i dociskam go do końca i równomiernie, to trudno mi uzyskać jakikolwiek obraz, a jak ustawię go w gnieździe pod kątem to mam wrażenie żę wtedy równo oświetla preparat - np. krawędzie pęcherzyków są oświetlone równomiernie, a jak wsadzony jest normalnie do końca to jakby ktoś święcił na preparat tylko z jednej strony.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

Powinien byc prostopadle - tj. i kondensor i obiektyw w tej samej osi.
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Ustawiłem, uhh, ale ile się nabluzgałem i dni poświęciłem, do tego jeszcze 2 żarówki się wypaliły:
Robię to tak:
- wkładam kondensor
- nakładam olej na kondensor
- kładę preparat na stolik
- dojeżdżam kondensorem do preparatu i tu zaczyna się zabawa
- koryguję ustawienie kondensora tak aby równomiernie dolegał do preparatu, jak tego nie zrobię to dalej już nic nie wyjdzie

Czy jest jakaś metoda na usuwanie pęcherzyków powietrza z oleju?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

do tego jeszcze 2 żarówki się wypaliły
Nie znam sie totalnie na elektryce, jednak pamietam ze ktos kiedys mial tu taki problem. Albo zasilacz byl za mocny albo zarowka tez nie byla idealnie dobrana i dlatego za szybko sie palila.

Dlaczego kondensor nie jest poziomo? Powinno byc tak ze dajesz olej, podjezdzasz do gory, skleja sie z preparatem, jesli potrzeba centrujesz w plaszczyznie poziomej i tyle.

Na jakim obiektywie ustawiasz co ciemne pole?

Nie znam patentu na pecherzyki powietrza.
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Jak włożę do końca kondensor w gniazdo to jest poziomo, ale na to wychodzi że nie idealnie, dlatego potem go tak ustawiam jeszcze w gnieździe, aby uzyskać jednolity pierścień z oleju między preparatem a kondensorem, jak patrzę na preparat z góry.

Dlaczego nie jest idealnie poziomo - nie wiem jeszcze, może mój Biolar wymaga jakiś kalibracji.

Mam zestaw ciemnego pola PZO do BIolara, kondensor + obiektyw olejowy x100 z przesłoną 0,8x1,3.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

A stolik jest poziomo? Jezeli masz zestaw PZOwski to nie powinno byc takich sytuacji, wstaw zdjecie jak to wyglada
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Nie wiem czy stolik jest poziomo, wygląda na poziomo, jeszcze nie wiem jak to sprawdzić.
Wydaje mi się że chyba trudno aby nie był poziomo bo wygląda na dość masywną konstrukcję.
Tu raczej powinno się sprawdzić czy stolik jest równolegle do gniazda kondensora ? aby uzyskać prostopadłość osi soczewki kondensora do preparatu.
Jak będę ustawiał jeszcze raz ciemne pole to zrobię zdjęcia, jak wygląda olej między kondesorem a preparatem, przy wciśnięciu na maksa kondesora i po mojej korekcie.

A tak wygląda mój zestaw ciemnego pola.
ciemne_pole_2.jpg
z tyłu obiektywu jest grawerka PZO Poland
Załączniki
ciemne_pole.jpg
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Czytam taką mądrą książkę Mikroskop budowa i użytkowanie L.Appel i R.Kowalczyk i tu napisane jest że kondensor musi być dobrze wycentrowany przy ciemnym polu. Wiecie na co jeszcze zwrócić uwagę, bo znów mam problem żeby ustawić ciemne pole, wszystkie moje teorie padły. Może za dużo oleju leje albo za mało?
Napiszcie jakich podstawowych błędów nie popełniać.

A może mój zestaw ciemnego pola nie jest do biolara?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

PZOwski zestaw, do biolara.

Kondensor musi byc na maks do gory. Moze jest jakas blokada gornego polozenia - sprawdz sobie, to najczesciej taka srubka gdzies na windzie kondensora. Odleglosc miedzy kondensorem a preparatem jest niewielka.

Ustawiles to ciemne pole chociac raz na 100x i bylo dobrze czy jeszcze nie?
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

Śrubkę ograniczającą wózek kondensora ogarnąłem jakiś czas temu.
Ustawiłem to pole 3 razy. A za każdym razem walczę kilka dni.

Wyczytałem w mądrej książce że kondensor odbija światło pod kątem 45o.
Czyli musimy już spełnić dwie rzeczy:
1. kondensor musi być dobrze wycentrowany
2. stolik kondensora nie może być skrzywiony bo światło może wpadać pod innym kątem.
i inne pierdoły jak brak powietrza itd.

Trochę mi to pasuje, bo u mnie często jest tak że od obiektów w preparacie tworzy się taka jakby poświata, jakby światło świeciło bardziej z jednego kierunku.
Do tego moje centrowanie kondensora chyba jest coś nie tak do końca, bo jak go centruje to widzę że po za zmianą położenia w płaszczyźnie x y, też przesuwa się delikatnie góra dół tzn zbliża się albo oddala od preparatu.

Jeszcze taka ciekawostka, często jest tak że nie mogę ustawić tego ciemnego pola, ponieważ kończę walkę po północy zostawiam wszystko bez czyszczenia przychodzę rano i jest dobrze. Może to wina olejku.

DO tego wszystkiego jakość mojego obrazu z tym co widzę na filmach na youtubie pozostawia wiele do życzenia (.

Chyba się poddam i sprzedam tego złoma, ja ma powoli dość.
ale książkę Mikroskop budowa i użytkowanie L.Appel i R.Kowalczyk polecam wszystkim.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: Boguslaw »

Biolar, cały czas czytam o Twoich próbach i aż mi się nie chce wierzyć :-(
Dobre ciemne pole uzyskuje się nawet na zwykłym kondensorze!
Mam złe przypuszczenie, że Twój mikroskop upadł komuś z jakiejś wysokości i jakaś część jego układu mechanicznego została skoszona (stolik, mocowanie kondensora, albo.?)

Książka dobra, ale jeszcze bardziej polecam Mikroskopię optyczną Pluty (niestety drogawa).
Jak mi się uda w ten łykend", to prześlę Ci skany z paru stron dotyczących kondensorów i ciemnego pola (chyba, że ktoś Cię poratuje wcześniej)
biolar
Posty: 38
Rejestracja: 4 gru 2017, o 17:33

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: biolar »

dlatego chętnie bym spakował mój mikroskop podjechał do kogoś kto się na tym zna
nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Ile się przy tym naczytałem to moje.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kupiłem Biolara

Post autor: planapo »

A skad jestes?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości