Kwestia sekrecji i "pojawiania się" mocznika i kwasu moczowego w moczu ostatecznym.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Sarvene
Posty: 4
Rejestracja: 26 paź 2016, o 20:10

Kwestia sekrecji i "pojawiania się" mocznika i kwasu moczowego w moczu ostatecznym.

Post autor: Sarvene »

Mam pytanie odnośnie tego, którą drogą mocznik i kwas moczowy dostają się do moczu ostatecznego. Pierwszym etapem powstawania moczu jest filtracja, w efekcie której miedzy blaszki nerkowe dostaje się mocz pierwotny, którego skład chemiczny praktycznie nie różni się od osocza krwi - tak więc w moczy pierwotnym nie pojawia się mocznik ani kwas moczowy.
Procesem, w którym pewne substancje mogą zostać wydzielone do kanalików nerkowych jest sekrecja. Oczywiście w szkolnym podręcznikach opis tego procesu jest skrajnie okrojony, więc próbowałam zrobić na ten temat większy research, z którego dowiedziałam się, że proces sekrecji zachodzi nie tylko w kanaliku dystalnym, jak to twierdzi podręcznik. Wikipedia podaje, że w wyniku tego procesu do światła kanalika krętego I rzędu dostaje się kwas moczowy, ale dołączony do opisu obrazek pokazuje, że w tym miejscu zachodzi sekrecja mocznika.
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nephron-urine.svg
Przy opisie pętli Henlego znajdziemy informację: Nabłonek ramienia zstępującego jest przepuszczalny dla wody, natomiast wstępujący dla jonów soli (czynnie resorbuje jony i biernie mocznik). O ile pierwsza część jest klarowna i zrozumiała, to druga już nie do końca. Termin resorpcji odnosi się do wchłaniania zwrotnego potrzebnych substancji z moczu pierwotnego do naczyń krwionośnych - z jakiej racji więc miałby zostać wchłonięty mocznik (o którym nie mamy zresztą ani słowa jeśli chodzi o to, jak w moczu się znalazł?
Prosiłabym zatem o wytłumaczenie mi w jaki sposób mocznik i kwas moczowy pojawiają się w moczu, oraz o sprostowanie przytoczonych przeze mnie informacji z Wikipedii.
Z góry dziękuję.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Kwestia sekrecji i "pojawiania się" mocznika i kwasu moczowego w moczu ostatecznym.

Post autor: kliop »

którego skład chemiczny praktycznie nie różni się od osocza krwi - tak więc w moczy pierwotnym nie pojawia się mocznik ani kwas moczowy
Oczywiście, że się pojawia W stężeniu równym stężeniu w surowicy tj. 15-40mg/dl dla mocznika i 2,4-5,7mg/dl dla kwasu moczowego. Biorąc pod uwagę, że moczu pierwotnego jest ok. 180 litrów na dobę, masz 27-72g mocznika i 4,3-10,3g kwasu moczowego na dobę w moczu pierwotnym. Biorąc pod uwagę te ilości oraz skład procentowy moczu ostatecznego sądzę, że przesączanie kłębkowe jest główną drogą eliminacji tych substancji do moczu, a sekrecja ma znaczenie poboczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości