leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

Mam pytanko czy terapia germinalna mimo ze w Europie jest zakazana jest mozliwa do leczenia chorob nowotworowych i wirusowych ?
I na czym polega leczenie chorob dziedzicznych ta terapia? Bo jedynie wiem ze dotyczy komorek rozrodczych badz kom we wczesnym stadium zycia
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: Savok »

lepidoptera pisze:Mam pytanko czy terapia germinalna mimo ze w Europie jest zakazana jest mozliwa do leczenia chorob nowotworowych i wirusowych ?
A jak sobie wyobrazasz, ze ten proces mialby przebiegac?

Pomysl troche czym sa choroby wirusowe i nowotworowe i napewno sama sobie odpowiesz na to pytanie.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

Oficjalnie nie moze byc stosowana ale zapewne w laboratoriach sa prowadzone jakies badania zwlaszcza ze Europa to nie caly swiat wiec moze w Ameryce jest ta metoda stosowana

ja jedynie wiem ze do leczenia chorob nowotworowych i wirusowych jest stosowana terapa somatyczna i teraz ciagle trwaja badania nad leczeniem osob z HIV i nawet sa juz jakies sukcesy

a jesli chodzi o choroby dziedziczne to nie ma sensu stosowac terapii somatycznej do leczenia chorob dziedzicznych tzn ma sens dla tej osoby chorej bo np dzieki tej terapii mozna zniwelowac objawy choroby ale jesli chodzi juz np o leczenie danej osoby z choroby dziedzicznej bo kiedys chcialaby miec zdrowe dzieci to niestety ta terapia sie nie sprawdza bo nie usuwa mutacji odpowiedzialnej za powstanie choroby i mutacja moze byc przekazywana nastepnym pokoleniom i tu np rozwiazaniem bylaby terapia germinalna
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: Savok »

A jak ten wywod ma sie do twojego pierwotnego pytania?

USA ma dosc podobna legislacje do UE w tych sprawach.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

ja juz nie mysle bo za dlugo sie juz dzisiaj ucze
nie znam sie na tej genetyce i terapiach mam pytanie czy mozna zastosowac terapie germinalna w chorobach nowotworowych i wirusowych ja odpowiedzialabym na to pytanie ze nie sa to choroby dziedziczne wiec nie ma sensu stosowac tu terapii germinalnej chociaz np chyba moga wystapic jakies sklonnosci genetyczne do nowotworow ( albo sie myle )wiec w takich przypadkach to terapia somatyczna traci na znaczeniu i lepsza bylaby germinalna ale to moje takie rozwazania a musze byc tego pewna bo jak dostane to pytanie na egzaminie to bedzie zemna koniec
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: Savok »

A jak wg ciebie moznaby zastosowac procedure modyfikowania zygoty w celu leczenia osoby majacej 60 lat?

Odpowiedz wynika z definicji, wystarczy odrobina inteligencji.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

wg mnie nie da sie
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: Savok »

No i dobrze ci sie wydaje.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: doktorka »

w ogole nie bardzo rozumiem, jak mozna by leczyc ludzi z HIVem(czy czymkolwiek innym siedzacym w genomie) terapia genowa. W sensie technicznym jak by to mialo przebiegac? Wyciagacz wszystkie komorki zarazone i wycinasz z nich genom wirusa?]]]] a ze komorek z HIVem jest cale mnostwo w roznych grupach komorkowych, to nie wydaje mi sie to realne heheh. No ale nie znam sie na tym, wiec moze dziala to inaczej. Jedyne co przychodzi mi na mysl w tej kwestii, to mozliwosc ograniczenia pionowej ekspansji wirusa przez terapie zygot matek HIV+, chociaz tez nie do konca potrafie sobie to wyobrazic.
lepidoptera pisze:to pytanie ze nie sa to choroby dziedziczne
sporo jest dziedzicznych", mutacje genow grupy BRCA chociazby.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: Savok »

doktorka pisze:Wyciagacz wszystkie komorki zarazone i wycinasz z nich genom wirusa?]]]] a ze komorek z HIVem jest cale mnostwo w roznych grupach komorkowych,
Em. wydaje mi sie, ze HIV-1, bo o nim tu mowa, rozpoznaje CD4, wiec to multum grup jest ograniczone do komorkek CD4+ (tudziez CD8+, nigdy nie pamietam gdzie siedzi CD4 a gdzie CD8 )
doktorka pisze:o nie wydaje mi sie to realne
No bo nie jest
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

w terapii genowej nowotworow wyroznia sie obecnie 4 sposoby postepowania tak ogolnie
1) odwrocenie fenotypu nowotworowego przez kontrole ekspresji lub wstawianie genow supresorowych
2) poprawe odpowiedzi przeciwnowotworowej gospodarza przez unieczynnienie komorek infiltrujacych nowotwor
3) zniszczenie komorek nowotworowych za pomoca wprowadzania genow aktywujacych leki zabijajace te komorki
4) ochrona zdrowych tkanek potencjalnie narazonych na dzialanie czynnikow cytotoksycznych

a takze poczytajcie sobie o antysensownych oligonukleotydach i analogach nukleozydowych

a terapia genowa w leczeniu osob z HIV i nie tylko z tym wirusem ma na celu zapobieganie rozwoju wirusa w organizmie i unieczynnienie go
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: doktorka »

Savok pisze:graniczone do komorkek CD4+ (tudziez CD8+, nigdy nie pamietam gdzie siedzi CD4 a gdzie CD8 )
nie, wlasnie nie. tkanka limfatyczna (limfocyty T CD4+) jest glownym rezerwuarem, ale zakazone sa tez komorki mikrogleju, sluzowki jelita, monocyty (a wiec i makrofagi), wiec troche tego jest]

lepidoptera, to jest tak ogolnie napisane, to co tutaj nam przepisałas, ze trudno sie w tym ogarnac. a generalnie dziennik jest raczej malo merytorycznie wiarygodnym zrodlem dla artykulow o takiej tematyce. nic nie wynika z tych ogolnikow]
lepidoptera pisze:kontrole ekspresji lub wstawianie genow supresorowych
no to wiemy, ale jak ma nastapic to wstawienie genow supresorowych? przez zakazenie jakims innym wirusem, ktory wbuduje ten gen czy jak, bo nie wiem.
lepidoptera pisze:2) poprawe odpowiedzi przeciwnowotworowej gospodarza przez unieczynnienie komorek infiltrujacych nowotwor
i znow: jakim sposobem, skoro generalnie nie bardzo istnieje w pojeciu immunologicznym cos takiego, jak obrona przeciwnowotworowa gospodarza.
lepidoptera pisze:zniszczenie komorek nowotworowych za pomoca wprowadzania genow aktywujacych leki zabijajace te komorki
no i jak te geny bysmy mieli wprowadzic? ja sie jak mowilam nie znam, ale jedynym realym sposobem byloby chyba zarazenie innym wirusem z cyklem lizogenicznym, ktory najlepiej, zeby pozniej przeszedl w lityczny w przypadku nowotworu, ale juz w przypadku zakazenia HIV-zeby nie przechodzil w lityczny.
lepidoptera pisze:ochrona zdrowych tkanek potencjalnie narazonych na dzialanie czynnikow cytotoksycznych
no i w jaki niby sposob? wybijesz cala linie granulocytow?

Nie kumam tych klimatow, ze tak powiem.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: leczenie nowotworow i chorob wirusowych

Post autor: lepidoptera »

pisalam ogolnie bo musze uczyc sie na egzamin ale dobrze troche przepisze inf z notatek z genetyki
Ad1 )
Supresje fenotypu nowotworowego mozna osiagnac na 2 sposoby
- przez zahamowanie ekspresji uszkodzonych genow tworzacych szlak mutacyjny (onkogenow lub antyonkogenow)
- przez zastapienie zmutowanego genu jego prawidlowo funkcjonujacym odpowiednikiem np wprowadzenie genu TP 53 do kom niedrobnokomorkowego raka pluca i jednoczesnie zastosowanie chemioterapii

niestety nie mam napisane w jaki sposob do tego dochodzi hmm moze przez tak jak ty piszesz przez wirus a moze podaje sie cos w formie jakies substancji zielonego pojecia nie mam
AD2
PRZYKLAD : wprowadzono gen HLA-B7 do kom czarniaka u 5 pacjentow HLA-B7 negatywnych Wirusy dobrze tolerowali obcy gen ale tylko u jednego pacjenta zaobserwowano znaczna regresje nowotworu obecnie stosuje sie nowy wektor ktory ma ulec ekspresji w kom czarniaka -dodatkowo zawiera on gen dla beta2mikroglobuliny bialka wspolpracujacego z antygenami MHC kl 1
AD3
do kom nowotworowych wprowadza sie gen samobojczego Wykorzystuje sie gen lancucha A toksyny blonicy oraz inne potencjalne toksyny
Ad 4
ochrona kom macierzystych przed duzymi dawkami chemioterapeutykow Polega to na wyposazeniu zdrowych kom macierzystych w geny ktorych produkty umozliwiaja tolerowanie zwiekszonych dawek cytostatykow
do tego celu wykorzystuje sie geny zwane MDR


moze to troszke pomoze
ja tez sie na genetyce nie znam mialam ja tylko 1 semestr i mimo ze z bardzo dobra profesor ktora bardzo ciekawie z pasja opowiadala o roznych zagadnieniach to 1 semestr to jest bardzo malutko na poznanie tej dziedziny zwlaszcza ze w semestrze ma sie jeszcze wiele innych zajec na ktorych trzeba sie skupic i tez poswiecic im czas wiec sie tak dokladnie z wszystkiego nie da doksztalacic

jesli chodzi o link do tej strony to faky byl to pierwszy lepszy link ale bardzo duzo stron wyskakuje ja niestety nie mam czasu na przegladanie ich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości