Levenhuk 870T

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

Witajcie

Od już dłuższego czasu jestem posiadaczem dokładnie tego o to mikroskopu :

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_301&roducts_id=3775

Nie miałem czasu wcześniej aby się nim zająć jednak teraz chciałem nadrobić zaległości. Pojawiły się pewne problemy w związku z którymi chciałem zadać pytanie.

1) Pierwszym problemem jest to że gdy ustawie okulary tak aby pasowały mi do oczy to po jakimś czasie same zjeżdżają. Musze je poprawiać i podtrzymywać co jest niewygodne. Czy istnieje możliwość regulacji i naprawy tego problemu?

2) Czy mógłby ktoś wytłumaczyć do czego jest element pokazany na zdjęciu i jak go używać? zauważyłem że gdy ciągnę ze ten metalowy element to odsłania się jakaś zaślepka do tego trzeciego okularu znajdującego się od góry tubusu z pryzmatem.
mikroskop.jpg
3) zawsze gdy prowadziłem obserwacje okularem x10 to na obiektywach x4 i x10 wszystko ładnie widać. Natomiast przy powiększeniu x40 i x100 wszystko jest niewyraźne i ciemne - cokolwiek bym robił. Stosowałem tez olejek który był w zestawie i starałem się robić bardzie cienkie preparaty. Stosuje też szkiełka nakrywkowe i mikroskopowe. Czy to kwestia tego że ten mikroskop nie ma takich zdolności obserwacyjnych, a obiektywy x40 i x100 to takie chwyt marketingowy czy mikroskop jest już dobry tylko ja nie mam umiejętności?

Pozdrawiam !
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

nikt ?:)

EDIT : w punkcie 3 w drugim zdaniu powinno być Natomiast przy obiektywach x40 i x100 - a nie jak napisałem przy powiekszeniach"
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Levenhuk 870T

Post autor: planapo »

1 - moze da sie dokreciac jakies srubki - opadaja bo najpewniej jest luz.

2 -
zauważyłem że gdy ciągnę ze ten metalowy element to odsłania się jakaś zaślepka do tego trzeciego okularu znajdującego się od góry tubusu z pryzmatem.
Sam sobie odpowiedziales

3 - powinny dzialac, najlepiej wez jakis preaprat gotowy, albo ziarna skrobii z ziemniaka czy krew i zobacz jak jest i daj znac.
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

Bardzo dziękuje za odpowiedz

1) tylko ze ja nigdzie nie widzę żadnej śrubki.pewnie jest to zabudowane a ja nie czuje się na siłach zęby rozbierać tubus mikroskopu

3) oglądałem swoją krew - na 2 pierwszych obiektywach jest super. na trzecim już tak średnio ale tez nie źle. na czwartym prawie nic nie widzę. im większe powiększenie obiektywu tym ciemniej i mniej wyraźniej wszystko widze. Ogólnie widziałem bez problemu przepływ krwinek już na drugim obiektywie (x4 x10 x40 x100 a okular x10).

Czy mógłby Pan sie wypowiedzieć na temat samego mikroskopu? czy był warty swojej ceny czy raczej zabawka - jeśli Pan zna ten model.

Pozdrawiam
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Boguslaw »

1. Jeśli jest jeszcze na gwarancji, to do głowicy nie zaglądaj.
Jeżeli po gwarancji, to albo się odważysz albo szukasz serwisu -)
Ze zdjęć trudno powiedzieć, może trzeba podważyć środkowy pierścień przytrzymujący kółko z naniesionym rozstawem źrenic, może. opcji jest parę?

3. Widzę, że w zestawie jest lusterko. Użyj go przy dobrym (słonecznym) dniu lub z mocną lampką elektryczną skierowaną na lusterko zamiast wewnętrznego oświetlenia elektrycznego.
Porównaj z tym co widzisz na oświetleniu halogenowym (bo halogen 20W do obiektywu 100x jest jak najbardziej wystarczający. Może coś zasilaczem, regulacją oświetlenia, żarówką.?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Pickul »

Odnośnie Twojego pierwszego problemu, to u mnie śrubka do regulacji znajduje się pod dekielkiem - patrz foto.
Prawdopodobnie u Ciebie będzie tak samo.
Załączniki
IMG_7020.jpg
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

Dziękuje. Dziś wszystko sprawdzę

3) odnośnie punktu 3 to większy problem ze ciężko mi utrzymać ostrość. Żeby było najostrzej jak sie da to obiektyw jest STRASZNIE blisko szkła nakrywkowego a i tak efekt nie jest zbyt dobry.

Obserwowałem dziś krople wody. Nie wiem czy to dobrze robię. Nakropiłem krople na szkło mikroskopowe i tak włożyłem na stolik. Jeśli chce zastosować obiektyw x40 to muszę nim tak nisko zjechać że obiektyw połączy sie z wodą - tworząc menisk. Czy to normalne? Coś tam lata w tej wodzie.ale żebym widział pantofelka jak na youtube to nigdy. Albo go nie ma albo jest za mały ( a na obiektywnie x40 już wszystko tak się trzęsie że nic nie widzę, wystarczy cokolwiek lekko dotknąć)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Levenhuk 870T

Post autor: planapo »

Im wieksze powiekszenie obiektywu tym blizej preparatu sie znajduje. Od 40x w gore jest koniecznosc uzycia szkielka nakrywowego.
czy był warty swojej ceny czy raczej zabawka"
Widze oferte za ponad 2k PLN? Nie dalbym. Nie jest to zabawka, model szkolno-studencki.
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

Wtedy kosztował 2700. Teraz staniał
Dokręciłem śrubę i okulary już nie zjeżdżają.tylko mały problem z tą zaślepką teraz ale to juz nieistotne.
Wiec to normalne ze obserwując wodę na x40 obiektyw łączy się z wodą tworząc taki menisk?
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Levenhuk 870T

Post autor: luz »

Dla obiektywu 40x (i mniej powiększających) nie jest to normalne. Musisz dać na preparat szkiełko nakrywkowe (specjalny rodzaj szkiełka).
Obiektywy są projektowane do pracy ze szkiełkiem nakrywkowym.
Z drugiej strony są obiektywy imersyjne (wodne lub olejowe w których wymagane jest połączenie obiektywu z preparatem za pomącą medium imersyjnego. Jednak szkiełko nakrywkowe też jest wtedy konieczne.
Poczytaj trochę o technice przygotowania preparatów.
Możesz również spróbować kupić obiektyw 40x PZO ( ok 50 zł. na allegro) i zobaczyć różnicę w stosunku do swojego chińczyka. W najgorszym wypadku odsprzedasz go praktycznie bez straty.
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

nie umiem sobie tego wyobrazić bo przecież jak na krople wody nałożę szkiełko nakrywkowe to wyciśnie mi całą wode
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Levenhuk 870T

Post autor: planapo »

To nie wyobrazaj sobie tylko sprobuj optymalnie dobrac ilosc wody
Farmaceuta
Posty: 10
Rejestracja: 5 sty 2018, o 13:04

Re: Levenhuk 870T

Post autor: Farmaceuta »

Witam ponownie. Po zastosowaniu szkiełka nakrywkowego nigdy nie obserwowałem tak wygodnie pantofelków. Wcześniej gdy dawałem samą krople na szkło mikroskopowe to kropla była duża i pantofelek mógł ciągle zmieniać głębokość - co było niewygodne bo ciągle musiałem podnosić lub opuszczać stolik do obiektywu żeby obraz był ostry - a pantofelek i tak mi uciekł. Teraz nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o głębokość i wszystko widać ładnie już na powiększeniu x100. Widze też tam jakieś mniejsze zyjątka mniej więcej o okrągłym kształcie. Wydają się nie mieć wewnętrznej struktury ale ich ruch zdradza, że to coś musi być żywe. Może to małe pantofelki. Ponadto nic więcej nie widać Woda z rzeki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości