Luneta Keplera - ZADANIE

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Hatteria
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2016, o 10:57

Luneta Keplera - ZADANIE

Post autor: Hatteria »

Hej!
Chciałbym zadać pytanie dotyczące obrazu powstającego w Lunecie Keplera, a właściwie zapytać się o rozwiązanie zadania dotyczącego tego zjawiska.
Otóż w zeszłym roku, na etapie wojwódzkim pojawiło się zadanie o treści:

Które z poniższych zdjęć przedstawia Księżyc widziany przez lunetę astronomiczną (tzw. lunetę
Keplera) składającą się z dwóch soczewek skupiających: obiektywu i okularu? Księżyc, takim, jak
widzimy go gołym okiem, przedstawiono na fotografii powyżej

Arkusz wraz z pięcioma fotografiami (Księżyc, który widzimy gołym okiem + cztery odpowiedzi) wyślę w zalączniku.

Niestety wskazana przeze mnie odpowiedz (B) jest nieprawidłowa (prawidłową odpowiedzią jest odpowiedz C). Zastanawiam się dlaczego obraz powinien być (według odpowiedzi C) obrócony w poziomie i w pionie, a nie tylko w poziomie, tajk jak pokazuje to odpowiedz B. :-/ Czy obraz odwrócony (taki jaki powstaje w soczewce skupiającej w odległosci xf) jest zarówno w poziomie i w pionie czy też luneta keplera ma jeszcze jakiś dodatkowy szczegól, którego nie zauważyłem.? Niestety konstrukcje obrazów powstających w soczewkach rysujemy na strzałkach, które jak wiadomo obracją się tylko w pionie Proszę o szybką odpowiedz, bo konkurs jest tuż, tuż
Hatteria
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2016, o 10:57

Re: Luneta Keplera - ZADANIE

Post autor: Hatteria »

Niestety nie mogę edytować postu więc napiszę moje pytanie tutaj (tak dla jasności ):
Czy w podanym przeze mnie klucz jest błąd? Chodzi mi dokładnie o zadanie 1, podpunkt a. Czy odpowiedź C rzeczywiście jest poprawna? Jeśli nie to która? Z góry dziękuję!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości