Lustrzanka godna polecenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

Ja trochę inaczej podchodzę do tematu dokumentacji niż większość użytkowników. Popatrzmy na wspomniane zdjęcia PA:


Cała siła lustrzanki to małe piksele, duże FOV. Dzięki temu można użyć obiektywu o wyższym powiększeniu niż użylibyśmy przy danym obiekcie, a dzięki małym pikselom, wciąż wszystko będzie zarejestrowane.
W tym przypadku który testował PA, wg. mnie są one równe. DSLR ma nieco większe FOV i wydaje się ostrzejsza, ale całkowita rozdzielczość jest wyższa jednak na kamerze. Oczywiście może to wynikać z obróbki plików. tego nie wiemy.

Edit: post czytać od końca. nie wiem jak to zedytować.
Załączniki
A teraz, który lepiej wygląda?
A teraz, który lepiej wygląda?
Nie wiemy czy pliki z DSLR były RAW/TIFF/JPEG, zakładam że wywołał je procesor lustrzanki. Pliki z kamery są tragicznie wywołanymi JPEG, ale po 2 klikach w photoshopie, widzisz różnicę?
Nie wiemy czy pliki z DSLR były RAW/TIFF/JPEG, zakładam że wywołał je procesor lustrzanki. Pliki z kamery są tragicznie wywołanymi JPEG, ale po 2 klikach w photoshopie, widzisz różnicę?
Jak widać na zbliżeniach, kamera oferuje lepszą rozdzielczość od DSLR...<br />Na niebiesko zaznaczono obszary A i B widocznie rozdzielone przez kamerę, jednak w DSLR są one widoczne jako jeden. Na jasnym punckie można wyróżnić 4 ciemne plamy, przy DSLR już 3cia jest wątpliwa. Brakuje kilku megapikseli. To mi wygląda na 18, przydałoby się ze 24.
Jak widać na zbliżeniach, kamera oferuje lepszą rozdzielczość od DSLR...
Na niebiesko zaznaczono obszary A i B widocznie rozdzielone przez kamerę, jednak w DSLR są one widoczne jako jeden. Na jasnym punckie można wyróżnić 4 ciemne plamy, przy DSLR już 3cia jest wątpliwa. Brakuje kilku megapikseli. To mi wygląda na 18, przydałoby się ze 24.
Na niebiesko zaznaczono artefakty stackowania, na czerwono mydlane rogi. Na zielono obszar nadający się do użytku. Praktycznie FOV DSLR jest jedynie nieznacznie większe od FOV kamery.
Na niebiesko zaznaczono artefakty stackowania, na czerwono mydlane rogi. Na zielono obszar nadający się do użytku. Praktycznie FOV DSLR jest jedynie nieznacznie większe od FOV kamery.
oryginał
oryginał
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: BartoS81 »

JohnyM - Bardzo dziękuję za poświęcony czas i analizę!
Teraz to już sam nie wiem, muszę to w spokoju przeanalizować wszystko.
W każdym razie wrzucam te zdjęcia trino.
1) - Całość
2) - Zdjęty adapter z kamerką - kamerkę oczywiście można odkręcić
3) - Widok od góry tuby po wyjęciu adaptera
4) - Widok z góry na nasadkę trino, po wyjęciu całej tuby.
Załączniki
DSC_0809.jpg
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

Będziesz potrzebował dotoczony dovetailm42, pierścienie makro m43, adapter m42bagnet wybranego aparatu. FOV będzie bardzo duże, nie sądzę, żeby chińczyki pokryły całą matrycę. Teoretycznie 16mpx na APS-C powinno wystarczyć, jednak w praktyce im więcej, tym lepiej, dla krytycznych detali.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: BartoS81 »

JohnyM pisze:Będziesz potrzebował dotoczony dovetailm42, pierścienie makro m43, adapter m42bagnet wybranego aparatu.
Ufff to wszystko naraz? To wychodzi nowa kwota której pod uwagę nie brałem
Na dodatek dotoczony, nie ma nic seryjnego?
Dzięki za pomoc w tym wątku JohnyM, to już prościej by było kupić lepszą kamerkę - tyle że jak patrzałem na parametry to wysnułem wniosek,
że lepiej iść w aparaty - dużo więcej się ma za niższą cenę.


Czyli jeśli dobrze się rozeznałem :
- adapter ok 110 zł
- pierścienie ok 50 zł
- dotoczony dovetailm42 - tu nie mam pojęcia ok 100-200 zł ?

Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

Adapter m42-kamera to jakieś 15-30zł
Pierścienie 20-100zł
Dovetail M42 jak sobie załatwisz, tak będziesz miał. Np.: za flaszkę".
jjusti18

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: jjusti18 »

Jeżeli szukacie naprawdę profesjonalnego sprzętu to ostatnio wiem, że znajomi kupowali aparat na stronie [spam] Powiem szczerze, że sama postanowiłam sobie tez kupić, bo ich lustrzanka jest naprawdę świetna, a zdjęcia wykonane przez nią są bez zarzutów.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: Boguslaw »

Zaczynałem próby zakupu os Canon 1100D, którego się nie dorobiłem"
Apetyt rośnie i poważnie myślę o 600D i 650D (widzicie jakieś istotne różnice?)
Do bezlusterkowców jakoś nie mogę się przekonać (wiek robi swoje) -)
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

Ostatnio kupiłem 3 nex 3n po 300 - 600 zł sztuka, tylko dlatego, że były to bezlusterkowce, można było je pomontować na Labophotach-2 i SMZ. Oprócz płaszczyzny obrazowej, mają również przewagę ceny i megapikseli nad canonem.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: Boguslaw »

JohnyM, dziękuję za podpowiedź
"Niestety masz to do siebie, że jesteś przekonywujący i prawdziwe niestety dla mnie, że ponownie zacząłem się zastanawiać (bo wcześniej był w moich planach) nad bezlusterkowcem -)

Co myślisz o Olympus E-PL5 lub E-PL6 które można upolować za 700-800zł. ?
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

Na jaki mikro?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: Boguslaw »

Na co dzień Biolar i MB 30, ale dorywczo chciałbym podpinać do MST 130, LOMO MBI-11 (МБИ-11), LOMO Bimam EC R-13
JohnyM

Re: Lustrzanka godna polecenia

Post autor: JohnyM »

A szkło? Rama i trino PZO dobrze kryje APS-C, ale obiektywy achromatyczne są fatalne w rogach, chyba że stakujesz. Ja bym raczej wybrał większą matrycę.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości