Masło czy margaryna?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Masło czy margaryna?

Post autor: DMchemik »

co preferujecie i dlaczego
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Prawdziwa »

Ja wole masło.
ale z różnych wzgledów nie używam smarowideł
margaryna według mnie jest za słona
wyglada tak nienaturalnie
nie to co pyszne śmietankowe masełko
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: naanahanae »

Jest uznawane za najszlachetniejszy tłuszcz zwierzęcy. Jego wysoka wartość odżywcza wynika m.in. z dużej zawartości NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidowego). NNKT nie są wytwarzane przez organizm człowieka - muszą być dostarczane razem z pożywieniem. Skład masła ulega zmianom zależnie od użytego surowca, zawartości dodatków oraz zastosowanej technologii. Podstawowymi składnikami są: tłuszcz (82-85%), woda (15-16%) i s.m.b. (sucha masa beztłuszczowa w ilości 0,8-1,3%). Masło solone zawiera 0,6-2% chlorku sodu i mniejszą ilość tłuszczu. Część tłuszczu masła występuje w postaci wolnej, część w postaci kuleczek otoczonych warstwą fosfolipidów i białek. Tłuszcz stanowią glicerydy kwasów tłuszczowych. Stopień nasycenia żółtej barwy masła zależy od zawartości beta-karotenu. Jest on związany ze sposobem żywienia krów, z mleka których zostało wyprodukowane masło. Latem, gdy zwierzęta są karmione świeżą , zieloną paszą masło przybiera intensywny, kremowo-żółty kolor. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje masła: z ukwaszonej śmietanki i ze słodkiej śmietanki. Obydwa rodzaje masła mogą być nie solone lub solone. Produkcja masła może odbywać się jedną z dwóch alternatywnych metod:

okresową lub ciągłą.

Proces okresowy (metoda tradycyjna) obejmuje następujące czynności technologiczne:
otrzymywanie śmietanki
pasteryzację i odgazowanie śmietanki
chłodzenie śmietanki
dodanie zakwasu
dojrzewanie śmietanki
przygotowanie śmietany do zmaślania
zmaślanie śmietany
płukanie ziaren masła
solenie masła (tylko w przypadku masła solonego)
wygniatanie
formowanie i pakowanie masła

Proces ciągły obejmuje następujące czynności technologiczne:
otrzymywanie śmietanki
pasteryzację, odgazowanie i chłodzenie śmietanki
dodatek zakwasu i farby (barwnika)
dojrzewanie fizyczne i biologiczne śmietanki
przygotowanie śmietany do zmaślania
zmaślanie
wygniatanie masła
solenie masła (tylko w przypadku masła solonego)
formowanie i pakowanie masła

Ponadto produkuje się masło serwatkowe (surowcem do produkcji jest serwatka zamiast mleka pełnego), topione (otrzymywane przez przetopienie zwykłego masła mającego wady smaku, struktury, konsystencji lub barwy), bezwodne (jest dodatkowo odwirowywane i suszone próżniowo), dietetyczne (zawierające w porównaniu ze zwykłym masłem większą ilość wody i dodatek olejów jadalnych), z dodatkami smakowymi np. czekoladowe.

Skład margaryny
faza wodna (rozproszona):
ukwaszone mleko z dodatkami smakowymi rozpuszczonymi
w wodzie sól, cukier, kwas cytrynowy, aromaty oraz środek
konserwujący (najczęściej benzoesan sodu).

Utwardzanie tłuszczów ciekłych lub uwodornienie tłuszczów ciekłych jest to przemiana tłuszczów ciekłych (olejów roślinnych) w tłuszcze stałe, poprzez ich katalityczne uwodornienie, które prowadzi do częściowego lub całkowitego wysycenia wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla w cząsteczkach tłuszczów ciekłych. Najczęściej stosowanymi katalizatorami są: nikiel, platyna, miedź, pallad. Utwardzanie tłuszczów ciekłych prowadzi się w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu.
· W metodzie Normanna jednej z metod utwardzania tłuszczów ciekłych (olejów jadalnych) polegająca na przetłaczaniu wodoru, pod zwiększonym ciśnieniem, w podwyższonej temperaturze, przez warstwę ogrzanego oleju z katalizatorem
Opatentowana przez Wilhelma Normanna (1870-1939). Stosowana do produkcji tłuszczów kuchennych lub przemysłowych, np. margaryny i mydła.
· W metodzie Wilbuszewicza rozpylony olej z katalizatorem wprowadza się do reaktora wypełnionego wodorem. Utwardzanie tłuszczów ciekłych ma na celu otrzymanie tłuszczów jadalnych i przemysłowych (margaryna, mydła).



Do produkcji margaryn wykorzystuje się oleje roślinne pochodzące z rzepaku, soi, słonecznika, kukurydzy, palm oleistych, orzeszków arachidowych itp., które nie zawierają cholesterolu. Wszystkie one są ciekłe ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zanim jednakzdrowy olej trafi do margaryny, aby wzbogacić ją o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, musi zmienić konsystencję.
Margaryna uzyskuje konsystencję tłuszczu stałego lub tzw. plastycznego w wyniku procesu utwardzenia (uwodornienia). Proces ten z punktu widzenia chemii sprowadza się do wysycenia podwójnych wiązań wodorem i/lub zmiany budowy przestrzennej cząsteczki kwasu tłuszczowego. Odbywa się to przy podwyższonej temperaturze, ciśnieniu i w obecności katalizatorów, są one dalekie od fizjologicznych, w jakich zachodzą procesy biologiczne w organizmie człowieka (1 atmosfera, przemiany enzymatyczne, temperatura 37°C).

Powstająca w tym procesie margaryna jest dość jednorodną mieszaniną kwasów tłuszczowych jedno- i dwu nienasyconych, stanowiących 10-80% jej składu. Nie należy do produktów tak łatwo strawnych jak masło - powoduje czasem nieprzyjemne dolegliwości u osób o wrażliwszym przewodzie pokarmowym. Oleje nie są też bogatymi źródłami witamin, a proces utwardzania zubaża je ponadto o pożyteczne dla zdrowia substancje.

Co gorsza, wiele margaryn w procesie utwardzania wzbogacana jest w nowe, sztuczne izomery nienasyconych kwasów tłuszczowych – izomery trans. Podnoszą one poziom cholesterolu w organizmie, sprzyjają rozwojowi miażdżycy i podnoszą poziom insuliny. Istnieją także podstawy by łączyć je z rozwojem nowotworów wątroby, chorobami skóry i blokadą enzymów. Stwierdzono również, że wpływają one negatywnie na rozwój noworodków i zmniejszają ilość pokarmu u kobiet.

Szczególnie niezdrowe są tzw. margaryny twarde, kostkowe, zawierające największe ilości izomerów trans kwasów tłuszczowych. Jednocześnie takie właśnie margaryny stosowane są najczęściej do wszelkich wypieków, zwłaszcza cukierniczych, nie tylko przemysłowej produkcji.
Naukowcy przeprowadzili badania, których owocem jest nowy sposób utwardzania olei roślinnych pozwalający uniknąć pojawienia się izomerów trans kwasów tłuszczowych lub bardzo ograniczyć ich ilość. Innym rozwiązaniem tego problemu jest spożywanie miękkiej margaryny, tzw. kubkowej. Wytwarza się ją, mieszając roślinne tłuszcze utwardzone z trzy-, czterokrotnie większą ilością płynnego oleju oraz wzbogacając w sztuczne witaminy


STANOWCZO WOLE MASŁO- JEST NATURALE, ZDROWSZE. WOLE CHOLEDTEROL NIŻ DOMIESZKI METALICIĘŻKICH, SZTUCZNE BARWNIKI ITD.

POZRDAWIAM. NAAN
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Aniaww »

Masło. Rozbijanie wiązań nienasyconych zabija wszystkie właściwości służące zdrowiu w oleju. Za to powstają szkodliwe formy przestrzenne. Wolę witaminki A i D3, wapno no i cholesterol - nie jem go aż tak duzo aby się martwić.
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: fimona »

hmm, roznie. raz uzywam masla a raz margaryny.
jesli chodzi o smak to wole.margaryne(!) inni tego nie rozumieja ale taki mam kaprys i juz aczkolwiek-w domu czesciej jest maslo, wiec nie mam wyboru

slyszlaam duzo agrumentow za tym ze margaryna jest zdrowsza-bo roslinny tluszcz i bla bla bla, ale uwazam ze i maslo i margaryna maja swoje plusy i minusy. nie mozna popadac w skrajnosci. no i wsyztsko z umiarem.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Dawifd »

Cóż za ciekawy wykład
naanahae czy jakoś tak

Ja jednak preferuje margarynę, jest zawsze najlepszym żródłem nienasyconych tłuszczów. Obniżają one poziom złego cholesterolu, a zwiększają poziom dobrego chlosterolu.
Poza tym trochę sie wystraszyłem twojego komentarza, że wolisz cholesterol od jak to określiłaś metali ciężkich,
Przeczytałem skład margaryny i nigdzie nie było wspomniane o metalach cieżkich, typu rtęć, iryd, miedź, żelazo (czasami dodają), czy ołów.
To są metale ciężkie, nie sód !

Ale jak wolisz prefernecje do zawalu, udarów i miażdzycy to twoja sprawa.

I masło nie jest zdrowsze od margaryny. Może i inaczej smakuje, niż maslisko, ale jest zdrowsze. I to się liczy.

2 sprawa jest taka, że masło otrzumyje się z margaryny. Przyajmniej jest taka możliwość.
I tak naprawdę czasami możesz jeść to co było w rzeczywistości margaryną i nawet o tym nie wiesz !

Ale tak naprawde wszystko szkodzi. Masło i margaryna też.
Najlepiej, aby ich unikac i ograniczyć.

Tłuszcze tak naprawdę są przydatne tylko, kiedy glukozy zabraknie. Wtedy są trawione, a tak to nic nie dają. Tylko brzuszek

No i faktem jest, że świetnie rozpuszczają się wnicch niektóre witaminy : A, D, E, K.
No ale nie lepiej zjeść jabłko, jakiś owoc

Poza tym owoce zawierają w sobie fantastyczny cukier jakim jest fruktoza, która mocno nie podwyższa poziomu glukozy i jest mocno słodka
Polecam jeśli ktoś ma cukrzycę

Poza tym teraz naanaheane (trochę trudne to ) maslo zawiera same NASYCONE tluszcze. Masło jest z zwierzęcia, a zwierze posiad tylko nasycone tłuszcze.

Margaryna zawiera nienasycone tłuszcze.
Awatar użytkownika
marzenka
Posty: 150
Rejestracja: 27 lip 2008, o 03:09

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: marzenka »

Zdecydowanie masło.
Jak mawiała nasza babka od chemii: w maśle są niezbędne witaminy, w maśle.

Masło dużo bardziej mi smakuje niż margaryna
a poza tym, jak się masło zepsuje, to bynajmniej od razu czuć
A jak się zepsuje margaryna, to nie
bo sztucznie utwardzane tłuszcze - fakt to forma trans kwasów tłuszczowych, ta bardziej trwała, się zepsuje to może być nieciekawie jak ją zjemy
A poza tym w margarynie nie ma kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, o.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Pablo »

Różnie, raz masło raz margaryna.
No, ale przeważnie staram się używać masła bo wg. mnie zdrowsze fakt, cholesterol, ale jak się jada z umieram to i problemu z tym nie ma.
Zresztą nawet jak smaruje chleb to tak cienką warstwę, że prawie nie czuć masła.
Kiedyś używałem różnych smarowideł plusem to, że zawsze łatwo można rozsmarować a jak się zapomni masła wyjąć z lodówki to klapa
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Korczaszko »

to, że margaryna jest zdrowsza to ponoć mit
dla mnie margaryna jest ohydna O.o więc wiadomo wybieram masło
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: mila1301 »

Ja raczej wybieram margarynę, masło też może być, ale margaryna jest na pewno wygodniejsza ze względu na łatwość w smarowaniu, o której wspomniał Pablo Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach nic, co jemy nie jest w 100% dla nas dobre lub złe, każdy produkt ma w sobie jakiś tam odsetek chemii bądź czegoś, co w większych ilościach nie wpływa korzystnie na zdrowie.
Awatar użytkownika
marzenka
Posty: 150
Rejestracja: 27 lip 2008, o 03:09

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: marzenka »

mila1301 pisze:każdy produkt ma w sobie jakiś tam odsetek chemii
Każdy produkt jest chemią wszystko jest chemią
No ale wiem, o jaką chemię Ci chodzi

A co do margaryny i generalnie sztucznie utwardzanych form kwasów tłuszczowych - jak się zepsują, to są bardzo kancerogenne.
szybki1
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 20:21

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: szybki1 »

To bardzo interesujący temat ponieważ moja obecna nauczycielka biologii apeluje do nas: przerzućcie się na margarynę!, zrezygnujcie z masła, masło to ohyda, jedzcie margarynę jest o wiele zdrowsza (dosłownie) mimo dużej wiedzy jaką posiada nie jestem do końca pewien tej słuszności i nadal jem masło:P ale dziękuje naanahanae za fachowe wyjaśnienie bardziej niepodważalnych argumentów, czytając posty w tym temacie jestem także coraz bardziej przekonany co do słuszności masła:)
Dawifd pisze:Przeczytałem skład margaryny i nigdzie nie było wspomniane o metalach cieżkich, typu rtęć, iryd, miedź, żelazo (czasami dodają), czy ołów.
A myślisz, że ci to napiszą?!
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Masło czy margaryna?

Post autor: Dawifd »

Szybki, nie wierze, żeby ludzi zatruwali, bo za takie coś jest kryminał !

Poza tym po co w margarynie ołów i rtęć, a jak już, z czego

Poza ty, wszystko zalezy od gustów
Mi na przykład margaryna smakuje, natomiast masło już nie zabardzo
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości