Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Opinie i pomoc w wyborze odpowiedniej literatury przygotowującej do matury podstawowej i rozszerzonej z biologii. Wykaz książek do nauki biologii
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

Witam,
W innym temacie dostałem liczne odpowiedzi na inne moje pytania ale to o książki pozostało aktualne. Najlepiej aby zawierały jak najmniej zbytecznych informacji (ponad program maturalny) i żeby były przystępnie napisane. Najlepiej też w stylu rozdziałtestypotencjalne, poprawne odpowiedzi. Dobrze byłoby, gdyby przygotowywały do klucza. Dodam, ze moja wiedza jest zerowa więc coś od podstaw. Od jakich książek zacząć, jaką wziąć jako pierwszą do ręki i jaka byłaby dobra jako przewodnia, główna?
Biologia - Tutaj słyszałem o Bukale i Witowskim. Czy któreś z tych będą dobre na start? I jakie inne dorzucić?
Chemia - Tutaj nie wiem nic i nie wiem zupełnie od czego zacząć.
Awatar użytkownika
emelinavance
Posty: 65
Rejestracja: 22 sty 2014, o 08:24

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: emelinavance »

jeśli chodzi o biologię to zdecydowanie B. Bukała z serii Trening przed maturą". Na tych książkach wychowali się moi znajomi, którzy dziś studiują medycynę/stomatologię, a i ja z nich korzystam. Moja korepetytorka (wieloletnia egzaminator OKE) twierdzi, że lepszych nie ma.

jeśli chodzi o chemię to przede wszystkim rozwiązywanie zadań, a do tego polecam: Maturalnie, że zdasz WSiPu i Zbiory Witowskiego.

pozdrawiam!
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

Dzięki za pomoc Bukała mi nie jest pierwszy raz polecana, więc kupię sobie dziś lub jutro jedną z jej książek i od tej zacznę naukę.
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

Jeszcze jedno pytanie bo zedytować nie mogę - jakie podręczniki wziąć poza Bukałą jako wiodące? Tomy Witowskiego będą dobre? Bo podobno Bukała ma sporo ponad program i jest dość trudna jak się jest zupełnie zielonym, dlatego warto mieć coś innego i przeglądać równomiernie.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Seeba »

Bukała w niektórych miejscach nie jest najlepsza do uczenia się od zera - to racja. Do wstępu w temat najlepszy jest po prostu podręcznik, choć i tam można mieć niejasności.
Tomy Witowskiego to tylko zadania. Najlepiej najpierw zagłębić teorię.
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

No to jaki podręcznik wziąć na start? Na sam początek, żeby zacząć w tym lutym kupiłem (mam nadzieję, że niezbyt trudne na pierwszy ogień ), która dojdzie w piątek.
Ale jaki inny wybrać żeby był łatwiejszy i bardziej przystępny od zera, żeby służył jako takie Vademecum?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Seeba »

Dobry jest podręcznik Operonu. Nowej Ery jest idealny pod względem ilości materiału, ale zdarzają się błędy oraz brak nawet najmniejszej wzmianki na niektóre tematy. Najlepiej mieć wgląd do obu podręczników, świetnie się uzupełniają. Tematy komórkowe są standardowo w pierwszych tomach.
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

O Operon tobie chodzi?
A Nowej Ery w ogóle nie mogę znaleźć, mógłbyś znaleźć linka i mi wysłać? Tak samo z Operonem jak źle linknąłem.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Seeba »

To jest vademecum, mnie chodziło o podręczniki. Vademecum nie jest najlepsze do nauki od zera.
Nowa Era nie wydaje vademecum z żadnego przedmiotu.
Mezzin
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2014, o 07:14

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Mezzin »

Ale później to Vademecum się nada? To zamówię za kilka miesięcy.
Ale jakie podręczniki kupić już teraz, mógłbyś podesłać jakieś linki?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Seeba »

Później, przy powtórkach jak najbardziej.
Szukaj podręczników Operonu do zakresu rozszerzonego seria Odkrywamy na nowo. Z Nowej Ery podręczniki to Biologia na czasie.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: Seeba »

Te z operonu się zgadzają. Linki związane z nową erą zawierają karty pracy, nie są one zbyt dobre - za proste.
Pomyśl nad podręcznikami operonu i nie decyduj się od razu na obydwa wydawnictwa. Może się okazać, że operon Ci wystarczy.
Awatar użytkownika
emelinavance
Posty: 65
Rejestracja: 22 sty 2014, o 08:24

Re: Matura 2015 - Biologia i Chemia - Jakie książki?

Post autor: emelinavance »

Operonu zdecydowanie nie polecam. tam jest mnóstwo błędów, więcej niż w standardowym podręczniku. zdecydowanie poszukaj sobie czegoś innego. już lepsze są podręczniki WSiPu lub Nowej Ery na początek, a po przerobieniu danego działu dla utrwalenia i rozszerzenia Bukała.

zbiory Witkowskiego WYŁĄCZNIE do chemii. w biologii jest mnóstwo błędów (przykład: zadanie z matury z tego roku ma aż 3 błędy!), zdecydowanie lepsze: tydzień po tygodniu do matury bądź arkusze maturalne. CKE udostępniła arkusz przykładowy do matury od 2014/2015.

natomiast do chemii jak najbardziej Witkowski.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości