Matura matematyka

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
ochnar
Posty: 20
Rejestracja: 7 cze 2016, o 17:56

Matura matematyka

Post autor: ochnar »

Witajcie!

Matematyka, przedmiot, który jak żaden inny uczy myśleć. Z tego powodu, nawet nie zważając na to, że jest potrzebny przy rekrutacji na niektóre umedy chciałbym zdawać maturę na poziomie rozszerzonym. W tym celu chciałbym się zaopatrzyć w niezbędne, najlepsze materiały. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ do tej pory miałem do czynienia jedynie z matematyką na poziomie podstawowym. Najchętniej wybrałbym podręczniki z ZP i ZR, ponieważ do podstawy nigdy nie przykładałem się w tak dużym stopniu jak ad exemplum do biologii czy chemii, proszę o ocenę poniższego zestawu:

-MATeMAtyka PP + PR wyd. Nowa era cz.1-3
-Matura 2016 PP i PR wyd.Omega zbiory zadań
-Zbiory zadań Kiełbasa PP 1-2 2015+
-Zbiory zadań Kiełbasa PP+PR 1-2 2015+

-Łamigłówki logiczne wyd.GWOlt- to już tak chyba dla czystej rozgrzewki mózgu, np. przed rozwiązywaniem zadań, myślicie, że takie łamigłówki mogą być pomocne w nauce?
ochnar
Posty: 20
Rejestracja: 7 cze 2016, o 17:56

Re: Matura matematyka

Post autor: ochnar »

Ktoś coś podpowie?:) Głównie chodzi mi o bazę do nauki teorii, czy ten podręcznik jest w miarę ciekawie napisany? Znajdę w nim cały zakres materiału? Co do Kiełbasy to raczej pewien jestem, że to dobra pozycja, ponieważ wszelkie fora matematyczne podają ją jako matematyczny must have.
Razar
Posty: 79
Rejestracja: 29 gru 2013, o 19:54

Re: Matura matematyka

Post autor: Razar »

Tylko pazdro ZR i nic więcej można samemu się nauczyć na 100

Awatar użytkownika
madeline_l
Posty: 136
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:24

Re: Matura matematyka

Post autor: madeline_l »

Szczerze polecam zbiór wydawnictwa CKA (autorzy nie wiem czy aktualni bo mam wydanie do starej podstawy: Nowoświat, Bartłomiejczyk). Posiada pełne rozwiązanie do każdego zadania, które znajduje się w zbiorze. A z tego co napisałeś to tylko Kiełbasa PR. Plus dodatkowo jakieś zagadnienia znajdziesz na youtubie czy na portalach matematycznych i moim zdaniem wystarczy.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: Matura matematyka

Post autor: migelo »

Myślę ze te łamigłówki sobie daruj. Podręczniki to kompletna strata czasu, miałem w szkole teoretycznie ten MaTeMAtyka i generalnie to nie nada się on do rozszerzenia, matura jest o wiele trudniejsza, można tam najwyżej ogarnąć trochę teorii jak się zaczyna dany dział. Radzę jakiś zbiór zadań i od razu robić zadania z matur z danych działów (chociaż często łączą one kilka działów, więc tak w miarę możliwości). Nie zrażać sie, bo czasem te zadania nie sa łatwe, najważniejsze to myśleć. Przed samą matura z 1,5 msc to same matury już żeby obeznac się jak z czasem + ten zbiór zadań z CKE. Pytasz o teorię, otóż niewiele takiego czystego uczenia się na matmie, określone schematy, tricki, sposób patrzenia wyrabiasz na zadaniach, także trzeba ich robić mnóstwo. Nie wiem w ile procent celujesz, pisałem tegoroczną mature R, no i jednak jest to matura na poziomie, łatwo nic nie przyjdzie. To co napisał [at] to kompletna bzdura, być może zbiór jest dobry, ale takie gadanie jest śmieszne, bo tak prosto to nie jest, chociaż życzę mu tej 100 po przerobieniu Pazdry. Generalnie powiem Ci tak: jeśli masz zamiar robić matme R samemu, to zastanów się czy nie lepiej poświęcić się biologii i chemii, pozdrawiam!

Awatar użytkownika
tista
Posty: 58
Rejestracja: 10 lut 2014, o 01:49

Re: Matura matematyka

Post autor: tista »

ochnar, a nie wolałbyś zapisać się na korki, zamiast inwestować kasę w podręczniki? Miałam matmę R w liceum, więc nie doradzę Ci za wiele w kwestii samodzielnej nauki, bo mi wszystko podali na tacy, sama nigdy nie otworzyłam podręcznika, żeby nauczyć się z niego jakiejś teorii. Btw, nie przypominam sobie żadnej teorii z licealnej matmy, jedyną rzeczą, której mieliśmy się nauczyć na pamięć to wierszyk o f. tryg. w pierwszej wszystkie są dodatnie, w drugiej tylko sinus, w trzeciej [.]". Nasza wiekowa nauczycielka nakazała nam kolejno stanąć na środku sali i wyrecytować go, ku ogólnej radości tych, którzy akurat nie recytowali .
Wracając do tematu, z racji tego, że jestem leniem, gdybym była na Twoim miejscu chyba poszłabym na korepetycje, żeby ktoś pokazał mi jak rozwiązać zadania z danych działów, a następnie rozwiązywałabym podobne w domu. Acz znam kilka osób, które uczyły się rozszerzenia w domu i wyszły na tym nieźle, wymaga to jednak odrobinę więcej wysiłku i zajmuje więcej czasu.
Co do zbiorów, my mieliśmy w LO matematykę z sensem (raczej nie polecam), skończyliśmy końcem drugiej klasy i zabraliśmy się za Kiełbasy. Robiliśmy też czasem coś ze zbioru Śmietany, ale to bardziej pod jakieś konkursy, a nie maturę, także też nie polecam. W 3lo robiliśmy też zestawy zadań z zadania.info, nie wiem, czy nadal je wypuszczają, jeśli tak to polecam. Poza tym, to matury, wszelkie jakie były, oficjalne, próbne. Stara matura z matmy była bardzo schematyczna, w nowej zmienił wam się trochę zakres materiału (dołożyli wam analityczną) i forma matury - te nudne 1- i 2-punktowe zadania na początku i ostatnie za 7 pkt z analizy, ale cała reszta nie różni się zbytnio od starej. Być może w związku z tym, to co napisałam jest g warte i do nowej matury ułożyli jakieś lepsze zbiory. Chociaż szczerze w to wątpię, polecam poczciwe Kiełbasy, nowe edycje pewnie uzupełnili o analizę (nie widziałam ich, może ktoś to zweryfikować).
Podsumowując: w mojej skromnej opinii najlepsza opcja to korki+kiełbasy+matury, więcej zbiorów nie kupuj, szkoda kasy
koczki
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2016, o 14:40

Re: Matura matematyka

Post autor: koczki »

Dołączę się Też uważam, że nie ma sensu pakować pieniędzy w podręczniki, bo mało się przydają. Zdawałam w tym roku matematykę rozszerzoną, do której uczyć zaczęłam się w klasie maturalnej I jeżeli nie korki, to możesz poszukać kursu maturalnego - z doświadczenia mogę powiedzieć, że naprawdę dobra sprawa. Spotykaliśmy się raz w tygodniu na 2,5h i od września zaczynając, materiał skończyliśmy w lutym, lub marcu, a później arkusze, arkusze, arkusze Podręczniki często bardzo na około tłumaczą zagadnienia i koniec końców i tak nie wiadomo o co chodzi, poza tym w matmie raczej nacisk na praktykę, nie teorię trzeba kłaść. Podręczniki nie tłumaczą rozwiązywania zadań w dobry sposób, tylko wykładają regułki i masę teorii, która rzadko kiedy się przydaje (nie mówię, że wcale, teoria jest ważna, ale bez przesady - nad teorią samą w sobie typu wzory etc. siadłam dzień przed maturą.). Myślę, że Kiełbasa to dobry wybór jeżeli chodzi o zbiory zadań, a ostatnio dużym szacunkiem cieszy się zbiór z Nowej Ery, chyba z serii Teraz Matura. Zadania ciekawe, na wysokim poziomie, niektóre naprawdę trudne i trzeba trochę posiedzieć nad nimi Warto przejrzeć zadania.info , tam też sporo perełek można znaleźć. A co do serii z wydawnictwa Pazdro, miałam komplet, mało używałam, zadania nudne, często naprawdę łatwe - zbyt łatwe biorąc pod uwagę tegoroczny arkusz. I wynajdywanie przeróżnych arkuszy - z książek, poszczególnych wydawnictw, cke (choć mam wrażenie, że stare arkusze już naprawdę mało przydatne są, za bardzo zmieniła się podstawa programowa i ogólnie typ arkuszy), co wpadnie w łapki. Na zadania.info też można znaleźć arkusze, od lutego chyba są co tydzień robione próbne matury, chociaż to z przymrużeniem oka, naprawdę trudne są niektóre Warto znaleźć kogoś do pomocy - korepetytora, kurs maturalny - kto przedstawi konkretne typy zadań, jak je rozwiązywać, a często pokaże różne chwyty i sposoby na zrobienie zadania szybko i nie narażając się na niektóre błędy Taka osoba też pokaże Ci wzory, których nie znajdziesz w podręcznikach/kartach wzorów, a bez nich ani rusz w niektórych zadaniach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość