Matura z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

coś tutaj przedobrzone jest, bo nijak nie da się wyróżnić tam cech lądowych i wodnych komórki roślinnej.
no nie do konca, np.w przypadku komórek skórki lisci nadwodnych i podwodnych jest róznica
to po co taka niby komplikacja, która nie ma znaczenia w odpowiedzi?
aby maturzysta nie zaczął myślećpierwotnie wodna czyli Protista. teoria naciągana, ale wszystko jest możliwe.
ale sobie wykombinowałes.

moim zdanie zamiast słów komórka rośliny ladowej powinno byc komórka rosliny okrytonasiennej
prosto i zwięzle
Nizoral

Re: Matura z biologii

Post autor: Nizoral »

Wszystko fajnie pięknie, matura prosta, właściwie takie pytania moga być na podstawie ale będzie bardzo wysoki poziom przy rekrutacji. Jak ktoś zdobył te 65% to hmmmm moŻe być to wynik jeden z niŻszych. Nie wiem czy warto cieszyć się z niskiego poziomu matury. A orientujecie się jak bylo na podstawie chodzi mi o opinie na temat podstawowej ludzi którzy ją pisali a nie rozszerzenia

pozdrawiam.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

matura łatwa- mniejsze zróznicowanie punktowe, to jasne!

ale w ub roku 30% oblało, wiec teraz siepoprawili"

Z korzyscia dla słabego ucznia, ale z niekorzyscia dla dobrego

poziom podstawowy tez był łatwy
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z biologii

Post autor: badger »

beba pisze:Użyto słowa TYLKO. Czy tylko chloroplasty sa w komórkach rośliny lądowej?
A o argumentację w stosunku do roślin lądowych chodziło (było to zresztą podkreślone, czyli trzeba było zwrócić szczególną uwagę na ten fakt).
Wlasnie mnie tez bardzo zastanowilo to polecenie. W koncu nie udalo mi sie wymyslec co autor mial na mysli piszacrośliny lądowej". W uzasadnieniu napisalem ze w komorkach roslinnych jest duza liczba chloroplastow zwierajacych chlorofil a i b
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

bardzo dobrze wymyśliłes punkt


tylko tyle, ze wodne tez go posiadaja, i tu nie widze sensu w okresleniu LĄDOWA
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z biologii

Post autor: badger »

czemu bylo podanelądowa to juz chyba pozostanie tajemnicą tworcy pytania
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

Re: Matura z biologii

Post autor: Regis »

A mnie właśnie zmyliło to że lądowa i szukałem argumentu tak jakbyczemu nie wodna
Napisałem żeduża wakuola utrzymująca turgor komórki. Rośliny wodme mają wody pod odtatkiem, dlatego ich wakuole nie są aż tak duże coś w tym stylu. Pytanie wydaje mi się źle sformułowane i wprowadza w błąd. Chloroplasty nie wyróżniają na pewno roślin lądowych, bo występują też u wodnych .
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

no własnie, mi tez sie sformułowanie pytania nie podoba
bo samo w sobie jest łatwe
a z takimi pytaniami to jest z reguły w ten sposób, ze słaby uczen sie wiele nie zastanawia, napisze co mu sie nasunie piewsze na myśl i jest ok
badzo dobry zaczyna analizowac, co. jak dlaczego tak a nmie tak no i sie na koncu tak poplata, ze omija sedno.

niekiedy mam wrazenie, ze zbyt szeroka wiedza na tej maturze tylko moze namieszac
tu ma być prosto, jasno i na temat, bez zbednych szczegółów
poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: Matura z biologii

Post autor: poziomka »

Właśnie zasugerowałam się przy mojej pierwotnej odpowiedzi o wakuoli tym, że właśnie u wodnych i lądowych się one różnią ale stwierdziłam że pies ich tam wie i zmieniła, na bardziej pewna, czyli na chloroplasty z chlorofilem:) Chyba raz mi sie udało poprawić coś na lepiej, bo jak pomyślę o tegorocznej OWE to mnie coś ściska. Tyle dobrych odpowiedzi na złe poporawiałam:/ Ach zaraz mi ciśnienie skoczy!
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Matura z biologii

Post autor: Jakusz »

beba pisze:no nie do konca, np.w przypadku komórek skórki lisci nadwodnych i podwodnych jest róznica
to po co taka niby komplikacja, która nie ma znaczenia w odpowiedzi?
Ale beba. w zadaniu jest budowa rosliny w ujeciu komórkowym, a nie tkankowym zatem nie można takiego wniosku wysnuć w odniesieniu do tego zadania.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

no no, tylko ,ze tkanka to zespół komórek, czyli omawiajac budowe i cechy tkanki omawiasz ich komórki

a z drugiej strony, gdyby sie czepiac to czy wszystkie komórki rosliny ladowej maja chloroplasty
Nie! Tylko miekisz asymilacyjny, kolenchyma i aparaty szparkowe. cała reszta nie posiada.

W zasadzie to tylko sciana komórkowa celulozowa dotyczy kazdej komórki rosliny ladowej. Bo i wakuoli i skrobi brak (np. w naczyniach albo cewkach).

wiec to tez nie dotyczy kazdej komórki

i tak sobie mozemy tu w nieskończoność dywagowac, a pytania i tak już poszły, czy nam sie podobaja sformułowania, czy nie
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 73
Rejestracja: 4 lut 2007, o 21:11

Re: Matura z biologii

Post autor: safa_tt »

A egzaminatorzy wiedzą swoje i te wszystkie teorie o co moglo chodzic nic nie wyjasnia. Tylko kolejne wątpliwości sie pojawiają ]
Z tą cechą roślin pewnie było tak, jak z uzasadnieniem wykresu z częstością występowania zespołu downa - ogólnie sformułować odpowiedź.

Za bardzo szukacie dziury w całym, od rana siedzicie na forum i probujecie cos wykminić, na piwo byscie sobie poszli.
kościa
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2007, o 23:09

Re: Matura z biologii

Post autor: kościa »

.no cuż przynajmniej wiem że nie sama poprawiłam z chloroplastów na wakuole.
ale to mało pocieszające=)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości