Matura z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

z tego co słyszałam to sa najpierw specjalne szkolenia, na których omawiane są wszelkie mozliwe prawidłowe sposoby udzielania odpowiedzi
ponadto egzaminatorzy pracuja razem, co ma taki plus, ze w przypadku skrajnych watpliwosci decyzja moze byc tez podjeta zespołowo
Agunia

Re: Matura z biologii

Post autor: Agunia »

Kurcze mam takiego stresa bo sprawdziłam sobie te przykładowe odpowiedzi i obliczyłam Że ok 70% bede miała . Znaczy moŻe być wiecej bo liczyłam raczej na moją niekorzyść.a kilku nawet nie pamiętam jak dałam.wiec z tych co pamietam tak mi wyszło.i tak strasznie sie boję Że nigdzie mnie nie przyjmą.:(
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Matura z biologii

Post autor: Anielica88 »

To tylko glupia matura i swiat sie na niej nie konczy,jak sie nie dostanie w tym roku na studia to zawsze za rok czeka kolejna nadzieja, troszke pomyslec i rozwiazania sie znajduja. Jak ktos madrze powiedzial w zyciu czekaja nas o wiele trudniejsze sprawdziany niz matura, bo ona jest tylko pocztakiem do dorosłego zycia.
beba pisze:z tego co słyszałam to sa najpierw specjalne szkolenia, na których omawiane są wszelkie mozliwe prawidłowe sposoby udzielania odpowiedzi
ponadto egzaminatorzy pracuja razem, co ma taki plus, ze w przypadku skrajnych watpliwosci decyzja moze byc tez podjeta zespołowo

Tez nam tak w szkole mowili.Nasza praca maturalna jest kilka razy sprawdzana zeby uniknąc przypadkowych błedow.
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

Re: Matura z biologii

Post autor: Regis »

Oby oby
Ja mam stracha trochę bo u nas w szkole jak sprawdzali próbne to poprostu była rzeźnia Nie traciło się pkt za brak wiedzy tylko za brak pojedynczego, na pozór nieistotnego słowa w pytaniu. Np było zad w którym na podstawie tekstu źródłowego trzeba było napisaćco się takiego dzieje w stożkach wzrostu łodygi i korzenia". Odpowiedźwystępują tam intensywne podiały komórkowe była niezaliczona, bo nie było słowamitotyczne", coś co jest oczywiste i czego wikszość ludzi nie pisałaltściana
Ale mam nadzieję że maturę sprawdzają tak, żeby rzeczywiście ocenić wiedzę i uumiejtności piszących, a nie na zasadzie totolotka - traf w klucz :]
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Matura z biologii

Post autor: Anielica88 »

Regis pisze:Oby oby
Ja mam stracha trochę bo u nas w szkole jak sprawdzali próbne to poprostu była rzeźnia Nie traciło się pkt za brak wiedzy tylko za brak pojedynczego, na pozór nieistotnego słowa w pytaniu. Np było zad w którym na podstawie tekstu źródłowego trzeba było napisaćco się takiego dzieje w stożkach wzrostu łodygi i korzenia". Odpowiedźwystępują tam intensywne podiały komórkowe była niezaliczona, bo nie było słowamitotyczne", coś co jest oczywiste i czego wikszość ludzi nie pisałaltściana
Ale mam nadzieję że maturę sprawdzają tak, żeby rzeczywiście ocenić wiedzę i uumiejtności piszących, a nie na zasadzie totolotka - traf w klucz :]
Posłuchaj kazdy nauczyciel w szkole ocenia inaczej bo patrzy przez pryzmat klasy w ogole:) Ocenia surowej bo chce zmobilizowac ucznia do pracy, pewnego wysiłku mimio tego ze ma wiedze i nawet ostrzec przed wpadkami na maturze własciwej. Jest to dobry spososb na ucznia ktory nie bedzie czytal raz tresci zadania tylko kilka razy by uniknac sytuacji takiej jak np na maturze probnej:) Głowa do gory:)
virgin

Re: Matura z biologii

Post autor: virgin »

słuchajcie, ja np w tamtym roku pojechalam obejrzes swoją mature z biologii. i tak, okazalo sie, ze dostalam pkt za zadanie które zrobilam ewidentnie zle, a mianowicie w pytaniu z tamtego roku o motacje"jaki to rodzaj mutacji napisalam zle a dostalam pkt, a w pytaniu o weza, napisalam prawie identycznie ja w kluczu i dostalam 0 pkt.na 2 pkt. i jeszcze w 2 zadaniach mialam zero a odp byla dobra, bo dostalam do reki klucz. wiec moim zdaniem duzo zalezy od grupy sprawdzajacej prace. odwolania juz nie pisalam, bo i tak nie poprawiliby mi swiadectwa.
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Matura z biologii

Post autor: Anielica88 »

To swoja prace mozna zobaczyc? i za co ile pkt sie dostalo? Wiem ze mozna pisac odwołanie, kiedys kolezanka mi opowidala ze jej kolezanka ktora zdała mature na 30% zrobila odwolanie i zrobilo sie jej momentalnie wiecej %, z tego co pamietam to do ok 40% sie jej nota podwyzszyła:)
Ostatnio zmieniony 15 maja 2007, o 16:36 przez Anielica88, łącznie zmieniany 1 raz.
safa

Re: Matura z biologii

Post autor: safa »

no moŻna, trzeba pojechać do miasta, gdzie sprawdzali, moja praca bedzie w gdansku, jak sobie pojade skladac papiery, to przy okazji oblookam ]
potambo

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

hej.
rozszerzoną biole ocenili mi na 77% a wczesniejwyceniałem się wyŻej. poszedłem obejrzeć swoją pracę, spisałem sobie wszystkie dyskusyjne odpowiedzi, skonsultowałem ze znajomym egzaminatorem i wyszło na to Że powinni mi dać ~85% . napisałem piękne odwołanie i dostałem równie piękne pismo zwrotne, Że praca została ocenionapoprawnie i zgodnie z obowiązującym kluczem i modelem odpowiedzi". Mi chodzi o to Że to właśnie klucz jest błędny 8) , skoro nie zaliczają np.oddychania komórkowego tylko utlenianie biologiczne to mnie śmieszy. Mam pytanie czy ktoś teŻ jest w takiej sytuacji (nie chodzi mi koniecznie akurat o to pytanie z oddychaniem) i moze wiecie co mogę dalej zrobić w tej sprawie.?
pozdrawiam!
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Matura z biologii

Post autor: rigor mortis »

A przeczytałeś w komentarzu do tego zadania (na stronie CKE) dlaczego odpowiedźoddychanie komórkowe jest niepoprawna? A właściwie mało precyzyjna, ponieważ trzeba było zawrzeć w niej fakt, że to proces, w którym wykorzystywany jest tlen (odpowiedzi: utlenianie biologiczne, utlenianie glukozy, oddychaniegttlenowe<< byłyby poprawne).
Sam napisałem, że to oddychanie komórkowe, jednak zgadzam się z takim wyjaśnieniem w kluczu i nie uważam, by akurat w tym miejscu był błędny.
potambo

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

"akurat w tym miejscu , czyli nie wykluczasz moŻliwości, Że gdzieś jest błędny? Właśnie o to mi chodzi. Są miejsca dyskusyjne i wielu ludzi się ze mną zgodzi tylko nie wszyscy zaglądają na to forum. )
Pozdrawiam i powodzenia!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Matura z biologii

Post autor: Medycyna Lwów »

Oj czepiasz sie bez sensu - klucz jest bardzo precyzyjny i całkowicie poprawny merytorycznie - każdy chciałby mieć z matury jak najwięcej, ale niestety. Matura nowa uczy pisania precyzyjnie, a nie oględnie.Zresztą nie powinieneś wypowiadać sie że klucz jest błędny (jakby tak było to powinni cala ci mature unieważnić), bo chyba nie masz takich kompetencji.
Kajkosz
Posty: 45
Rejestracja: 5 lip 2007, o 14:49

Re: Matura z biologii

Post autor: Kajkosz »

potambo pisze:czyli nie wykluczasz możliwości, że gdzieś jest błędny?
Daj przykłady to chętnie rozpatrzę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości