Matura z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Matura z biologii

Post autor: rigor mortis »

Nie wykluczam, bo ludzie są omylni. Osobiście jednak bardzo wątpię, by był w nim jakikolwiek błąd merytoryczny. Być może w jednym miejscu klucz jest bardziej rygorystyczny, w drugim mniej (choć to może być jedynie nasze mylne wrażenie). Jednakże gdy odpowiadaliśmy precyzyjnie na każde pytanie, to nie powinno być problemu.
Myślę, że skoro twierdzisz, że klucz ma błędy, to - abyś nie był gołosłowny - powinieneś podać konkrety, nad którymi dopiero wtedy moglibyśmy ewentualnie podyskutować.
Pozdrawiam.
potambo
Posty: 4
Rejestracja: 3 sie 2007, o 19:08

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

Kajkosz pisze:Daj przykłady to chętnie rozpatrzę
Dla przykładu zadanie z prawdopodobieństwem wystąpienia zespołu Downa: uzasadnienie z klucza stwierdza sytuację przedstawioną na wykresie co zazwyczaj nie jest uznawane za prawidłowe uzasadnienie (absurdalne, hipotetyczne zadanie: Wybierz prawidłowe zdjęcie i uzasadnij swój wybór, pod spodem zdjęcia A czerwonej trawy, B żółtej trawy i C zielonej trawy. Piszemy że wybieramy zdjęcie Cponieważ trawa jest zielona jak chciałby klucz, zamiasttrawa jest zielona, ponieważ w jej komórkach występują chloroplasty zawierające zielony chlorofil potrzebny do przeprowadzania procesu fotosyntezy"). W moim uzasadnieniu napisałem dlaczego po 35 roku życia wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa co nie zostało uznane. Nie zrozumiem tego, ponieważ zawsze mnie uczono, że nie można odpowiadaćjest tak, bo tak jest itp.
Pozdrawiam!
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Matura z biologii

Post autor: beba »

potambo napisał:
W moim uzasadnieniu napisałem dlaczego po 35 roku życia wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa co nie zostało uznane.
A co napisałes konkretnie w tym uzasadnieniu? Bo jesli wybór odpowiedzi jest dobry a uzasadnienie o które nie pytano jest złe to tez nie ma punktu.
potambo
Posty: 4
Rejestracja: 3 sie 2007, o 19:08

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

Nieważne co napisałem (że rośnie prawdopodobieństwo nieprawidłowej oogenezy czy coś takiego). Chodzi mi o to uzasadnienie podane jako prawidłowe. Ono dokładnie stwierdza to, co widzimy na wykresie. Równie dobrze mógłbym uzasadnić wybór wykresu B. ponieważ po 35. roku życia kobiety spada prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u jej dzieci lub A. ponieważ w 35. roku życia kobiety prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u jej dzieci jest najwyższe.
PS. (w ramach czepiania się słówek:P) a co by było gdyby uzasadnienie o które nie pytano było prawidłowe lub co gorsza uzasadnienie o które pytano było złe? też nie ma punktu?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Matura z biologii

Post autor: Medycyna Lwów »

pytanie było wybierz wykres i uzasadnij wybór wykresu, a nie wyjaśniać dlaczego po 35. rku wzrasta prawdopodobieństwo zespołu Downa u dziecka tylko czemu ten wykres a nie 2 pozostałe - to jest meritum, bez dyskusji.
Zielona

Re: Matura z biologii

Post autor: Zielona »

o ja Cię kręcę .jaka oogeneza?

konkretnie- etap drugiego podziału mejotycznego u starszych komórek częściej dochodzi do nieprawidłowości w podziałach stąd jest większe prawdobodobieństwo wystąpienia trisomii.

wiecie co? Żeby nie było Że się czepiam niepotrzebnie ale przejrzałam zakres nowej matury oby dwu poziomów i jestem załamana .cieszcie się Że nie mieliście przyjemności pisania starej matury ( tej ktora obowiązywała zdaje się do 2001 roku) - tam to dopiero trzeba było się wiedzą wykazać a nie jak ktoś wiele postów wcześniej napisał Że aŻ tak szczegółowo się nie uczył".


(aha moje ogólne zainteresowanie wynika z tego Że będę zawodowo przygotowywać ludzi do właśnie tego egzaminu)
potambo
Posty: 4
Rejestracja: 3 sie 2007, o 19:08

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

Zielona pisze:o ja Cię kręcę .jaka oogeneza?
Jeżeli w czasie drugiego etapu podziału mejotycznego dochodzi do nieprawidłowości, a ten podział mejotyczny zachodzi podczas oogenezy, to cały proces oogenezy uznajemy za nieprawidłowy. (przynajmniej ja uznaję), bo jeżeli którakolwiek część większego procesu zaszła nieprawidłowo skutkiem jest nieprawidłowość całego procesu.
Zielona pisze:u starszych komórek częściej dochodzi do nieprawidłowości w podziałach stąd jest większe prawdobodobieństwo wystąpienia trisomii.
taka odpowiedź również nie zostałaby uznana przez komisję.
Kaamil pisze:pytanie było wybierz wykres i uzasadnij wybór wykresu, a nie wyjaśniać dlaczego po 35. rku wzrasta prawdopodobieństwo zespołu Downa u dziecka tylko czemu ten wykres a nie 2 pozostałe - to jest meritum, bez dyskusji.
w takim razie jeżeli napisałbym moje uzasadnienie, a po nimskutkiem czego jest wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa to myślisz że odpowiedź byłaby uznana za prawidłową? Albowybrałem wykres C. ponieważ prawidłowo przedstawia zależność między wiekiem matki a prawdopodobieństwem wystąpienia zespołu Downa u jej dzieci. ?

Długo zastanawiałem się podczas pisania matury co napisać w tym uzasadnieniu, nie miałem pojęcia o co pytają w tym zadaniu. Teraz trochę mi głupio, ale nigdy w życiu nie wpadłbym na to że tak to mam uzasadnić jak podali w kluczu.
Pozdrawiam!
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Matura z biologii

Post autor: rigor mortis »

Teraz i tak już za późno na takie gdybanie, Potambo. zawsze możesz pisać odwołanie do OKE, mając nadzieję, na pozytywne rozpatrzenie. Jednakże przy takim stanie rzeczy jest to wątpliwe.
potambo
Posty: 4
Rejestracja: 3 sie 2007, o 19:08

Re: Matura z biologii

Post autor: potambo »

Tu nie chodzi o jakieś punkty, dostałem się tam gdzie chciałem .
Pogdybać dobra rzecz, chcę po prostu zrozumieć klucz maturalny.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Matura z biologii

Post autor: Astacus »

Jedna z ważniejszych zasad na maturze to nie pisać swoich mądrości, czy li co ja wiem na ten temat, tylko to o co cie pytają. Nie dziwne ze ci nie uznali, pewnie w tym co niepotrzebnie dopisales popelniles błąd i nie uznali ci całej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: Matura z biologii

Post autor: sosen »

Jeżeli masz wykresy do wyboru to porostu wybierasz wykres a uzasadnienie zawsze odczytujesz z wykresu bo o to właśnie cię pytano. I jeżeli mamy coś do uzasadnienia i mamy podany do niego wykres (lub inne dane np. tabela) to właśnie na tym wykresie opieramy swoje uzasadnienie a nie na innych wiadomościach które posiadamy (jeżeli zadanie nie wymaga tego od nas). i należy się przejmować że bardzo często odpowiedz wydaje się banalna .

A jeżlei chodzi o punktowanie to jeżeli masz za pytanie 1 punkt i wymagana jest od ciebie wybór i uzasadnienie wtedy za niepełna odp nie dostaniesz punktu.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Matura z biologii

Post autor: Marzena »

Jak to jest, czy jak nie napisze sie jakiegos tam słówka to juz całe zadanie jest niezaliczone na maturze? czy trzeba konkretnie trafic w klucz? i czy jak mam np napisac 4 funkcje wody i ktos napisze 1 zle a pozostale dobrze to czy odejmuja jeden punkt bo ta pierwsza odpowidz jest zla?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z biologii

Post autor: badger »

Marzena pisze:czy trzeba konkretnie trafic w klucz?
trafić w klucz musisz ale klucz zawsze zawiera kilka różnych prawidłowych odpowiedzi. Oczywiście jak użyjesz synonimu słowa które jest w kluczu też będzie dobrze.
Marzena pisze:czy jak mam np napisac 4 funkcje wody i ktos napisze 1 zle a pozostale dobrze to czy odejmuja jeden punkt bo ta pierwsza odpowidz jest zla?
jeżeli za zadanie będzie można dostać max 1pkt to dostaniesz 0
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości