Matura z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Matura z biologii

Post autor: tagitsu »

Dziwne, że jeszcze nikt nie założył takiego tematu ^_^ Pewnie wielu forumowiczów zdawało biologię. Jak Wam poszło?
Ostatnio zmieniony 10 maja 2007, o 16:09 przez tagitsu, łącznie zmieniany 1 raz.
anusia271

Re: Matura z biologii

Post autor: anusia271 »

tragednia, podstawowa dosyc prosta ale na rozszerzonej zaskoczyli mnie ze bylo tak malo botaniki a tak duzo zoologi/ zobaczymy w lipcu ale nie spodziewam sie rewelacyjnych wynikow
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: Matura z biologii

Post autor: Madja »

A mnie zaskoczyło (będę mówiła tylko o rozszerzonej) to, że było wyjątkowo dużo krzyżówek genetycznych!
W porównaniu z maturą majową z zeszłego roku, to CKE podniosła poprzeczkę naprawdę wysoko. Wtedy wystarczało myśleć i mieć jakieś wyczucie biologiczne, a tutaj to bezdyskusyjnie trzeba było posiadać wiedzę! Powiem, co mnie zaskoczyło:
- wymienienie cech budowy szkieletu ptaka bez rysunku - toż to przecież kujoństwo!
- gromadzenie mocznika przez płazy - to trzeba było po prostu wiedzieć (to akurat skojarzyłam z gromadzeniem mocznika przez ryby spodouste)
- i kurcze nie mogłam wymyślić drugiego sposobu ograniczania transportu samochodowego

Szcerze mówiąc, to żałuję, że nie urodziłam się rok wcześniej
ziomalka
Posty: 155
Rejestracja: 10 mar 2006, o 17:18

Re: Matura z biologii

Post autor: ziomalka »

ojj tak, ja pisałam biologie i rok temu i w styczniu i teraz w maju i musze przyznać, ze ta wczorajsza była najtrudniejsza z tych wszystkich po prostu masakra! nie spodziewam sie w takim razie, ze w jakikolwiek sposób uda mi si epoprawic mój rezultat ze stycznia
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Matura z biologii

Post autor: Vinci »

w dni parzyste jeżdzą samochody z parzystym numerem rejesracyjnym i na odwrót ]

W Warszawie postarali sie z ta biologią w tym roku, boje sie sprawdzic odpowiedzi
poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: Matura z biologii

Post autor: poziomka »

Wiecie co, jestem w drugiej klasie, mi( przynajmniej podstawowa część, bo rozszerzonej jeszcze nie przjrzałam dokładnie) wydawała się łatwa. I słysząc głosy innych, w tym maturzystów, ogólnie uważa się, że była łatwa( bo w tamtym roku była trudna, to teraz obniżyli poprzeczkę dlatego boję się, że w przyszłym znowu dadzą trudniejszą- wtedy pewnie sama będę narzekać.)
anusia271
Posty: 37
Rejestracja: 9 mar 2006, o 10:52

Re: Matura z biologii

Post autor: anusia271 »

pisalam rok temu i uwazam ze poziom rozszerzony byl duzo trudniejszy w tym roku.
Madja co do genetyki to zgadzam sie z toba ze bylo jej za duzo ale zadanie z mocznikiem bylo banalne i to bylo typowe zadanie na logicznie myslenie
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Matura z biologii

Post autor: Guru »

ziomalka pisze: ja pisałam biologie i rok temu i w styczniu i teraz w maju
to tak mozna?
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Matura z biologii

Post autor: anik »

Guru pisze:
ziomalka pisze: ja pisałam biologie i rok temu i w styczniu i teraz w maju
to tak mozna?
Tak, nową maturę możesz poprawiać przez 5 lat od terminu pierwszej matury, w sesji zimowej i letniej, czyli na dobrą sprawę możesz podchodzić do niej 10 razy
misha

Re: Matura z biologii

Post autor: misha »

a jak sadzicie ile bedziecie mieli %? podobno za 3 tygodnie ma być klucz juŻ właściwy P
anusia271
Posty: 37
Rejestracja: 9 mar 2006, o 10:52

Re: Matura z biologii

Post autor: anusia271 »

ja z podstawy 86% a rozszerzony 80%( malo:( tak przypuszczam
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: Matura z biologii

Post autor: Biogen »

Przyznam szerze, że próbna była prostrza. No jak zawsze brakowało mi czasu. Podstawowa nie była taka zła. Zaskoczyła mnie ta aktywność danych enzymów przy odpowiednim ph w przewodzie pokarmowym. Takich szczegułów to ja się nie uczyłem. No i niestety nie wiedziałem tej witaminy, która się tworzy pod wpływem promieni słoneczych (tego w Operonie nie było). Co do rozszerzonego. hmmm. W sumie botaniki i zoologii uczyłem się dzień przed. Ale i tak pewnie gdybym sie uczył wcześniej, to nawet nie przeczytałbym informacji o jakie zapytali.

Hmmmm. zastępcze środki transportu. ja dałem wprowadzanie stref, np w okolicach parków, w których dopuszczalny jest tylko ruch rowerowy i produkcja na masową skalę samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi na paliwo wodorowe.

W tym ostatnim, gdzie naukowcy odnaleźli gen powodujący, że ryż ma więcej rozgałęzień i przy tym jest niski, napisałem coś takiego: Można ten gen wykorzystywać w mopdyfikacjach drzew. Wówczas dzięki większej ilości gałęzi będą dawały więcej owoców, a to, że są niskie, będzie ułatwiało ich zbieranie.

Nie zrobiłem jednej krzyżówki (bo niezdążyłem). A ten rodowód to dopiero narobił mi trudności. Ciekawe co z tego wszystkiego wyjdzie.

Hmmm działania CKE dążą do tego żeby wszystkich maturzystów traktowano równo. Dlatego matura jest taka sama w całym kraju, dlatego sprawdzane są zarówno wiedza jak i różne umiejętności. Ale jaka tu sprawiedliwość jeżeli matura z WOSu jest o wiele prostrza od matury z biologii, a od niej jeszcze trudniejsza jest matura z fizyki? Pewnie powieszdzą, że jest tak, ponieważ są różne specyfiki predmiotów. Ale czy są przemioty trudniejsze i łatwiejsze? Nie ma. Poprostu każdy z nas ma inny umysł oraz zainteresowania i każdemu coś lepiejwchodzi do głowy, a coś innego trudniej. Jeżeli ktoś się podejmuje dawania jakiegoś przedmiotu to chyba ma w tej dziedzinie jakieś zdolności. Jaki jest więc sens tworzenia matur z taką różnicą poziomów pomiedzy przedmiotami? To godzi w naszą równość, ponieważ nie daje to prawidłowej oceny opanowania wiedzy i umiejętności z przemiotów, które wybraliśmy. Tak nie powinno być, chociaż wątpię, że to się zmieni.

Pozdrawiam.
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: Matura z biologii

Post autor: Madja »

Tak, nową maturę możesz poprawiać przez 5 lat od terminu pierwszej matury, w sesji zimowej i letniej, czyli na dobrą sprawę możesz podchodzić do niej 10 razy
Teraz już nie będzie sesji zimowej, więc mozna podejść jeszcze tylko 4 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości