Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Ort
Posty: 46
Rejestracja: 12 lip 2017, o 14:02

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: Ort »

[at] - rozmawialiśmy o Kielcach i do Kielc się odnosiłem. Oczywiście, istnieje taka możliwość, że ktoś napisał chemię na 95%, a matmę podstawową na 30%. Wtedy traci sporo, ale - jak sama pisałaś - w tym przypadku wystarczy biola na 70 i ze 165 pkt ma wjazd praktycznie na każdą dwuprzedmiotówkę. Znak zapytania w tym roku tylko przy Gdańsku i Poznaniu. Też rozumiem i zgadzam się z Twoim rozumowaniem, ale jak już tu pisał przedmówca, matma podstawowa to bajka. U mnie na 30 procent zdali tacy, którym nie dawałem najmniejszych szans na 10 procent, serio! Straciłem wiarę w to, że doczekamy jednego systemu rekrutacji.
[at] - oczywiście, że masz rację. Będą mieć potężne zatory i wydzwaniać po ludziach końcem września/początkiem października. Tak jak Rzeszów w tamtym roku. Ale może o to im chodzi?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: ryniofit8000 »

kinga a możesz uzasadnić czemu test na inteligencję nie powinien się liczyć?
moim zdaniem w ogóle powinno być tak, że jakiekolwiek studia wyższe powinny być dla osób z IQ powyżej 120
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

[at] Ryniofit8000 Nie wiem, czy orientujesz się jaki jest rozkład ilorazu inteligencji w populacji. Trudno mi sobie wyobrazić, jak funkcjonowało by wszystko, gdyby zgodnie z Twoją propozycją odrzucano wszystkich kandydatów na studia z IQ poniżej 120. Średnia, normalna przeciętna inteligencja jest gdzieś w granicach 80-110. IQ=120 to już bardzo wysoki wynik. Iloraz inteligencji jest jak dla mnie złym wyznacznikiem, bo o tym czy ktoś będzie dobry w jakiejś dziedzinie nie decyduje tylko inteligencja, ale różne czynniki. 1.Ktos z wysoką inteligencja może mieć
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

[at] Nie wiem, czy orientujesz się jaki jest rozkład ilorazu inteligencji w populacji. Trudno mi sobie wyobrazić, jak funkcjonowało by wszystko, gdyby zgodnie z Twoją propozycją odrzucano wszystkich kandydatów na studia z IQ poniżej 120. Średnia, normalna przeciętna inteligencja jest gdzieś w granicach 80-110. IQ=120 to już bardzo wysoki wynik. Iloraz inteligencji jest jak dla mnie złym wyznacznikiem, bo o tym czy ktoś będzie dobry w jakiejś dziedzinie nie decyduje tylko inteligencja, ale różne czynniki. Inteligencja jest faktycznie przeszkodą nie do pokonania, ale tylko gdy porównujemy kogoś upośledzonego umysłowo z osobą zdrową. Gdy masz normalną inteligencję, to o tym , czy będziesz dobry w jakiejś dziedzinie główne znaczenie ma wlasna praca, zainteresowanie czymś co robisz. Wysoka inteligencja nie zawsze idzie w parze z wytrwałością, determinacją, ważne znaczenie ma też psychika (np. ktoś mimo wysokiej inteligencji ma ogromne trudności ze skupieniem uwagi/ma zanizona samoocenę/ nie ma chęci do robienia niczego/szybko rezygnuje). Porównując np. 1 osobę o inteligencji powyżej przeciętnej która jednego dnia poświęca na coś godzinę dziennie, później przez tydzień nic , w następnym tygodniu kilka godzin, a np. osobę ze średnią inteligencją która poświęca czemuś przykładowo 8 h dziennie. Jak myślisz kto po roku osiągnie lepsze efekty? Mam takie pytanie: gdyby była osoba z ig 110 i naprawdę interesujaca się tematem ,poświęcająca mu sporo czasu i mająca duza wiedzę w jakiejś dziedzinie , uniemozliwilbys jej studiowanie? PS. Czytałam kiedyś o przebiegu badań dlugoterminowych w których w szkołach z jakiegoś terenu badano inteligencję uczniów, wybierano tylko tych mających iq chyba 140 i wyżej (część miała naprawdę wysokie np. 160). Co ileś lat badano postępy w nauce, część osób radziła sobie faktycznie dobrze, ale część miała np. problemy z ukończeniem szkoły sredniej. Ale w eksperymencie wyszło ciekawe zjawisko: niektóre osoby z terenu objętego badaniem nie kwalifikujące się do eksperymentu osiągały czasami ostatecznie lepsze efekty niż badana grupa, był nawet 1 zdobywca Nagrody Nobla (w grupie objętej eksperymentem nie bylo żadnego zdobywcy Nagrody Nobla ).
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

Ort pisze:
18 lip 2017, o 09:15
[at] - rozmawialiśmy o Kielcach i do Kielc się odnosiłem. Oczywiście, istnieje taka możliwość, że ktoś napisał chemię na 95%, a matmę podstawową na 30%. Wtedy traci sporo, ale - jak sama pisałaś - w tym przypadku wystarczy biola na 70 i ze 165 pkt ma wjazd praktycznie na każdą dwuprzedmiotówkę. Znak zapytania w tym roku tylko przy Gdańsku i Poznaniu. Też rozumiem i zgadzam się z Twoim rozumowaniem, ale jak już tu pisał przedmówca, matma podstawowa to bajka. U mnie na 30 procent zdali tacy, którym nie dawałem najmniejszych szans na 10 procent, serio! Straciłem wiarę w to, że doczekamy jednego systemu rekrutacji.
[at] - oczywiście, że masz rację. Będą mieć potężne zatory i wydzwaniać po ludziach końcem września/początkiem października. Tak jak Rzeszów w tamtym roku. Ale może o to im chodzi?
Nie sądzę, że matma pdst jest jakoś bardzo trudna, jednak zdarzają się osoby z takimi wynikami. Co do Opola to teraz myślę, że oni faktycznie mogą zdawać sobie sprawę , że dla wielu osób inne uczelnie są pierwszym wyborem i robią tak dlatego, żeby nie prowadzić całe wakacje rekrutacji, tylko pod koniec września gdy sytuacja na większości innych uczelni będzie wyklarowana dobrać brakujące osoby
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: ryniofit8000 »

kinga wiem jaki jest rozkład
120 to jest inteligencja powyżej przeciętnej a nie bardzo wysoka, wyższe wykształcenie byłoby tylko dla osób nieco wybijających się z tłumu pod względem inteligencji
Dodam, że nie mam pojęcia jakie jest moje IQ i czy wg mojej koncepcji sam mógłbym być studentem
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

IQ powyzej 140 ma ok. 1% uczniow, powyzej 130 ok. 4 % , podsumowujac podaje sie , ze IQ powyzej 120 ma ok. 12 do 15% osob. Jesli nawet przyjmiemy, ze 120 i wyzej ma 20% uczniow, to biorac pod uwage, ze osoby uposledzone umyslowo to ok. 4 % populacji , to 120 to i tak bardzo dobre IQ. Poza tym wyniki IQ nie zawsze sa miarodajne. Te same osoby w roznych okresach zycia mialy inne wyniki iq(nawet w przeciagu kilku lat). Zgadzam sie natomiast z tym, ze powinno sie ograniczyc liczbe miejsc na studia, ale nie dlatego, zeby uniemozliwic niektorym studiowanie. Po prostu teraz studiowanie znacznej wiekszosci kierunkow praktycznie nic nie daje. Jesli 60% absolwentow prawa na niektorych uczelniach w ciagu 2 lat po studiach nie znajduje pracy, to szkoda mowic. Wiele osob przez to nie moze studiowac tego czego chce, i musi wybierac kierunki bezpieczniejsze pod wzgledem zatrudnienia.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

ryniofit8000 pisze:
24 lip 2017, o 21:33
Dodam, że nie mam pojęcia jakie jest moje IQ i czy wg mojej koncepcji sam mógłbym być studentem
Czyli jezeli wprowadzono by Twoj sposob selekcji i okazaloby sie, ze Twoje IQ jest faktycznie nizsze bez problemu rezygnujesz ze studiow i dalej uwazasz, ze to jest swietny sposob?
Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: MrBrightside »

osobę ze średnią inteligencją która poświęca czemuś przykładowo 8 h dziennie.
Matko jedyna. [*]
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: Giardia Lamblia »

Kinga

Chciałem to przemilczeć, ale weszłaś tak głęboko w bajoro, że aż mi się smutno zrobiło.

Proponuje, żebyś poczytałą czym jest IQ. Słowa klucze to rozkłąd normalny", krzywa Gaussa oraz odchylenie standardowe". A co za tym idzie skala - czy mowa o skali Bineta, Wechslera czy Cattela.

Takie bzdury matematyczne jak wypisałaś, to prawdziwa perełka
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

Co jest wg Ciebie nieprawdą?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

Poszukalam ksiazke ktora kiedys czytalam (podr akademicki do psychologii) i tam podana jest klasyfikacja ilorazu inteligencji wg Termana i Merrill (skala stanforda-bineta) : iloraz inteligencji/kategoria inteligencji/procent w badanej populacji. 1. 140 i wiecej/bardzo wysoka/1%. 2. 120-139/wysoka/11%. 3. 110-119/powyzej przecietnej/18%. 4. 90-109/przecietna/46%. 5.80-89/ponizej przecietnej/15%. 6. 70-89/na granicy normy/6%. 7. ponizej 70/opoznienie umyslowe/3 % populacji. Widzialam takze kiedys w Internecie bardzo podobny rozklad ilorazu inteligencji w populacji. To nie sa dane wziete z kosmosu.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, o 18:36 przez kinga1505, łącznie zmieniany 2 razy.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Medycyna na Uniwersytecie w Opolu.

Post autor: kinga1505 »

Wyszedl troche nieprzejrzysty zapis, ale nie umiem podac inaczej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 5 gości