Medycyna w Olsztynie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
fronc
Posty: 395
Rejestracja: 8 sty 2011, o 17:43

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: fronc »

Sporo ?UM w?a?nie spad?, tak?e mo?e troch? ruszy? ?ód? a w Olsztynie podobno na spotkaniu organizacyjnym nie by?o 15-20 osób, dobrze mi to wró?y
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: black-cat »

matematyczka pisze:Hej, wiecie czy wf jest obowi?zkowy na uwm?
A tak co do wf-u to czy to prawda, ?e na wi?kszo?ci uczelniach medycznych (konkretnie na kierunkach: lek i lek-dent) go nie ma? A je?li jest, to trudno jest uzyska? zwolnienie? Wiem, ?e mo?e g?upie pytanie, ale nie mia?am gdzie zapyta?, a chcia?abym si? upewni?)
Pozdrawiam i ?ycz? powodzenia na studiach:)
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Urtxintxa
Posty: 103
Rejestracja: 27 cze 2014, o 13:53

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Urtxintxa »

Jako, ?e w temacie o Olsztynie to g?ównie skupi? si? na sytuacji tutaj.
matematyczka pisze:Hej, wiecie czy wf jest obowi?zkowy na uwm?
Wf na naszym wydziale jest nieobowi?zkowy, cho? zapisa? si? mo?na, jak czasu si? ma za du?o.
black-cat pisze:A tak co do wf-u to czy to prawda, ?e na wi?kszo?ci uczelniach medycznych (konkretnie na kierunkach: lek i lek-dent) go nie ma?
S?ysza?am, ?e w innych miastach RACZEJ go nie ma (cho? trzeba si? po prostu szczegó?owo co do ka?dego miasta upewni?).
black-cat pisze:A je?li jest, to trudno jest uzyska? zwolnienie?
Obowi?zuje zwyk?e zwolnienie od lekarza rodzinnego. Ale prosz? ci?, czy to kiedykolwiek by?o problemem?

Edit: Znalaz?am takie co? na stronie naszego studium wf:
10. Student ze zwolnieniem lekarskim, po dokonaniu zapisu na zaj?cia w grupie dla zwolnionych” lub w innej grupie, realizuje program indywidualny.
Czyli szachy jak dobrze pami?tam Ale jak wcze?niej napisa?am, je?li wybierasz si? na lek do Olsztyna, to zapomnij o wuefie D
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: black-cat »

Dzi?ki!:) Pytam dlatego, bo s?ysza?am, ?e na studiach, ?eby uzyska? zwolnienie trzeba stawa? na jakiej? specjalnej komisji i ona zadecyduje czy Ci si? nale?y zwolnienie czy nie

A co do szachów- to akurat by?abym nawet ch?tna) Lubi? t? gr?:)
Kierunek lekarski :)
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: randomlogin »

Na UJ tak jest. Znaczy bylo, jak byl WF jeszcze. Bez tego, z samym swistkiem od lekarza, omijalo sie tylko normalny WF - i szlo na basen albo gimnastyke korekcyjna.
Ogórkowa
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2014, o 17:12

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Ogórkowa »

Jak Wam idzie tegoroczni pierwszoroczniacy? Podzielcie si? wra?eniami po pierwszym semestrze na UWMie faktycznie jest tak ?le, jak mo?na przeczyta? w starszych postach na tym forum?
Awatar użytkownika
Urtxintxa
Posty: 103
Rejestracja: 27 cze 2014, o 13:53

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Urtxintxa »

Oficjalnie NIE jestem po I semestrze, bo nie mam dopi?tej anatomii (i nie jestem pewna czy b?d? mie?), ale co? mam przeczucie, ?e z 73 osób na naszym roku nikt tu regularnie ju? nie wchodzi, wi?c odpowiem w imieniu wi?kszo?ci

Sesja: mamy egzaminy z biologii molekularnej i biofizyki. Z tym raczej problemu nie ma, jeste?my dopiero po pierwszych terminach z trzech. Na biofizyce z 50 zada?, ok. 48 wesz?o gie?dy. Biologia - je?li si? ogarnia?o na ?wiczeniach i wyk?adach (cho? wyk?ady z biolomolo w tym roku to by?a tortura) + troch? szczcia - równie? do zrobienia.
Par?(-na?cie?) osób pewnie nie zda?o, nie robi? statystyk. Ale ogólnie podczas sesji mo?na porz?dnie odpocz b?d? nauczy? si? porz?dnie na czwarte terminy z anatomii, o czym za chwil?.

Histologia: 2/3 roku mia?o zbója. Mia? by? próg zaliczenia 66%, ale w?tpi?, ?eby tak by?o, bo tylko 2 osoby nie zaliczy?y. W poprzednich latach tacy ludzie chodzili na odpytk? do profesora, nie wiem jak teraz. Ogólnie straszyli nas nie?le, ale katedra histologii jest najbardziej w porz?dku ze wszystkich tutaj

Anatomia: tutaj b?dzie najwi?kszy przesiew. Sporo osób ma wszystkie dzia?y pozaliczane, ale równie? sporo nie ma (w tym ja). Czwarte terminy b?d? prawdopodobnie w ostatnim tygodniu sesji - w zesz?ych latach z OUNu potrafi?y by? i pi?te i szóste, wi?c s?dz?, ?e zrobili to specjalnie, ?eby nie ci?gn ludzi na si (mimo, ?e jest nas naprawd? ma?o).

To czy jest ?le, czy nie jest jest subiektywn? opini? ka?dego, dlatego napisa?am ogólnikowo, co si? teraz dzieje. O jakie? szczegó?y pytaj, postaram si? w miar? mo?liwo?ci odpowiedzie?

[Aha, a co do poprzednich postów - raczej z wi?kszo?ci? si? zgadzam, s? i plusy i minusy, cho? moim zdaniem wi?cej minusów.]
Ogórkowa
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2014, o 17:12

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Ogórkowa »

Urtxintxa pisze:O jakie? szczegó?y pytaj, postaram si? w miar? mo?liwo?ci odpowiedzie?
Tzn pami?tam, ?e ludzie narzekali bardzo na du?o niepotrzebnych fakultetów, ca?y dzien zapchany zaj?ciami od rana do wieczora, malo czasu na przemieszczenie si? na zaj?cia w innej czesci miasta i ogolnie s?ab? organizacj? Zgadzasz si? z tym czy mo?e co? z tego naci?gane jest? Z tym do?wiadczeniem, które masz teraz - wybra?aby? t? uczelnie jeszcze raz?

A co do anatomii i histologii to co sprawia, ?e jest tak ciko i tyle osób nie zalicza? Pytaj? si? na kolokwiach o jakie? straszne szczególiki, ?le s? prowadzone zaj?cia, czy z czego to wynika? Jakie dzia?y z anatomii przerobili?cie przez ten semestr? I czemu taki dziwny próg z histologii- 66%? jaka? krzywa gaussa by?a wyliczana czy po prostu tak? szata?sk? liczb? chcieli da

Aha i jeszcze pewnie do g?upie pytanie - co to jest zbój?

Powodzenia na anatomii!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Mårran »

Og&#xF3rkowa pisze:co to jest zbój?
Kolokwium zaliczeniowe, jak co? tam pozawalasz w ci?gu roku, ?eby by? dopuszczonym do egzaminu
Pani Buka
Awatar użytkownika
Urtxintxa
Posty: 103
Rejestracja: 27 cze 2014, o 13:53

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: Urtxintxa »

Fakultety - tak, tutaj si? nic nie zmieni?o. Ja akurat mia?am emisj? g?osu i migowy, na których trzeba by?o wysiedzie? ile? tam godzin w tygodniu, a to czasem jest niewygodne.

Plan - ja akurat jestem w takiej grupie, ?e jest dosy? nieprzyjemny, bo jak napisa?a?, czasami jest ma?o czasu na przemieszczenie si?, a w niektóre dni zaczyna?am ?wiczeniami np. z histologii czy biologii na 8, a ko?czy?am anatomi? na 19. Na szczcie po kilku tygodniach odpad?o wiele rzeczy (wyk?ady, niektóre fakultety) i si? wszystko roz?adowa?o.

Organizacja - nie jest tak ?le, ale bywa, ?e po 7 latach od otworzenia kierunku z wieloma rzeczami nie s? w stanie sobie poradzi?. W tym roku wymy?lili np. genialne tablety, które dostali z Unii, a na których mieli?my pisa? kolokwia. Zosta?o na tym, ?e mo?na na nich pogra? mi?dzy zaj?ciami

Czy posz?abym tutaj jeszcze raz - tak. Cho? akurat nie mia?am innego wyboru. No i mimo wszystkich zawirowa?, to jest jednak zawsze medycyna i do wszystkiego mo?na si? przyzwyczai?. Ale nadmieni?, ?e s?ysza?am ju?, ?e par? dobrych osób chce si? przenie.

Anatomia - mamy próg zaliczenia 70% i w pierwszym semestrze cztery dzia?y, które musimy zaliczy? - teori? i praktyk? (czyli jakby 8 kolosów). Na praktyce, czyli tzw. szpilkach da si? to wyci?gn po odpowiednim przygotowaniu. Po za tym, je?li ci si? nie powiedzie na którym? terminie, masz wgl?d w prac? i mo?esz zobaczy? z czym masz problem, co z czym mylisz, etc. Gorzej z testami. Niby s? uk?adane pod Bochenka, ale ja przed kolokwiami robi? gie?dy z Bochenkiem, no i ró?nie wychodzi. Wiem, ?e niektóre pytania z gie?d nawet po paru latach nie maj? zrobionych dobrych odpowiedzi, bo nikt nie jest pewien, o co chodzi Katedrze Anatomii No i oczywi?cie nie ma wgl?du do testów, dlatego z tym jest trudniej.
Ale spokojnie, mamy drugi rok, u nas te? sporo osób jest na czysto", wi?c wida? si? da

Histologia - powtórz?, to jest chyba najbardziej przyjazna katedra na I roku. ?eby mie? zaliczenie semestru, trzeba mie? ?redni? 2,9 z wej?ciówek i kolokwiów (osobno, czyli z obu rzeczy). Zakres materia?u na dany tydzie? jest podany (Sawicki raczej si? k?ania ), co do strony, wi?c siadasz i si? uczysz. Sporo osób nie ma tej ?redniej, bo siedz? nad anatomi?, co do zakresu której jest wi?cej w?tpliwo?ci. Je?li si? nie mia?o tych ?rednich, to tak jak napisa?a Mårran, pisze si? zbója, tj. kolokwium zaliczeniowe. A czemu taki szata?ski próg (2/3) - nie wiem, ale my?l?, ?e si? tego nie trzymali, a zbój by? wr?cz prosty.
Og&#xF3rkowa pisze:Powodzenia na anatomii!
Dzi?kuj? ^^
desert965an
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2015, o 12:53

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: desert965an »

Uczelnia w Olsztynie jest jeszcze m?oda, je?eli macie szanse i na inny uniwersytet to wybierzcie inny. Pierwszy rocznik zda? lekarski na wysokim poziomie , szczyc? si? tym jak wygran? na loterii, a przecie? to dopiero pierwszy rok. Jasne kura gdacze jak zniesie z?ote jajo, ale to nie znaczy ?eby ju? gada? ?e za rok uczelnia b?dzie na pierwszym miejscu. Co innego wykrzta?ci? 60 m?odych lekarzy a co innego 400. Wiele czasu im zajmie osi?gni?cie 1 miejsca.
Du?ym plusem uczelni jest nowoczesne zaplecze naukowe i sprz?t na tle kraju. HMM i tyle plusów.
Wej?ciówki na histologii dosy? szczegó?owe i je?eli macie problem z nauk? na pami to b?dzie bardzo ciko. Na ostatniej wej?ciówce pojawi?o si? nawet pytanie z historii medycyny Zgodz? si? jednak ?e kolokwia z histo s? bardziej ludzkie niz z anatomii które zawieraj? takie pytania gdzie nigdzie nie znajdziesz odpowiedzi.
Pierwsza pomoc. hehehe. studia medyczne a poziom ni?szy ni? w liceum no jeszcze zale?y do jakiego si? liceum chodzi?o. No ale przynajmniej z tego 5 ?atwo dosta?.
Historia medycynyktokolwiek s?ysza? ktokolwiek wie? by?o pare seminarium w niektórych nic si? nie robi?o, posz?o si? do kina i za posiedzenie dosta?o 5, a egzamin? publicznie lepiej nie b?dziemy si? wypowiada?.
Mimo nagonki na fakultety to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy na uczelni. W pierwszym semestrze mia?am migowy - zaj?cia które trwa?y 2,5 godziny do 20.00 zajecia na których nikt nie mysla? nawet o anatomii nast?pnego dnia i zdrowy styl ?ycia - takze przyjemne zaj?cia, pierwszy kontakt z pacjentami i rozmowy typu co jedli co pili czy uprawiaj? sport etc wydaje si? strasznie nudne, ale to by?y zaj?cia które dawa?y ci motywacje do siedzenia po nocach i zakuwania anatomii.
Biologia molekularna (nasze biolo molo) wiedza z liceum albo z wikipedii
biofizyka - kto nie lubi fizyki, nie zdawa? na maturze b?dzie w gorszej sytuacji, ale jak ni? bedzie was pyta? profesor to b?dzie dobrze !
tajemnicze przedmioty ZnP I ZNI czyli zintegrowane nauczanie problemowe i zintegrowane nauczanie interdyscyplinarne - nie narzekam, zawsze co? innego ni? nauka teorii. W drugim semestrze czeka nas zaliczenie z USG b?dzie ciekawie
Angielski- jak macie certyfikat to super jak nie to róbcie szkoda czasu siedzie? na tych zaj?ciach a i tak niczego nie wyniesiecie, no jeszcze zale?y od prowadz?cego
Na temat anatomii przedmówczyni si? wypowiedzia?a Zobaczymy jak b?dzie w tym roku czy przepuszcz? z niezaliczonym jakim? kolokwium - mam nadziej? ?e tak. Tak jest nas ma?o oko?o 70 osób w porównaniu z 90 w ubieg?ym roku.
Ka?da uczelnia ma swoje plusy i minusy ka?dy odbiera je subiektywnie. Uniwersytet nadrabia lokalizacj? i otoczeniem - ma?e miasto wsz?dzie blisko , cisza i spokój - idealne warunki do nauki )
Wiem,?e nie par? a ju? par?na?cie osób chce si? przenie. Nauka anatomii z gie?dy, co to za nauka. Kolokwia teoretyczne z anatomii w g?ównej mierze zale od szczcia i dobrze zrobionej gie?dy. Nie rzadko ci którzy ucz? si? systematycznie ale nie korzystaj? z gie?dy w ogóle ich nie zaliczaj?.Do tego nigdy si? nie dowiesz jakie bdy zrobi?es
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: randomlogin »

Bardzo dlugi, pelen zalu post, i ani slowa o klinikach. A to kliniki o czymkolwiek decyduja w kontekscie oceny calej uczelni. Takze ten.

BTW przy tam jak cisnieto w kierunku konkretnie LEPu, nie ukrywajac tego i nazywajac to po imieniu, gorszy wynik bylby zenujacy.
desert965an
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2015, o 12:53

Re: Medycyna w Olsztynie

Post autor: desert965an »

klinika jest najwa?niejsza ale o niej to mog? si? wypowiedzie? tylko starsi a ?eby dotrze? do kliniki musisz przetrwa? na pierwszych latach gdzie kliniki masz tyle co nic, a sporo osób zrezygnowa? z wlasnej woli po pierwszych miesi?cach wi?c chyba na pierwszym roku klinika nie jest najwa?niejsza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości