Medycyna w Rzeszowie, Kielcach i Zielonej Górze

Jak się dostać na medycynę? Punkty, testy, pytania. Starzy maturzyści vs. nowi. Jak jest w tym roku w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu...

Gdybyś miał/-a taką możliwość poszedłbyś/poszłabyś na medycyne do Rzeszowa/Kielc/Zielonej Góry?

Tak
169
62%
Nie
103
38%

Liczba głosów: 272

Awatar użytkownika
Fantazmic

Re: Medycyna w Rzeszowie, Kielcach i Zielonej Górze

Post autor: Fantazmic » 29 maja 2016, o 10:54

David pisze:Kiedyś takie szczegóły jak przyczepy mięśni kłębu czy kłębiku, vena salvatella, obłączek skośny, słynne różnice pomiędzy dołem a jamą pachową czy sieci tętnicze były po prostu standardem.
Wszystko oprócz vena salvatella i obłączka skośnego pojawiło się w Kielcach na wejściówkach/ kolokwiach/ poprawach.

To samo z anatomią kliniczną, na każdym kolosie trafia się kilka pytań w stylu: zespół dziadka do orzechów, wieniec śmierci, trójkąt śmierci i tym podobne gówna. Najlepsze, że profesor, ani żaden z prowadzących, nie potrafią jednoznacznie określić, skąd mamy się tego uczyć.. w wymaganej literaturze, która jest wypisana w karcie przedmiotu, nie znaleźliśmy części zagadnień klinicznych, o które byliśmy potem pytani. Oczywiście niektóre z nich są w Bochnie, ale nie wszystko.

Jeden z prowadzących potrafił zapytać swoją grupę podczas części ustnej kolokwium o to, które mięśnie działają podczas oddechu, gdy pacjent nie ma lewego płuca :D Jaki jest jedyny zmysł, który działa w kosmosie, coś podczas postu.. Pytania na myślenie co prawda.

Nie mniej jednak ja dalej zapraszam ludzi do Kielc. Aż tak źle nie ma, jak niektórzy wypisują na medycyne :D

Awatar użytkownika
ryniofit8000

Post autor: ryniofit8000 » 30 maja 2016, o 07:16

Jak dla mnie wymaganie Bochenka to jest tragedia. Uczyłem się z tego na samym początku ale szybko mi przeszło ;p

Awatar użytkownika
Erick

Post autor: Erick » 30 maja 2016, o 10:44

Bochenek do nauki nie jest zły, ma świetne rysunki i wszystko jest bardzo dokładnie opisane, co pomaga w ułożeniu sobie tego wszystkiego w przestrzeni. Ale fakt, problemem jest gry wymagają każdej pierdoły z niego, po za tym, do samej nauki jest dobry.

Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM

Post autor: KatarzynaZSDM » 31 maja 2016, o 13:26

Bochenek to był dobry jak anatomia 2 lata trwała a nie teraz kiedy roku albo pół...

Awatar użytkownika
Erick

Post autor: Erick » 31 maja 2016, o 14:08

Nikt Ci nie każe uczyć się go na pamięć i czytać wszystko, jak leci.

Termo

Post autor: Termo » 31 maja 2016, o 17:37

Bardzo polecam serię Anatomia Bochenka. Jak dla mnie to podstawa do nauki anatomii, podstawa dla studentów kierunków medycznych gdzie każdy powinien tę literaturę mieć. Wszystko bardzo łatwo i zrozumiale napisane. Materiału jest dużo ale trzeba wiedzieć co czytać i na co zwracać uwagę. :)

Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM

Post autor: KatarzynaZSDM » 31 maja 2016, o 18:12

Erick pisze:Nikt Ci nie każe uczyć się go na pamięć i czytać wszystko, jak leci.
Ja pisałam o bazowaniu na Bochenku, czyli korzystanie tylko z niego. I nadal utrzymuję, że to strata czasu w obecnym systemie nauczania.
Oczywiście, że nikt mi nie każe ani nie kazał, całe szczęście anatomia już za mną :-D

Biochemik96

Post autor: Biochemik96 » 7 cze 2016, o 05:21

Jak jest naprawdę na lekarskim w Zielonej Górze? - atmosfera na uczelni, baza naukowa,z jakich książek się uczycie itp.
Z całym szacunkiem, ale pytam jedynie osoby, które tam studiują kierunek lekarski!
Pytam, ponieważ w poprzednim roku napisałem wysoko biologię, a w tym roku pisałem chemię i dlatego centyle są dla mnie korzystniejsze niż "zwykłe" punkty procentowe z matury.

[ Post via Android ] Obrazek

Awatar użytkownika
adgamN

Post autor: adgamN » 7 cze 2016, o 06:52

W tym roku w ZG centyle nie są brane pod uwagę przy rekrutacji.

Awatar użytkownika
ryniofit8000

Post autor: ryniofit8000 » 7 cze 2016, o 17:29

Biochemik96,
Książki
anatomia - tutaj pozostawili nam wolny wybór ale sporo osób korzysta z Woźniaka, Graya, niektórzy ze Skawin, a niektórzy nawet porywają się na Bochenka (ja osobiście Gray + Woźniak + Netter, czasami zaglądałem do Moore'a i Pituchowej), przydatna jest też emrbiologia Bartla
histologia - przede wszystkim Zabel, ale warto uzupełniać Cichockim no i jeszcze seminaria z cytofizjologii Kawiak Zabel
biochemia - Harper, chociaż u jednej asystentki Harper to za mało i trzeba doczytywać ze Stryera i Diagnostki laboratoryjnej z elementami biochemii klinicznej
biolomolo - prezenracje i skrypty
biofizyka - głównie internet i skrypty ale jak chcesz 5 to warto z Jaroszyka przynajmniej i naszej asystentki
Do chemii na egzamin prezentacje a na ćwiczenia skrypty i internet wystarczą
O pozostałych nie będę już pisał

Baza naukowa:
póki co mamy to czego potrzebujemy, anatomia i histo odbywają się w nowym budynku, pod parazyty została przystosowana (wyposażona w mikroskopy, preparaty i komputery) sala, w której wcześniej nic nie było. Biochemia, chemia, biologia molekularna są na wydziale nauk biologicznych. Biofizyka na wydziale fizyki i astronomii.

Tutaj jest plan studiów jakbyś był ciekawy:
plan.pdf
(401.07 KiB) Pobrany 39 razy
Potwierdzam co napisam adgamN, nie będzie w tym roku centyli.

Awatar użytkownika
egocentryk

Post autor: egocentryk » 8 cze 2016, o 22:34

A ogólnie podoba wam się tam ?

Awatar użytkownika
ryniofit8000

Post autor: ryniofit8000 » 9 cze 2016, o 00:30

Mi tam się póki co podoba.
Jeśli chodzi o kwestię odpadania to na 1 roku najłatwiej wylecieć przez histo.
To co mi się nie podoba to wszelkie kwestie załatwiane przez dziekanat typu praktyki, nieścisłości w planie zajęć itp. No ale to jest nowy wydział więc póki co im wybaczam, może na późniejszych latach bardziej się ogarną.

Alli

Post autor: Alli » 10 cze 2016, o 02:28

wylecieć przez histo, na której obowiązuje Zabel? to juz trzeba się starać :o

ODPOWIEDZ