Mejoza

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Mejoza

Post autor: RedFoX »

Wybiegłem w szkole trochę z programem do przodu i staram się zrozumieć proces mejozy, zwłaszcza crossing-over. Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Na początku podstawowe pytanie - jak zbudowany jest jeden chromosom homologiczny. W kształcie litery X? Czy każde ramię tego X (4 ramiona) jestoddzielne", czy też są to dwa łańcuchy DNA?

U człowieka po zapłodnieniu tworzą się 23 pary chromosomów homologicznych?
Na tych 23 chromosomach zachodzi mechanizm crossing-over?
Czemu te chromosomy trafiają później aż do 4 haploidalnych komórek potomnych?
U kobiety przecież są tylko dwie komórki jajowe? Gdzie w takim razie znajdują się te 4 chromosomy? Po 2 w każdej komórce jajowej?
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Mejoza

Post autor: dawidw »

Pytań masz sporo, większość znajdziesz na forum
RedFoX pisze:Na początku podstawowe pytanie - jak zbudowany jest jeden chromosom homologiczny.
zbudowany jest z dwóch chromatyd siostrzanych. kiedy chromosomy homologiczne łączą się w pary, powstaje tzw. tetrada"
wiesz, najlepiej poszukaj jakiegoś rysunku, bo mozesz nie zakumać:)

Chromosomy homologiczne w anafazie I się rozrywają i rozchodzą do pzreciwległych biegunów komórki. Zatem tetrada juz nie istnieje.
Natomaist Crossnig over zachodzi w profazie I, czyli etapie podziału komórkowego, kiedy istnieje jeszcze tetrada. Wymiana odcinków zachodzi z kolei pomiedzy niesiostrzanymi chromatydami.
Pozdrawiam
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Mejoza

Post autor: RedFoX »

Właśnie nie mogę żadnego konkretnego znaleźć.
Jak mam te chromosomy, to jeden chromosom jest w kształcie litery X. Stąd moje pytanie - czy każda odnoga (4 odnogi) od centrum to oddzielne DNA? Czy są to dwie nici DNA po replikacji? Czyli 2 nici takie same? Staram się zrozumieć, jak to X powstaje? Wiadomo, że chromatyna się kondensuje, ale na jakiej zasadzie?
dwóch chromatyd siostrzanych
Czyli jednak nie cztery tylko dwie nici DNA?
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Mejoza

Post autor: dawidw »

Każdy chromosom zbudowany jest z dwóch chromatyd, a każda chromatyda zawiera długą cząsteczka DNA.
)- jedna chromatyda
(- druga chromatyda
)(- połączone chromatydy centromerem
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza

Post autor: malgosi35 »

RedFoX pisze:U człowieka po zapłodnieniu tworzą się 23 pary chromosomów homologicznych?
Na tych 23 chromosomach zachodzi mechanizm crossing-over?
Po zapłodnieniu mamy jedną komórkę która na drodze mitozy daje nam ok 3 kg. szczęścia (narodziny). Dzieki mitozie dorastamy do masy dorosłego człowieka.

Dojrzewanie płciowe związne jest z procesem gametogenezy (oogeneza) i tam szukaj odpowiedzi . Nie wiem czy tag będzie czynny, ale tu jest fajny rysunek.

[ Dodano: Nie Sty 06, 2008 21:18 ]
RedFoX pisze:U kobiety przecież są tylko dwie komórki jajowe? Gdzie w takim razie znajdują się te 4 chromosomy? Po 2 w każdej komórce jajowej?
Kobieta ma trochę więcej komórek jajowych. przez parę lat raz w miesiącu dojrzewa jedna.
Zobacz na rysunku że powstają 4 komórki w tym jedna jajowa.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mejoza

Post autor: _Marcin_ »

Podczas oogenezy mogą powstać też 3 komórki potomne wtedy gdy polocyt I rzędu się
nie podzieli(ciałko kierunkowe I rzędu), tylko nie wiem czy to dotyczy człowieka.
Ale jeżeli powstaną 4 to jedna jest oocytem II rzędu zatrzymanym w stadium metafazy 2
podziału mejotycznego, a 3 powstałe ciałka kierunkowe służą do pozbycia się zbędnych
chromosomów gdyż te komórki degenerują.
O budowie chromosomów i rekombinacji uprawnionej (c-o) zostało już napisane,
dodam ze mejoza jest podziałem redukcyjnym w którym diploidalna komórka dzieli się
na 4 haploidalne komórki potomne.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mejoza

Post autor: Aniaww »

Myślę że mówisz o tetradzie lub biwalencie, czyli dwóch chromosomach homologicznych sklejonychbokiem". Wygląda to tak, że dwa chromosomy, każdy z dwóch chromatyd, połączonych centromerem, co wygląda jak X, ale pamiętajmy, że jest to miękka, a nie sztywna struktura, sklejają się przy pomocy tzw. kompleksu synaptemalnegoboczkiem". Wtedy 4 nici są ułożone w dwie pary, każda para jest połączona we własnym obrębie centromerem, a pomiędzy sobą, pray połączone są długim, na całej długgości chromatyd, kompleksem synaptemalnym.
basiaa
Posty: 33
Rejestracja: 9 sty 2008, o 15:29

Re: Mejoza

Post autor: basiaa »

a mógłby mi ktoś powiedzieć dlaczego powstają polocyty (ciałka kierunkowe) tesli wkrótce degenerują. W oogenezie
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mejoza

Post autor: Aniaww »

Chodzi o to, że podział mejotyczny zajść musi, a komórka powinna zatrzymać możliwie dużo swojej masy i zawartych w niej związków zapasowych. Więc wyrzuca prawie sam materiał genetyczny, który przecież sam nie będzie funkcjonował.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości