Metabolizm- oddychanie

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Misiael115
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2017, o 16:57

Metabolizm- oddychanie

Post autor: Misiael115 »

Witam , mam problem z cyklami oddechowymi- nie wiem czy mam je wkuwać na pamięć czy da się je jakoś zrozumieć. Na wikipedii wszystko jest bardzo szczegółowo rozpisane ( dla mnie aż za bardzo szczegółowo ) , także jak by mi ktoś mógł wymienić na czym powinienem się skupić, żeby zrozumieć cykle ( Krebsa , Calvina , glikoliza i łańcuch oddechowy ) to byłbym bardzo wdzięczny.
Przykładowo , czy wystarczy mi wiedzieć , że w cyklu Krebsa z pirogronianu , powstaje Acetylo-CoA , następnie w wyniku PEWNYCH(mam je wszystkie wkuć?) reakcji powstaje cytrynian i z rozkładu ATP i CO2.
Matura coraz bliżej , a ja nie wiem wciąż jak ogarnąć te cykle , sama wikipedia tłumaczy wszystko , ale zagaduję że 80% informacji do matury są mi zbędne .
Pozdrawiam
ooo97
Posty: 67
Rejestracja: 25 sty 2016, o 11:13

Re: Metabolizm- oddychanie

Post autor: ooo97 »

Czytałeś podstawę programową? Jeśli nie, to polecam. Jak będą pytać o szczegóły to dadzą schemat. Nie musisz wszystkiego pamiętać, wystarczy znać główne i pośrednie produkty, substraty, wiedzieć na którym etapie zachodzi regeneracja, dekarboksylacja itd. Zresztą najlepiej zerknij na zadania i wtedy sam zobaczysz o co pytają.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Metabolizm- oddychanie

Post autor: AnnaWP »

BTW - do cyklu Krebsa zdecydowanie nie wchodzi pirogronian. Już wcześniej powstaje acetylo-CoA.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość