Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

Witam,co to czas naświetlania i kiedy się go stosuje?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Czas naświetlania stosuje się przy każdym zdjęciu.
Aparat fotograficzny ma element światłoczuły, który jest najważniejszą jego częścią.
Współcześnie jest to matryca. W aparatach, wewnątrz obudowy, są różne części (elementy), jedną z nich jest migawka.

Migawka – część aparatu fotograficznego służąca do odsłaniania na odpowiedni czas, a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego (matryca) w celu jego prawidłowej ekspozycji, czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw. (Wikipedia)

Czas naświetlania to okres na jaki zostaje otwarta migawka, żeby odpowiednio naświetlić matrycę.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Czas_na%C5%9Bwietlania
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

Pytanie do Pickula jakiego obecnie używasz aparatu do mikrofotografii, jestem przed kupnem kompaktu i chce porównać dane techniczne.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Canon IXUS 1000HS
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

Pickul co myślisz o tym aparacie
allegro 278345703
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Mam TZ8, od dość dawna leży nieużywany.
To jest TZ30 nowszy i posiada więcej zbędnych bajerów".
Ma większy zoom optyczny czyli inny układ soczewek w obiektywie.
Nie mam pojęcia jak się zachowa we współpracy z okularami mikroskopowymi.
Nie polecam aparatów fotograficznych, mogę polecić obiektywy mikroskopowe czy inne elementy które testowałem.
Aparat kompaktowy do zastosowań mikroskopowych, powinien mieć mały obiektyw, możliwie dużą matrycę (nie ilość pikseli tylko rozmiar w milimetrach - fizyczna wielkość) i bardzo przydatny jest pełen manual (ustawienia ręczne - pełna kontrola parametrów aparatu).
Niestety nie każdy kompakt dobrze współpracuje z mikroskopem.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

Pickul czy twój panasonic jest na sprzedaż, jak jest to ile byś chciał Czy do aparatu dodajesz ładowarkę i kabel usb i oprogramowanie
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Niestety, nie sprzedaję. Musze mieć coś w rezerwie w razie awarii podstawowego aparatu.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Boguslaw »

Kazub30, pożyczaj aparaty od rodziny, znajomych i praktycznie sprawdzaj!
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

W tym jest problem część mojej rodziny ma bardzo proste kompakty albo lustrzanki bez możliwości ustawień manualnych a kolegów nie mam jak chcesz wiedzieć dlaczego pisz na priv,nie będę pisał o mojej sytuacji na forum
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: jarud »

Może powinieneś zacząć tak jak ja od czegoś skromnego. Fotografuję canonem a590is,ale nadają się i wcześniejsze modele- a95, a550, a570. Na OLX można je kupić za 60 - 100 zł. Nie mam z tym modelem większych kłopotów,łatwo nastawiam ostrość, wypełniam cały kadr i nie miałem kłopotów z żadnym okularem, wszystkie pasują. Wkleiłem distalem wężyk i doskonale to działa. Aparat z pewnymi kłopotami zamocowałem na urządzeniu za 85 zł kupionym w W-wie w sklepie Teleskopy pl i fotografuję przez okular. Potem kupiłem F-adapter,co znacznie uprościło sprawę. Niestety producent z Grudziądza wycofał go i sprzedaje obecnie na ebayu po 40 euro. Fotografuję na studarze i biolarze. Aparat nie działa z komputerem,ale ostatnio podłączyłem go do 7 calowego monitora za 99zł i mogę teraz ustawiać ostrość i oświetlenie w okularze i na ekranie. Aparat uruchamia również najprostszy chiński flesz za 200 zł Podaję ceny i adresy dla informacji. Nie mam żadnych udziałów w tych firmach.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: elgin1 »

jarud pisze:Może powinieneś zacząć tak jak ja od czegoś skromnego. Fotografuję canonem a590is,ale nadają się i wcześniejsze modele- a95, a550, a570. Na OLX można je kupić za 60 - 100 zł. Nie mam z tym modelem większych kłopotów,łatwo nastawiam ostrość, wypełniam cały kadr i nie miałem kłopotów z żadnym okularem, wszystkie pasują. Wkleiłem distalem wężyk i doskonale to działa. Aparat z pewnymi kłopotami zamocowałem na urządzeniu za 85 zł kupionym w W-wie w sklepie Teleskopy pl i fotografuję przez okular. Potem kupiłem F-adapter,co znacznie uprościło sprawę. Niestety producent z Grudziądza wycofał go i sprzedaje obecnie na ebayu po 40 euro. Fotografuję na studarze i biolarze. Aparat nie działa z komputerem,ale ostatnio podłączyłem go do 7 calowego monitora za 99zł i mogę teraz ustawiać ostrość i oświetlenie w okularze i na ekranie. Aparat uruchamia również najprostszy chiński flesz za 200 zł Podaję ceny i adresy dla informacji. Nie mam żadnych udziałów w tych firmach.
Wrzuć może jakieś fotki, jak to wszystko podłączyłeś. I jakie fotki robisz -)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: jarud »

Zdjęcia mikroskopu z aparatem pokażę za kilka dni.Moje zdjęcia są na forum, jedne gorsze, inne lepsze,a niektóre fatalne. Fotografuję od kilku miesięcy, dopiero się uczę, ale ta metoda pozwala osiągnąć niezłe wyniki. Oczywiście to nie jest poziom Pickula lub Planapo,ale można zrobić niezłe zdjęcia achromatami pzo,zwłaszcza przy bocznym oświetleniu. Sprzęt jest tani i łatwy do kupienia. Same zalety, jeżeli nie ma się wybujałych ambicji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości