Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Praca autorstwa JohnyM:
zobacz-ten-plik.pdf
(3.71 MiB) Pobrany 99 razy
Zawiera wszelkie potrzebne informacje aby zaczac przygode z mikrofotografia.

Z podziekowaniami za opublikowanie i udostepnienie (:




za rada (bardzo sluszna) Pickula zakladam watek ogolny dotyczacy mikrofotografii.

piszmy tu tylko o sprawach zwiazanych stricte z aparatami i ich podlaczaniem do mikroskopu.

wrzucam wspominany nie raz link do strony Ch. Krebsa gdzie porownuje on live view z innymi ustawieniami, roznica jest ogromna:

Kod: Zaznacz cały

krebsmicro.com/Canon_EFSC/index.html
juz bardzo niedlugo mam nadzieje zrobic test Canona 500D, ktory ma to defaultowo ustawione, zobaczymy jak sie to sprawdzi w praniu teoretycznie powinno to byc bardzo dobrze bo wiekszosc ludzi powazniej siedzacych w temacie tych aparatow uzywa (obecnie glownie 600D), ale po drodze moze wyskoczyc cos o czym teraz nie wiadomo.

Mikrofotografia, bardzo cenne informacje, linki podane przez jacekp-bio
jacekp-bio pisze:

Kod: Zaznacz cały

prc68.com/I/MicroPhotography.html
Dodam jeszcze to - i to powinno wystarczyć. Jest tam wszystko co potrzeba. Dokładnie pokazane krok po kroku.
zobacz-ten-drugi-plik.pdf
(10.1 MiB) Pobrany 59 razy
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Ciekawe, czekam z niecierpliwością na Twoje doświadczenia z Canonem.
Nie zauważyłem wcześniej tego wątku.

Aktualnie używam dwóch kompaktów Panasonica.
Lumix TZ8 i FX60.
TZ8 to nowszy i większy brat FX60 dość długo ewoluowałem w obsłudze mikrofotograficznej tego aparatu. Tu moja rada dla początkujących, trzeba dobrze poznać sprzęt zanim uznamy, że się dnie nadaje.
Oba Panasoniki kupiłem sugerując się jakością zdjęć kolegi kris_m . TZ8 jest moim drugim aparatem używanym do mikrofotografii wcześniej korzystałem z Canona /nie pamiętam modelu/.
Moja subiektywna opinia stawia zdecydowanie wyżej TZ8 nad FX60. Używam go z chińskimi okularami 10/20 z odrzuconą źrenicą /dla okularników/. Dzięki odrzuceniu źrenicy uzyskuje ponad 3/4 wypełnienia pola widzenia przykładając aparat bezpośrednio do okularu. Korzystam tylko z ustawień manualnych /TZ8 ma pełny manual/. Niestety z innymi okularami aparat ten nie współpracuje najlepiej. Można wypełnić całe pole widzenia ale tylko stosując funkcję makro zoom /cyfrowe powiększenie obrazu - kaszana straszna/.
FX60 to malutki kompakt pozwala bezproblemowo wypełnić kard właściwie z każdym rodzajem okularów. Nie bardzo potrafię robić nim fotki, chociaż wyszło mi kilka naprawdę dobrych. Tu chylę czoło jak kris_m na nim pracuje z tak doskonałymi efektami.
Do obróbki zdjęć używam dwóch darmowych programów, najpierw PhotoFiltre, szybkie zmniejszenie i kadrowanie zdjęcia następnie pochodzący z linuksa GIMP.
Gimp to już bardziej profesjonalny i rozbudowany soft, bawię się w nim głównie z tłem rozmycie, czyszczenie itp.

planapo czytałem trochę o dodatkach do PS, których użyłeś powyżej Topaz Detail i topaz DeNoise chyba ten drugi jest do odszumiania. Napisz proszę czy można go używać bez PS`a, u mnie niestety bariera językowa , a Google tłumacz często zniekształca treść tłumaczonego tekstu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

nie ja uzylem tych dodatkow tylko gosc z zagranicznego forum, ktory poprosil o pozwolenie na wziecie na warsztat mojego zdjecia w celu pokazania mozliwosci tych programow. moje zdjecie to pierwsze z lewej oraz srodkowe i to jest max ile umiem wyciagnac w samym PS (uzywajac kilku kombinacji). nie orientuje sie dokladnie jak to jest z tymi dodatkami, ale jezeli sa to dodatki to nie sadze zeby mogly dzialac solo w odlaczeniu od PSa. uznalem, ze bede zglebiac szczegolowo ten temat jak juz bede mial skompletowany sprzet i kupiony porzadny aparat - wtedy przyjdzie czas na zabwe z takimi szczegolami, obecnie i tak uzytku z nich nie zrobie.

DeNoise jest do odszumiania i czysci idealnie foty zrobione na iso np. 12500.

Kod: Zaznacz cały

topazlabs.com/denoise/
i jeszcze topaz detail:

Kod: Zaznacz cały

topazlabs.com/detail/
tez czekam na proby z canonem, jesli bylyby udane to padnie wiele odpowiedzi na pytania w stylu jaki aparat? itp. zobaczymy, moze w najblizszym tygodniu mi sie uda.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kris_m »

Jeszcze parę słów ode mnie na temat Fx60.
Pisałem już o kilku ważnych zasadach przy wykonywaniu zdjąć, ale podsumowując:
-ustawiamy najniższe możliwe ISO w celu ograniczenia szumu (to wydłuża czas naświetlania i wiąże się z reguły z użyciem samowyzwalacza jeśli korzystamy ze standardowego oświetlenia).
-ustawiamy zoom optyczny tak by wypełnić kadr w całości obrazem pola widzenia okularu, wtedy wielkość najmniejszych szczegółów obrazu jest dość duża w porównaniu do szumu, i po zmniejszeniu zdjęcia do rozmiaru optymalnego mamy praktycznie czyste tło. Pod tym względem FX60 przewyższa TZ8, którego konstrukcja obiektywu w zasadzie nie pozwala na całkowite wypełnienie kadru.
-nawiązując jeszcze do powyższego punktu, przed obróbką możemy trochę rozmyć oryginalne zdjęcie (ja korzystam z Gimpa), wielkośc rozmycia trzeba dobrać doświadczalnie tak by rozmyć szum a najmniejsze detale obrazu pozostały. W ten sposób też można znacznie poprawić jakość zdjęć.
planapo, ciekawią mnie rezultaty Twoich prób z Canonem, moje doświadczenia z lustrzankami zakończyły się niepowodzeniem (za każdym razem otrzymywałem lekko poruszone zdjęcia) jak przypuszczam ze względu na brak sztywnego adaptera i stabilnej podstawy dla całego sprzętu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

kris_m pisze: -nawiązując jeszcze do powyższego punktu, przed obróbką możemy trochę rozmyć oryginalne zdjęcie (ja korzystam z Gimpa), wielkośc rozmycia trzeba dobrać doświadczalnie tak by rozmyć szum a najmniejsze detale obrazu pozostały. W ten sposób też można znacznie poprawić jakość zdjęć.
Jakie rozmycie stosujesz ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

jak przypuszczam ze względu na brak sztywnego adaptera i stabilnej podstawy dla całego sprzętu.
na pewno tez, ale nie do konca. glowna przyczyna drgan jest migawka i ruch lustra. jak testowalem panasonica GH2 (zaawansowany kompakt) to drgania generowane przez migawke byly tak duze, ze przy kazdym czasie (w przedziale od 1/30 do 1/200) i na kazdym powiekszeniu zdjecia byly poruszone. aparat podlaczony byl do mikroskopu przez dedykowany do niego fototubus, polaczenie bylo wiec sztywne. to jest wlasnie to czym canon rozbija konkurencje - live view i tzw silent mode, ktory zaklada wstepne uniesienie lustra oraz wlasnie electronic first shutter curtain czyli eliminacja mechanicznych drgan migawki, tyle teoria, zobaczymy jak praktyka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

a wrzuce tu jeszcze raz ten test aparatu Panasonic Lumix GH2 bo w dyskusjach technicznych robi sie ciezki do znalezienia, a tu jest wlasciwe dla niego miejsce.

wrazenia wstepne:

podlaczylismy do mojego fototubusa aparat Panasonic Lumix GH2. pierwsze wrazenie z pracy jest niezle. zastosowanie posredniego adaptera do tego aparatu nie powoduje utraty parafokalnosci i to bylo spore zaskoczenie, jesli byla jakas roznica miedzy okularami, a obrazem na matrycy to byla minimalna i bardzo trudna do wychwycenia na podgladzie aparatu.

druga zauwazona rzecz to ogromne drgania generowane przez migawke - wykonanie ostergo zdjecia na obiektywie 40x bylo w zasadzie niemozliwe.

trzecia rzecz - pelny kadr, w aparacie nie bylo zadnego kolka z czarna obwodka jak to jest przy prymitywnych metodach. obraz byl byc moze za bardzo powiekszony - fototubus jest 4x i jest podejrzenie ze daje puste powiekszenie. w wizjerze aparatu bardzo wyraznie bylo widac tez aberracje chromatyczne nawet na aniskich obiektywach jak 2,5 czy 5x.

czwarta sprawa - nasadka tri z trybem 50/50 - zabiera jednak bardzo duzo swiatla co ogromnie obniza parametry fotografowania.

wrazenia z testu:

pierwsze wrazenie: w warunkach jakie mielismy, z niedopracowaniem ustawien wygrywa moja metoda robienia zdjec poprzez przykladanie aparatu do okularu.

porownanie pelnych kadrow na obiektywie plan 20x

porownanie fragmentu z pierwszego zdjecia w zblizonym wykadrowaniu do pelnego kadru z panasonica. tu poplenilem blad i zrobilem swoje zdjecie przy nasadce ustawionej na 50/50 czyli, ze zdjecie moglo by byc zdecydowanie lepsze, a i tak ostroscia zdecydowanie wygrywa - drgania generowane przez migawke poruszaly zdjecia na kazdym obiektywie, tylko troche pomagalo zastosowanie jakiegos zmyslnego systemu, ktory robi kilka zdjec i je potem sklada w jedno.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Odnośnie mojej obróbki:
Pierwsze i trzecie zdjęcie bez żadnej obróbki, prosto z aparatu tylko zmniejszone i skadrowane /zmniejszam z 4000 Pix poziomo do 1500/ - aparat Lumix TZ8. Kompakt najgorzej radzi sobie z kontrastem DIC /wraz ze zwiększeniem kontrastu proporcjonalnie rosną wady aparatu, pozostałe techniki bez większych zastrzeżeń/.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: leoo »

CZesc,
Kris_m - ja tez robilem zdjecia roznymi lustrzankami , planapo i pickul widzieli efekty. Nic dobrego mi nie wyszlo. Robilem nikonami d300 , d700 i canonem 10d. Robilem zdjecia z przykreconym aparatem bezposrednio mikroskopu na miejsce tubusa okularowego. Niestety nie dalo to efektow zadnych. Caly czas bylo poruszenie. Tak jak napisal planapao to poruszenie jest wywolane mechanika aparatu. Tak gdzie jest elektroniczna migawka bedzie to wyeliminowane. Tez czekam na test planapo tego canona 500d zeby zobaczyc efekt. Ja na moich poleglem i jak narazie odpuscilem sobie zdjecia.
Ale moge jeszcze zaproponowac inna metode robienia zdjec. Stosuje sie ja przy fotografii ultraszybkiej. Jednym problemem przy tym bedzie tylko to ze nie bedziecie widzieli co robicie. Preparat musicie miec juz ustawiony.
Zdjecia robi sie na dlugim czasie naswietlania. W zupelnych ciemnosciach. Odpalamy np na 2-3 sek naswietlanie ( moze byc rowniez przy iso 100 ) i odpalamy lampe blyskowa recznie . Blysk lampy blyskowej jest krotki. Oczywiscie dla roznych lamp blyskowych bedzie rozny ale mozemy przyjac ze jest to okolo 1/1000s. Tak wiec bardzo krotki czas naswietlamy matryce w tym czasie 2-3 sek. Jest to metoda ktorej nie sprawdzilem tak naprawde bo jakos nie przyszla mi do glowy przy testach. Chyba bede musial jutro przetestowac I tutaj mamy bardzo krotki czas naswietlania wiec mozemy robic obiekty ruchome. Oczywiscie jak pisalem wczesniej , problemem jest to ze nie widzimy co robimy. Bynajmniej mamy w ten sposob wyeliminowany problem poruszenia przez mechanike aparatu. W czasie 2 sek drgania wywolane podniesieniem lustra i otworzeniem migawki na 99% sie juz ustabilizuja. No i mamy krotki czas naswietlania ktory jest potrzebny przy obiektach ruchomych.
Pozdrawiam
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: diogenes »

Nie wiem, koledzy, o co Wam chodzi z tymi lustrzankami i drganiami - ode mnie cztery rady:

1. Mikroskop o zwartej i solidnej konstrukcji, nie jakaś zabawka, tylko coś, co stoi stabilnie. Kto nad tym nie myślał, niech teraz rozważy, dlaczego poważne mikroskopy, to wyroby ciężkie, ze środkiem ciężkości przesuniętym mocno w dół.

2. Lustrzankę podpinamy do mikroskopu przez tor wizyjny - wtedy jest stabilnie. Taki tor z reguły skonstruowany jest w ten sposób, że aparat leży w osi Z, a więc nie ma mowy o jakiś naprężaniach gnących, czy woboczeniach, jest klasyczne ściskanie, które przejmuje konstrukcja mikroskopu.

3. Używamy lustrzanki ze stabilizacją obrazu.

4. Migawkę zwalniamy nie za pomocą spustu migawki, tylko za pomocą pilota (IR) lub wężyka spustowego. To bardzo ważne!

Powodzenia
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

a moze zaprezentujesz nam jakies swoje zdjecie?

ja sie nauczylem z zycia ze teoria, a praktyka czesto nie ida w parze i jednak trzeba troche pracy zeby sie zeszly, doswiadczenie innych czesto bardzo pomaga i z niego chetnie korzystamy, takze chetnie sie czegos nowego dowiemy.

Leoo - robilem tak w liceum zdjecia - fajna zabawa i super rzeczy wychodzily bo mozna bylo domowym i prostym sposobem zrobic wielokrotna ekspozycje (:
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: diogenes »

Ech, gdzie mi tam do Was, starych wyjadaczy. Na razie nie mam swoich preparatów, ale pierwsze wypociny już tak - szkiełko mikrometryczne, powiększenie 280x. Zdjęcie strzelane przyciskiem wyzwalania migawki (nie mam jeszcze pilota ani wężyka spustowego). Robione na nie swoim sprzęcie na szybko - nie ustawiłem oświetlenia według Koehlera, a optyka mikroskopu, jak widać, brudna, że aż strach. Achromaty PZO.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: MIKROFOTOGRAFIA - testy, porady, doświadczenia

Post autor: diogenes »

Edycja poprzedniego posta: powiększenie zdjęcia to 40x7x1,25 (obiektyw x okular x nasadka) a więc 350x a nie 280x.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości