Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: planapo »

Gratulacje startu i efektow jakie juz teraz osiagnales

Poprobuj robic zdjecia z dyfuzorem Choc mucha wyglada mi na takie jakbys go juz uzyl

Obiektywy - nieskie powiekszenia - do 10x maks jak na razie.Ten zeiss 3,2x, PZO 5x, zeiss 6,3x jak upolujesz.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Pickul »

Naprawdę niezły start
Awatar użytkownika
Lukasz83
Posty: 17
Rejestracja: 2 lut 2015, o 08:32

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Lukasz83 »

Hej,

Tym razem chciałbym popróbować mikrofoto w większej skali.
Ale tutaj jest dużo trudniej Ale tego się spodziewałem

Pytanie co mogę zrobić (ustawienia?) żeby zyskać lepszą ostrość lub rozdzielczość. A może moim obecnym sprzętem nie mam co liczyć na lepsze efekty?

Na razie mam:

Biolara z obiektywami:

PZO: 5x, 10x, 20x, 40x, 100xOI
CZJ Semiplan 3,2x
kondensory K51 i K3P (którego lepiej używać do mikrofoto?)

Czy na tych obiektywach uzyskam lepszą ostrość niż na tym co poniżej cy muszę jednak kupić jakieś PlanApo?

Poniżej stack 7 klatek, obiektyw 100x imersja olejowa.
bbbb.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: planapo »

Balans bieli, kontrast.

W mikroskopie na pewno oswietlenie wg koehlera.

Na ten moment nie kupowalbym obiektywow planapo - nabierz doswiadczeniana tym co masz
Awatar użytkownika
Lukasz83
Posty: 17
Rejestracja: 2 lut 2015, o 08:32

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Lukasz83 »

Ok, balans bieli to pół problemu - można to dowolnie obrobić.

Ale w trakcie patrzenia przez obiektywy 40x i 100x mam wrażenie, że strasznie wali aberracją chromatyczną
No i generalnie jakby brakuje ostrości bo wszystko jest takie jakby przymglone i nie do końca ostre.
Na przykład w okrzemkach nie widać tych charakterystycznych żeberek bo są nieostre i to niezależnie od tego jak ustawię ostrość.

Pytanie czy przez odpowiednie manipulacje kondensorem i przysłonami uzyskam poprawę?
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: winkwink »

Sprawdź czy soczewka w 100-tce nie wymaga czyszczenia. Kombinacje z przysłonami i kondensorem zawsze są wskazane, na 100x (przy zarodnikach) zobacz jak wygląda obraz jak otworzysz na maksa przysłonę polową i podniesiesz trochę kondensor, warto pokombinować.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: BartoS81 »

Lukasz83 - Bardzo ładne zdjęcia owadów od razu na starcie - gratuluję
Hmm muszę spróbować kiedyś więcej zdjęć porobić moje stacki to wahają się od 30 do 80 zdjęć.
konrad100
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2017, o 21:04

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: konrad100 »

Witajcie,
Jestem tu nowy chociaż zdarzało mi się mikroskopować a nawet robić zdjęcia już jakiś czas (nawet parę moich zdjęć zawisło na wystawie w mojej byłej szkole ). Mam mikroskop Muller MTX-3000 ze skalą powiększenia 40-2000x oraz aparat Nikon D3300. Zdjęcia robię w programie digiCamControl ale nie znam się za bardzo na mikrofoto, jak i na fotografowaniu ogólnie. Ktoś by mi podpowiedział parę rzeczy odnośnie obróbki tych zdjęć żeby były lepszej jakości? Bo widziałem że niektóre z tych tu wrzucanych są jakby trójwymiarowe i coś pisali ludzie o składaniu paru różnych zdjęć w jedno jeśli się nie mylę. Tak czy inaczej prosiłbym o udzielenie paru rad, wrzucam tu co udało mi się zrobić
konrad100
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2017, o 21:04

Liść sosny

Post autor: konrad100 »

Liść sosny z paroma ziarnami pyłku sosny
Załączniki
f11889ed675f3b02.jpg
konrad100
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2017, o 21:04

Anabaena

Post autor: konrad100 »

Anabaena
Załączniki
anabaena.jpg
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: Karol__ »

W tym poście chciałbym przedstawić wyniki moich dwóch pierwszych podejść do mikrofotografii. Chciałbym przede wszystkim usłyszeć sposoby poprawienia jakości wykonywanych przeze mnie zdjęć, zarówno z punktu widzenia technicznego - obsługi mikroskopu oraz aparatu jak i praktycznego - czynności wykonywanych przeze mnie podczas robienia zdjęć. Nie jestem oczywiście zadowolony z jakości tych zdjęć, ale to chyba jeden z najlepszych sposób na rozwój
Mój mikroskop to biolar z typowym wyposażeniem. Nasadka bino, zestaw obiektywów achromatycznych : 5, 10, 20, 40, 100. Kondensor K51, oświetlenie wydaje mi się, że oryginalne, jednak zasilacz jest domowej roboty.
Aparat to lustrzanka sony alfa 230, aparat stary bo z roku 2008, niestety nie ma opcji live view.

Zdjęcia wykonywałem poprzez podłączenie kolumny PZO T1, do korpusu, na to kładłem aparat. Zamiast okularów projekcyjnych stosowałem okular PZO SKx10, dla mnie zdjęcia wyglądały lepiej z zastosowaniem tego okularu, mam jeszcze typowe okulary projekcyjne pzo 4,5 oraz 7.

Ciekawią mnie szczególnie techniki poprawienia jakości zdjęć bez konieczności wymiany elementów takich jak kondensor, obiektyw oraz aparat na lepsze. Wolałbym narazie ograniczyć wydatki do momentu poprawy moich umiejętności które obecnie są na b. niskim poziomie.

Pierwsze podejście miało na celu zobaczenie z czym to się w ogóle je. Fotografowałem monetę, chyba 5gr. Oświetlenie zewnętrzne, za pomocą lampy ledy. Nie używałem kolumny T1, ponieważ jeszcze nie była w moim posaidaniu. Więc odkręciłem głowicę i położyłem aparat. Obiektyw 5x.
Moneta2.JPG
Moneta1.JPG

Drugie podejście to sfotografowanie aparatów szparkowych rośliny jednoliściennej, przy pomocy obiektywów o różnym powiększeniu odpowiednio 5x, 10x, 20x.
szaprki1.JPG
szparki2.JPG
szaprki3.JPG

Obserwacje i zdjęcia które chce prowadzić mają głownie na celu uzupełnianie i rozwijanie wiedzy biologicznej, dlatego interesują mnie najbardziej komórki i tkanki roślinne. W przyszłości może zwierzęce jak będę miał legalne źródło takich preparatów. Dlatego wartość edukacyjno/badawcza jest dla mnie istotniejsza niż forma artystyczna. Moim głównym celem jest poprawa jakości zdjęć oraz przygotowywanych przeze mnie preparatów. Bądźcie wyrozumiali Będe wdzięczny za każde uwagi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: planapo »

Gratulacje Na razie na szyko:
Zamiast okularów projekcyjnych stosowałem okular PZO SKx10
Za duzo, zrobisz puste powiekszenie. Nie wiem dokladnie dlaczego i jak to dzisla, jednak okular projekcyjny juz od ok 3-4x daje puste powiekszenie.
Ciekawią mnie szczególnie techniki poprawienia jakości zdjęć bez konieczności wymiany elementów takich jak kondensor, obiektyw oraz aparat na lepsze.
Dobrze ustawiony balans bieli robi swietna robote.
niestety nie ma opcji live view.
To nie bedzie ostrzych zdjec na wiekszych powiekszeniach - ruch lustra i migawki generuja drgania.

Dalej pomaga bardzo - stackowanie i lekka obrobka na kompie jak kontrast, nasycenie itp.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Post autor: phacops »

Opóźnienie 2 sec daje dobre efekty. Trzeba jednak zamontować na sztywno, i warto mieć zdalne wyzwalanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości