[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Jarud, co dokładniej masz na myśli pisząc o mieszance kremowej ? ".PS: Opracowałem metodę łatania rys i dziur w lakierze przy pomocy mieszanki kremowej i czarnej farby olejnej. Nakłada się to w miarę starannie, a następnie poleruje mleczkiem Ajax . Praktycznie nie widać łatek."
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Te MB30 mają ciepły perłowy kolor, dlatego dobieram kolor mieszając kremowy z czarnym. Zamalowuję odprysk, czekam aż dobrze wyschnie, poleruję mleczkiem. Powtarzam operację tak długo, aż nie będzie zagłębień. Oczywiście chodzi o małe, kilkumilimetrowe odpryski i rysy. Mleczko nałożone na watę działa jak pasta polerska.

Co do pytania o mikroskop, to chodzi o ten: allegro 7676331518 za 429 zł. Zasilacz jest istotny, przynajmniej do czasu, kiedy nie wybuduje się czegoś lepszego (led). Studar był przeznaczony dla uczniów, MB30 dla naukowców. Musisz sam podjąć ryzyko: kupić polski mikroskop w stanie do końca nieznanym, czy chińską badziew dla dzieci do 400 zł - w tej cenie niczego innego nie ma.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

jarud, dziękuję za wyjaśnienie
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Witam,
może znacie/korzystał ktoś z oferty

Kod: Zaznacz cały

facebook.com/MikroskopyPZO/posts/1612236855536039

może od nich będzie można kupić używany mikroskop po serwisie.
co do bio stage 2 ciekawy mikroskop, też był na olx za 50% ceny
będę szukać dalej, dzięki za podpowiedzi.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Znamy, kiedyś właściciel firmy był aktywnym użytkownikiem tego forum.
Serwis w jego wykonaniu jest bardzo OK.
Może napisz do niego przez Wyślij wiadomość w OLX (w razie czego postaram się poszukać jego adres e-mail)
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Witam.
Kontaktowałem się z tym Panem, może się dogadamy
Ja aktualnie czytam na temat metod obserwacyjnych. I 4 mnie interesują:
1. transmisja,
2. ciemnego pola,
3. Polaryzacyjna
4. Metada z wybarwianiem preparatów.

O ile 1-sza metoda to standard to nie wiem w co powinien być wyposażony mikroskop aby móc obserwować w metodzie 2i3. Czy studar lub MB 30 będą odpowiednie, czym one się w ogóle różnią?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Miałem nadzieje, że odpowie ci ktoś bardziej kompetentny niż ja. Ponieważ jednak wszyscy są najwyraźniej zajęci swymi sprawami, musisz się zdać na moją skromną wiedzę. Ciemne pole można zrobić przy pomocy kawałka taśmy elektryka, przynajmniej w zakresie do obiektywu 40x. 100x wymaga specjalnego sprzętu. Najprostsza polaryzacja wymaga 2 kawałków folii polaryzacyjnej, nie pamiętam już liniowej, czy kołowej (chyba tak to się nazywa?). Wybarwianie robi się niezależnie od mikroskopu, wybarwiane preparaty można obserwować na wszystkich mikroskopach. Chyba, że chodzi ci o filtry Rheiberga, które pozwalają zmienić kolor tła i obserwowanego preparatu. To kwestia znalezienia odpowiedniej folii. Kosztuje to grosze. W dziale mikroskopy zamieściłem zdjęcia zrobione na szkolnym mikroskopie za 80 zł Film z porównania tanich mikroskopów do 300 zł. Może coś takiego ci wystarczy? Mówię to bez żadnej złośliwości. Taki prosty sprzęt pozwala określić swe potrzeby - czy musisz mieć głowicę bino, wewnętrzne oświetlenie, lepsze obiektywy itd.
Studar i MB 30 będą odpowiednie do wszystkich 4 technik.
Jak już pisałem, w MB 30 ostrość nastawia się zgubnie ruchem ramienia. Dopiero końcową ostrość ustawia się ruchem stolika ograniczonym do ok. 2 milimetrów. Stwarza to pewne ograniczenia w stackowaniu, chociaż wystarcza do składania zdjęć mikroorganizmów. Na głowę muchy już nie wystarczy. Drugi problem, to fakt, że ramię może zjeżdżać pod ciężarem aparatu foto. Można je jednak blokować. Studar to mikroskop szkolny, z uproszczonym systemem oświetlenia. Wyjątkiem jest Studar lab, ale jak to widziałeś na olx, kosztuje 750 zł. Studary mają natomiast sztywne ramię i stolik o przesuwie ok. 20 mm, co pozwala montować cięższe aparaty i stackować większe obiekty obiektywami 5x i - do pewnego stopnia – 10x ( ma niewielką odl. roboczą). Tak czy inaczej, bez trino, o wyborze aparatu decyduje wytrzymałość tubusa głowicy. Można też ustawić aparat na trójnogu.
Gdybym miał do wyboru studara z wewnętrznym oświetleniem i MB30, wybrałbym ten drugi. Ma on takie same możliwości co biolar, czyli można na nim montować DIC, kontrast fazowy itd. – co nie zawsze jest możliwe w studarze. W MB30 łatwo się modernizuje oświetlenie, a słabe oświetlenie to pierwsza sprawa, która zaczyna przeszkadzać przy robieniu zdjęć, zwłaszcza ruchliwych pierwotniaków.
Załączam zdjęcie zrobione MB30, zresztą możliwe do wykonania również studarem. Oczywiście obiektyw nikon plan 40x jest znacznie lepszy od 40x pzo. Głowica MB30 ma własne powiększenie 1,5x, co sprawia, że ostateczne powiększenie wynosi 600x. Jest to rozmnóżka mchu o nazwie szurpek porosły (Orthotrichum lyellii (Hook.) Taylor). Wg. moich pomiarów, w najwęższym miejscu ma ok. 20 mikronów.
mech4 — kopia — kopia.jpg
pestka18
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:15

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: pestka18 »

Cześć,
dzięki za odpowiedź. Trochę uzupełniłem wiedzę i dalej uzupełniam.
Zrobiłem sobie małe podsumowanie i wiem co mam jeszcze poszukać
Szczerze mówiąc to chyba jasne pole, ciemne pole i polaryzacja na początek mi w zupełności wystarczy.
Sam chcę się tym pobawić i wciągnąć w to córki dwie. A jak mam je wciągnąć to wypadałoby żebym sam co wiedział.
Nie wiedziałem jak wkleić pdf w tekst więc dorzuciłem załącznik. (Jak go uzupełnię lub koledzy pomogą :] przyda się innym).
Ważne żebym skumał co mogę obejrzeć używając daną metodę (tak na początek).
Zapewne wystarczyłby coś typu DO Biolight 300/ Biostage 2 (używane można pewnie dostać za 250-350zł) na początek, a w podobnej cenie wycisnę pewnie Studara, MB30 -(400-500zł).
NA początek ważne żeby dziecko 7 letnie samo mogło włączyć sprzęt i oglądać preparaty.
Ja jestem tak na doczepkę. Po prostu chcę dobrze wydać tą kasę.
Pzdr
Załączniki
mikroskopy.pdf
(188.6 KiB) Pobrany 48 razy
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Z kobietami, zwłaszcza w tym wieku, jest poważny problem. Po pierwsze, głowica bino ma rozstaw źrenic od 55 mm. Jeżeli dziecko ma mniej, to może patrzeć jednym okiem, ale bino będzie użyteczne dopiero, kiedy podrośnie. Po drugie, studar z wbudowanym oświetleniem jest na 220 v. Niby jest bezpiecznik, ale bałbym się kusić los. Tak więc może się okazać, że staroć z lusterkiem jest najlepszym, a przynajmniej, najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dzieciom w tym wieku kupiłbym mikroskop szkolny, o którym wspominałem ( z regulacją makro i mikro, są modele, które go nie mają) plus lampa (latarka led), lub trochę bardziej skomplikowany, z ruchomym kondensorem – to już jest prawdziwy mikroskop. Było przynajmniej kilka modeli pzo tego typu. Niestety, kobiety - nawet małe – łatwo ulegają podszeptom mody i może się okazać, że chcą mieć chińskie różowe badziewie, jak inne koleżanki. I co wtedy ? Wszystkie polskie mikroskopy mają obiektywy achromatyczne dobrej jakości, tanie chińskie mikroskopy mają często obiektywy bez korekcji – piszą wtedy, że są szklane.
Ten studar na all. za 499 zł ma niezłą cenę, zwłaszcza, że jest nieużywany. Jeżeli nie boisz się 220 V, to możesz go kupić. Ma ruchomy kondensor i spore możliwości. MB30 może być za skomplikowany dla małych dzieci.
Jeżeli chodzi o twoją tabelkę, to
1. Koło filtrowe, to plastikowe kółko z kolorowymi foliami, dodawane do tanich mikroskopów, często bez kondensora.
2. Oświetlenie Kohlera ma studar lab, biolar i MB30. Da się przeżyć bez tego.
3. Barwienie preparatów jest skomplikowaną sztuką. Barwniki są trudne do dostania, czasami trujące. Można eksperymentować z barwnikami anilinowymi, tuszem, jodyną. Preparaty biologiczne są zazwyczaj bardzo kolorowe bez barwników.
4. Kondensor ciemnego pola jest niezbędny do obiektywu 100x. Do innych wystarczy to , co sam sobie z łatwością wyprodukujesz.
5. Polaryzacja wszyscy zaczynają od prób z folią polaryzacyjną do ekranów , z filtrami fotograficznymi. Jest zestaw pzo z polaryzacją, ciemnym polem do obiektywów 20x i 40x i kontrastem fazowym 20x i 40x. Nazywa się UFC, kosztuje od 250 zł i jest rzadko spotykany.
6. Kontrast fazowy: drogi, może poczekać, ułatwia obserwację przezroczystych preparatów, może go do pewnego stopnia zastąpić metoda oświetlenia bocznego.
7. Fluorescencja: przekracza możliwości intelektualne i finansowe przeciętnego miłośnika mikroskopii.
8. DIC – jak sam zauważyłeś - „może kiedyś”.
PZO są pewną wartością. Jeżeli będziesz cierpliwy, kupisz mikroskopy mono lusterkowe z ruchomym kondensorem za 150-200 zł, bino za 250-300 zł. Z wewnętrznym oświetleniem są cztery: studar, studar lab, mb30, biolar. 3 ostatnie mają oświetlenie Kohlera.
Na all. można jeszcze przez kilkanaście godzin kupić lampę mikroskopową pzo za 50 zł. Można ją zainstalować w każdym lusterkowcu. Jest napędzana żarówką do lodówek 15W, podobnie, jak ten studar za 499 zl.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Barwienie preparatów jest skomplikowaną sztuką. Barwniki są trudne do dostania, czasami trujące.
Oświetlenie Kohlera ma studar lab, biolar i MB30
Kondensor ciemnego pola jest niezbędny do obiektywu 100x
DIC – jak sam zauważyłeś - „może kiedyś”.
Kontrast fazowy: drogi, może poczekać
Pogubilem sie troche - chcesz kupic mikroskop dla dzieci w wieku do lat 7 czy dla siebie? Widzac rozpatrywanie powyzszych zagadnien zastanwiam sie czy da sie go pogodzic.
Zapewne wystarczyłby coś typu DO Biolight 300/ Biostage 2
Dla dzieci w 100% starczy. Beda sie chcialy pobawic to da sie zrobic domowe ciemne pole i polaryzacje, do tego takie kombinowanie jest mega kreatywne. Wciagna sie to sie wciagna, a jak nie to drozszy sprzet tego nie zmieni. Odpowiedz sobie na pytanie komu bardziej chcesz kupic ten mikroskop - sobie czy córkom?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

jarud pisze:
17 gru 2018, o 17:33
Miałem nadzieje, że odpowie ci ktoś bardziej kompetentny niż ja. .
Jarud, bez nadmiernej skromności. Tekst wyśmienity
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusławie, dziękuję za słowa uznania, ale jestem już trochę zmęczony rozważaniami o 7-letnich dziewczynkach i ich potrzebach. Wraz z Planapo powiedzieliśmy już chyba wszystko i zaczynamy kręcić się w kółko, przynajmniej ja mam takie wrażenie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Wrażenie dobre, ale. jest wiele osób, którym nie chce się wgłębiać w przepastne zasoby forum :-(
Dziwisz się?
Prościej zapytać o mikroskop dla siedmiolatki niż przeczytać parę instruktarzowych wątków :-(
Zresztą, ciągły dylemat, chcę dla dziecka, ale też sam może bym się wciągnął -)
Nie ma co się dziwić, jak ma się w zamiarze wydanie kilkuset złotych?
Chwała Wam za waszą edukacyjną cierpliwość
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości