[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Będzie bardzo trudno w takim budzecie. Z nowych kupisz tylko zabawki, z uzywanych tez nie poszalejesz.

Oczywiscie - majac dobry aparat - bedzie sie dalo robic zdjecia nawet na mikroskopach dla dzieci, jednak jest to bardzo uciazliwa droga. Nie mam tu na mysli koniecnzosci posiadania najwyzszej klasy optyki bo nie w tym rzecz, chodzi o pewna precyzje w manewrowaniu preparatem, nasadke tri (choc niekoniecznie), elektryczne mocne swiatlo oswietlenie wg koehlera tez bardzo pomaga.

Jest na forum moj test mikroskopu zabwkowego - majac spore doswiadczenie duzo mozna wyciagnac z modeli dla dzieci, pytanie czy jest sens az tak sie meczyc?

Polecam dozbierac do kwoty 1000-1500 i wtedy podejsc do zakupow.
chrobotek
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2019, o 21:22

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: chrobotek »

Planapo, dziękuję za odpowiedź. Zamierzam zagłębić się jeszcze bardziej w temat fotografii na mikroskopach-zabawkach. Myślę, że na początek może być to dla mnie dobre rozwiązanie i jestem gotowa naprawdę dużo się pomęczyć niż płacić kwoty powyżej 1000 zł. Bardziej niż na powiększeniu zdjęcia i fotografowania coraz to mniejszych obiektów zależy mi na jakości i ostrości. Pytanie czy to jest w ogóle do osiągnięcia na takich mikroskopach dla dzieci?

Znalazłam test mikroskopu Biolight 300. Zdjęcia złożone z kilkunastu fotografii i z odpowiednim światłem dają (w mojej ocenie) całkiem niezły efekt:
2016-10-20-wodzien-10x-1b-768x512.jpg
blog.mikroskopia.com

Warto?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskopy zabawkowe

Post autor: planapo »

Myślę, że na początek może być to dla mnie dobre rozwiązanie i jestem gotowa naprawdę dużo się pomęczyć niż płacić kwoty powyżej 1000 zł.
Sprawdz sama. Moj test byl wykonany w ramach eksperymentu na zasadzie czy i co sie da", a nie sugestii sposobu regularnej pracy, chocby z powodu proporcji aparatu do mikroskopu i tego ze po prostu lezal na korpusie - jedno potracenie i nowe zakupy A aparat w cenie 20 takich mikroskopow
Bardziej niż na powiększeniu zdjęcia i fotografowania coraz to mniejszych obiektów zależy mi na jakości i ostrości. Pytanie czy to jest w ogóle do osiągnięcia na takich mikroskopach dla dzieci?
Zalezy jakiej jakosci oczekujesz. Nie dostaniesz wiecej niz na zdjeciach, ktore mozesz zobaczyc w temacie ponizej. Optyka tych mikroskopow ma mase wad co przeklada sie na obraz.

To zdjecie jest z mojego testu: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-te ... 75-13.html Artykul rowniez jest mojego autorstwa.
Warto?
Do nauki mikrofotografii - nie.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Taka ciekawostka, wyszukanie hasła biolight 300 na forum daje 155 wpisów, praktycznie każdy to pytanie czy warto, i nieubłagana odpowiedź: nie. Nawet w tym konkretnym temacie, wyszukanie hasła biolight 300 daje 38 wyników. Znów ta sama historia. A mimo to prawie codziennie ktoś pyta o ten mikroskop, i po usłyszeniu porady mówi: dzięki za pomoc, ale jednak się zdecyduje, na początek mi wystarczy.

(:
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Statystyka. To samo jest w przypadku np. rolek - znaczna wiekszosc to pytanie jakie rolki do 300 zł?". Pytanie jaka ta statystyka by byla gdyby wiekszosc osob chcacych kupic mikroskop nie byla ograniczona budzetem?

Biolight jest zabawką. I wszystko by bylo ok gdyby opisy sklepowe wprost o tym wspominaly, a jeszcze nie spotkalem sie z taka oferta. Zazwyczaj brzmią one w taki sposob ze gdybym sie nie znal to myslalbym ze mam do czynienia ze sprzetem profesjonalnym.

Warto - dla rodzica ktory chce kupic prezent dziecku i dla tego dziecka - i to powtarzam za kazdym razem (: Do innych celow - uwazam ze nie warto i takie jest moje zdanie (: Jedyne sluszne? Nie.
chrobotek
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2019, o 21:22

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: chrobotek »

Karol, przeczytałam cztery wątki na forum jakie znalazłam i tutaj kilkanaście stron. Nie znalazłam pytania takiego jak moje. Widziałam tylko stare odpowiedzi sprzed kilku lat i nie wiem czy są aktualne dalej, ponieważ nie znam się na mikroskopach i nie wiem jak szybko ten sprzęt idzie do przodu". Z tego powodu zapytałam. Nie pytałam konkretnie o ten sprzęt, tylko o poradę jaki kupić (jak w temacie wątku).

Planapo, rzeczywiście każdy mówi tutaj, że nie warto i że to zabawka. Jakby nie patrzeć ja też potrzebuję ten mikroskop dla zabawy. Znalazłam przykładowe zdjęcia wykonane Biolightem 300 i mi się podobały, byłam też gotowa trochę poeksperymentować, a że mam dobrą 24-megapikselową lustrzankę, to myślałam, że wystarczy. Masz rację, oferty sklepowe są trochę mylące. Niestety.

Nie będę ukrywać - chciałam tani sprzęt, który posłużyłby mi do fajnych jakościowo zdjęć. Teraz już wiem, że to nie takie proste. Do czego w takim razie polecacie mi dozbierać"?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

chrobotek pisze:
22 sty 2019, o 15:54
Karol, przeczytałam cztery wątki na forum jakie znalazłam i tutaj kilkanaście stron. Nie znalazłam pytania takiego jak moje. Widziałam tylko stare odpowiedzi sprzed kilku lat i nie wiem czy są aktualne dalej, ponieważ nie znam się na mikroskopach i nie wiem jak szybko ten sprzęt idzie do przodu". Z tego powodu zapytałam. Nie pytałam konkretnie o ten sprzęt, tylko o poradę jaki kupić (jak w temacie wątku).
Mój post nie był absolutnie skierowany w twoją stronę, mój błąd bo faktycznie wygląda jakby był. Widać, że rozejrzałaś się najpierw i potem zadałaś konkretne pytanie, więc przepraszam jeśli odebrałaś tamtą wiadomość personalnie, nie w Ciebie była skierowana (:
chrobotek pisze:
22 sty 2019, o 15:54
rzeczywiście każdy mówi tutaj, że nie warto i że to zabawka. Jakby nie patrzeć ja też potrzebuję ten mikroskop dla zabawy.
Akurat ta zabawka nie da Ci zbyt dużo zabawy Większość osób tutaj potrzebuje mikroskopu, dla zabawy, bo czym innym jest non profitowe hobby, a określenie zabawka ma służyć pokazaniu, że nadaje się głównie dla 10 letniego dziecka.

chrobotek pisze:
22 sty 2019, o 15:54
Znalazłam przykładowe zdjęcia wykonane Biolightem 300 i mi się podobały, byłam też gotowa trochę poeksperymentować, a że mam dobrą 24-megapikselową lustrzankę, to myślałam, że wystarczy.
Nie znam twoich umiejętności, jednak warto zaznaczyć, że zdjęcia które wykonał planapo są rzeczywiście satysfakcjonujące, ale większość z nas nie uzyskałaby takich efektów tym mikroskopem. To lata doświadczenia i ogromna wiedza.
chrobotek pisze:
22 sty 2019, o 15:54
Nie będę ukrywać - chciałam tani sprzęt, który posłużyłby mi do fajnych jakościowo zdjęć. Teraz już wiem, że to nie takie proste. Do czego w takim razie polecacie mi dozbierać"?
Tak naprawdę nie potrzebujesz dużo więcej, PZO Studar z binokular i własnym oświetleniem można dostać za około 500 zł( tak mi powiedzieli bardziej doświadczeni koledzy, ja szukam i czekam i narazie nic (: ).
Następna opcja to PZO Biolar ale to już cieżko znaleźć przyzwoitą ofertę poniżej 1000.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

ponieważ nie znam się na mikroskopach i nie wiem jak szybko ten sprzęt idzie do przodu".
Bardzo powoli. Choc z opisow w sklepach moze sie wydawac cos innego. Na to od lat uczulam - sa konstruowane tak ze ktos, kto sie nie zna, nie ma jak wyrobic sobie zdania bo wszystko, nawet za 200 zl, jest naj i pro".
określenie zabawka ma służyć pokazaniu, że nadaje się głównie dla 10 letniego dziecka.
Dokładnie (:
jednak warto zaznaczyć, że zdjęcia które wykonał planapo są rzeczywiście satysfakcjonujące, ale większość z nas nie uzyskałaby takich efektów tym mikroskopem. To lata doświadczenia i ogromna wiedza.
Dziekuje. Tak, to jest cos o czym czesto sie zapomina - nie sprzet robi zdjecie tylko ten kto na nim pracuje.
Do czego w takim razie polecacie mi dozbierać"?
Coś pokroju Genetic Pro juz spokojnie da rade. Warto tez wlasnie patrzec nie tylko na PZO, ale tez na uzywane chinczyki ze sredniej polki (lepsze szkolne czy modele studenckie). Czasem w dobrej cenie mozna zlowic nietrafiony prezent (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Karol, krata się należy, bo aż taki fart trafił mi się pierwszy raz w życiu, jest to Mikroskopowa nasadka trinokularowa PZO MNT 6 za 100 zł !
Polowałem od kilku ładnych lat, ale ok. 1500 zł było mi szkoda. Fakt, że nie cisnęło mnie bo od dawna używałem w MB 30 i Biolarze bardzo dobrych zamienników Zeiss i Lomo.
Jednak moje ego posiadania trino PZO zostało zaspokojone

Postaram się dzisiaj określić mój specyficzny punkt widzenia odnośnie pytań chrobotek.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Mikroskopowa nasadka trinokularowa PZO MNT 6 za 100 zł !
Gratulacje! (:
chrobotek
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2019, o 21:22

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: chrobotek »

Karol, Planapo, dzięki za pomoc chłopaki. Rzeczywiście głupotą byłoby brać ten mikroskop dla dzieci, dlatego dobrze że odradziliście - kupiłam używany PZO biolar. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie, dużo nauki przede mną. Pozdrawiam.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Boguslaw i chrobotek gratuluje zakupów! Oby dobrze służyły (lub dobrze leżały na półce zaspokajając ego Boguslaw ) (:

chrobotek powodzenia w nauce, i podziel się efektami jak już uda się coś ładnego uchwycić
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Boguslaw pisze:
22 sty 2019, o 21:08

Polowałem od kilku ładnych lat, ale ok. 1500 zł było mi szkoda. Fakt, że nie cisnęło mnie bo od dawna używałem w MB 30 i Biolarze bardzo dobrych zamienników Zeiss i Lomo.
Jednak moje ego posiadania trino PZO zostało zaspokojone

Postaram się dzisiaj określić mój specyficzny punkt widzenia odnośnie pytań chrobotek.
Dziwiłem się tobie czemu nie bierzesz tej głowicy lomo trino ona nie ma w środku soczewki x1,25 ani tym bardziej x1,5
chrobotek pisze:
22 sty 2019, o 15:54
Nie będę ukrywać - chciałam tani sprzęt, który posłużyłby mi do fajnych jakościowo zdjęć. Teraz już wiem, że to nie takie proste. Do czego w takim razie polecacie mi dozbierać"?
Co ja bym doradził Zapoluj na MB30 czy biolara. Tego pierwszego już dostaniesz za 500-600zł. Następnie próbuj proste układy albo projekcja okularowa czy aparat przez tubę zamiast głowicy. Wciągniesz się bardziej to upolujesz głowice tri względnie zaadoptujesz od innego mikroskopu.

Jeśli chcesz robić obiekty wielkości 2-3mm i większe to nie potrzebujesz mikroskopu. Są 2 rozwiązania
-1 bierzesz pierścienie macro i obiektyw manualny może być 28mm ale lepiej 24mm a jeśli możesz to 20mm. Mocujesz go odwrotnie na pierścieniach i osiągasz w przypadku 24mm ok 3mm.
-2 kupujesz PZO achromat x5 i x10 następnie redukcje RMS-M42 i mocujesz bezpośrednio do bagnetu przez przejściówkę i jak potrzeba pierścienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości