Mikroskop konfokalny - doswiadczenia

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
JohnyM

Mikroskop konfokalny - doswiadczenia

Post autor: JohnyM »

Powróciły moje plany na budowę konfokala Chyba nawet uda mi się dorwać lustra skanujące w tym tygodniu, także prace ruszą dalej, ale narazie krok pierwszy, modyfikacja lustrzanki poprzez usunięcie filtrów AA i IR. Dzięki temu zdjęcia są wyraźnie ostrzejsze a graniczna czułość na IR przesunęła się z 700nm na ponad 900nm

Preparat taki szybciutki do testu (rozpłaszczony komar), niedługo spróbuję jakiś ładny wykonać. Po prawej zwykłe oświetlenie, po lewej halogen z filtrem cut-on 700nm
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Krok drugi to będzie chłodzenie CCD bo na razie zadowalające ISO to max 400:
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Ciekawe, wydzielmy ten temat juz na starcie.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: phacops »

JohnyM Jako że trochę siedzę w IR to może kilka wskazówek podpowiem. Czułość matrycy wzrasta w stronę IR do 1100nm. nie wiem na ile wzrasta czułość UV. Jednak w związku z tym iż wykonuje się zdjęcia takie z odpowiednim filtrem to czułość też idzie w tą stronę. W związku z tym iż czułość tak diametralnie wzrasta robi się problem z ostrością-po prostu załamywani fal jest inne i zdjęcia bez żadnego filtra będą nieostre. Robiąc IR trzeba mieć po prostu LV i tylko na tym ustawiać ostrość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości