[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

Gdzieś Ci już pisałem o ustawieniach aparatu, teraz już pamięć mi się trochę przykurzyła, od kilku lat pstrykam Canonem.
Ale TZ8 dawał nieźle radę, nie wiem czemu tak masz, przyczyn może być wiele
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Cześć,
Jestem nowym na tutejszym forum. Śledzę różne wątki ponieważ bardzo zaintrygowała mikrofotografia. Niestety, w związku z tym, że są to moje początki z tą tematyką to jestem zupełnie zielony.
Chciałbym wciągnąć się w mikrofotografię, ale raczej etapowo. Etap I to wybranie mikroskopu i nauka jego obsługi, budowy i stopniowe wchodzenie w szczegóły i zasady funkcjonowania. W związku z tym, zastanawiam się nad kupnem mikroskopu.

Chodzi o sprzęt do 3000 zł. Chciałbym zacząć od obserwacji tkanek roślinnych i bezkręgowców. Zależy mi na tym, aby potencjalnie sprzęt mógł być rozbudowywany tak, żeby z czasem wchodzić w tematykę coraz głębiej. Docelowo kolejnym etapem ma być zakup odpowiedniego aparatu, ale to nieco później, teraz chciałbym skupić się na mikroskopie.
Zdjęcia, które tu przeglądam robią niesamowite wrażenie i aż chciałoby się dołożyć do tej całej galerii swoją cegiełkę. Zdjęcia użytkowników Pickul czy planapo nieraz już zwaliły mnie z nóg. Domyślam się że takie efekty można uzyskać wykorzystując sprzęt który mocno przekracza mój budżet, ale kto wie może z czasem będzie mnie stać na sprzęt z wyższej półki cenowej dla uzyskania takich efektów .

Podejrzewam, że informacje które tu podałem są bardzo skąpe. Nie wiem za bardzo jakie szczegóły podać, aby lepiej naprowadzić na właściwe rozwiązanie ale być może powoli uda się dojść do jakiś konkretów.

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Welcome aboard
Chodzi o sprzęt do 3000 zł
Nowy czy uzywany?
Domyślam się że takie efekty można uzyskać wykorzystując sprzęt który mocno przekracza mój budżet
Niekoniecznie, podstawa to doswiadczenie Zagladnij tutaj: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-testy-vt49275.htm
I tutaj - jesli chodzi o zdjecia i tanie rozwiazania: jak-tanio-fotografowac-przez-mikroskop- ... t73335.htm tu co prawada makro, jednak chodzi o efekt w sensie sprzet vs doswiadczenie: mozna-i-tak-dobre-zdjecia-czlowiek-czy- ... t73723.htm

Nic sie samo nie udaje". Ile wlozysz: czasu, teorii, praktyki, wymiany doswiadczen z innymi i gdzies tam dopiero pozniej tez kasy - tyle wyjmiesz Sam decydujesz co zrobisz
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Dziękuję za odpowiedź.
planapo pisze:Nowy czy uzywany?
Z tego co zdążyłem się zorientować to zdaje się, że różnych przedziałach cenowych można nieraz trafić na całkiem niezły sprzęt używany. Stąd raczej nastawiam się na takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o mikrofotografię to szczególnie wpadły mi w oko zdjęcia robione w ciemnym polu, ale gdyby była opcja ,żeby na jednym sprzęcie móc popróbować różnych wariantów to byłoby super. Sam chciałbym na sobie przetestować gdzie będę się najlepiej czuł. Dlatego zależy mi na mikroskopie, który można rozbudowywać w różnych kierunkach i który ostatecznie kiedyś z powodzeniem będzie dawał efekty ciemnego i jasnego pola byłoby świetnie gdyby udało się dostać sprzęt pozwalający na uzyskanie kontrastu DIC, ale z tego co czytałem to w tym przedziale cenowym może być trudne do osiągnięcia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

wpadły mi w oko zdjęcia robione w ciemnym polu, ale gdyby była opcja ,żeby na jednym sprzęcie móc popróbować różnych wariantów to byłoby super
Polaryzacja i ciemne pole sa do zrobienia w zasadzie na KAZDYM sprzecie domowymi sposobami - spodobaja sie, to potem decydujesz czy chcesz kupic fabryczne".

DIC w budzecie 3k PLN? Sam zestaw (PZO) za tyle mozesz dostac, z mikroskopem.? Jak wylowisz jakas mega okazje nieswiadomego sprzedajacego i zdazysz przed dealerami to jest to mozliwe

Jesli chodzi o sam mikroskop to za te cene spokojnie kupisz solidna bazę
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Czy są w takim razie jakieś przykładowe modele na które powinienem zwrócić uwagę? Jeśli chodzi o moje wymagania i budżet.
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Czy np. taki mikroskop
allegro 6766902366
jest wart swojej ceny?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Szukalbym np. Nikon Labophot 2.

Co do Zeissa Amplivala - ma potezne mozliwosci rozbudowy i DF w pakiecie (kondensor pankratyczny). Jednak czy w tej cenie warto? Niech sie inni wypowiedza, nie siedze na tyle w tej marce. W kazdym razie aukcja wyglada mi na oferte dealera", a te sa zawsze nieco drozsze, jednak moge sie co do tego mylic.

Amplival to dosc stary model - ergonomicznie to odczujesz - np. umiejscowienie pokretla przesuwu XY.
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Trochę sprawę przemyślałem i poczytałem i doszedłem do wniosku, że chcę zmienić nieco plany. Postanowiłem, że na początek nie będę zaczynał od mikroskopu za ok. 3000 tylko spróbuję znaleźć coś tańszego. Chodzi o to że temat mikroskopów jest mi zupełnie obcy, terminologia itp. jest dość skomplikowana. Oczywiście są słowniczki i można definicje przyswajać na sucho ale wolałbym powoli wchodzić w tą tematykę. Eksperymentować z mikroskopem i jeśli rzeczywiście wkręcę się na dobre to wtedy będę myślał o zmianach i kupowaniu lepszego sprzętu.

Czytając różne wątki wyszło mi, że optymalnym rozwiązaniem, stosunkowo w dobrej cenie są mikroskopy PZO Biolar i chyba od tego chciałbym zacząć. Wygląda na to, że można go rozbudowywać, daje dobre efekty jeśli chodzi o początkowe obserwacje także skłaniam się raczej ku temu rozwiązaniu.
Chciałbym, żeby mój pierwszy Biolar miał nasadkę trino (myślę tu przede wszystkim o fotografii, chciałbym na początku coś pstryknąć od czasu do czasu) i DIC. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to znalezienie takiego zestawu jest wyzwaniem i moje oczekiwanie na taki zestaw może się mocno wydłużyć, chyba, że jakimś cudem w najbliższym czasie pojawi się wyjątkowa oferta. Brak DIC jakoś przełknę, ale zależy mi na tym aby jednak to był Biolar trino chyba, że jest możliwość sensownego rozbudowania takiego mikroskopu właśnie o nasadkę trino?)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Czego bys nie kupil to nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w kazdym z tych przypadkow to wylacznie kwestia czasu.

Chcac DIC wlasciwie jestes skazany na biolara. Inna opcja to (oprocz samego mikroskopu) inwestycja 2-3k$ w DIC innej marki, najczesciej wydatek rozciagniety na kilka lat polowania na czesci na ebayu, ktorych jest znacznie wiecej niz w przypadku PZO.
Chciałbym, żeby mój pierwszy Biolar miał nasadkę trino
Jak juz doczytales - rzadkosc. Chyba ze kupisz u jakiegos dealera, jednak tu bedzie drozej, jednoczesnie zmiescisz sie w budzecie.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

Nikt nie czyta naszego bazarku, ja mam do sprzedania to czego szukasz biolar z nasadką MNT6 , a drugiego pełny set biolar z dic MPI5 nasadką trino MNt6 i oświetlaczem 100W
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Patrzac po ilosci oferowanego przez Ciebie sprzetu i jego cenach zastanawiam sie czy sie miesci w regulaminie forum i dzialu: ogłoszenia publikowane w celach zarobkowych, przez dealerow sprzętu, oferty komercyjne i wszelkie posty reklamowe będą usuwane."
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

Ale ja nie jestem dilerem , przez tyle lat kompletowania sprzętu to sie sporo tego nazbierało a teraz przyszła pora na pozbycie się no i wyskoczyłem z prawie całym asortymentem od razu z grubej rury, obiektyw 40x planapo sprzedałem za 2200 to dużo? zapłaciłem za niego 600$ bez przesyłki i opłat dolar stał po 4zł ( na nim straciłem) osobiście chciałbym mieć taką okazje kiedy sam go kupowałem a wiesz jak z tą czterdziestką było ciężko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość