[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Ciągle rozważam różne warianty jeśli chodzi o zakup pierwszego mikroskopu. Czuję że jestem trochę w kropce dlatego proszę o radę. Bardzo zależy mi na tym, żeby móc od początku zajmować się mikrofotografią dlatego przeszukując aukcje czy to w Polsce czy na ebayu zwracam uwagę przede wszystkim na te mikroskopy z nasadką trino. Nie wiem czy nie robię błędu.

Wiem, że najlepsze efekty w mikrofotografii uzyskuje się właśnie przez użycie nasadki trino (chociaż o ile się nie mylę Pickul strzela mistrzowskie fotki właśnie bez trino?). Tak właśnie się zastanawiam czy może nie będzie lepiej zaopatrzyć się w mikroskop bino z możliwością rozbudowy o trino i próbować robić zdjęcia na takim sprzęcie? Co o tym myślicie? Nie chodzi mi o fotki konkursowe itp., myślę tu o własnej dokumentacji dobrze zrobionych zdjęć (pomijam tu kwestie tego kto robi zdjęcia. Zakładam, że technika, metody itp. są do wypracowania, doskonalenia może przez miesiące czy lata, ale jest to do zrobienia. Kiedy jednak nie ma się ku temu odpowiedniego sprzętu to dochodzi się do ściany, którą trudno przebić). Proszę o radę w tej sprawie.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

remek116 pisze:zwracam uwagę przede wszystkim na te mikroskopy z nasadką trino. Nie wiem czy nie robię błędu
musisz sam wiedzieć co dokładnie chcesz a jeśli tego nie wiesz bo jesteś początkujący to nie się śpiesz z zakupem , poczytaj popytaj .
remek116 pisze:Wiem, że najlepsze efekty w mikrofotografii uzyskuje się właśnie przez użycie nasadki trino
Mało jeszcze wiesz, poczytaj o tym i o innych możliwościach robienia zdjęć a jest kilka kombinacji np bez jekiejkolwiek nasadki .
remek116 pisze:(chociaż o ile się nie mylę Pickul strzela mistrzowskie fotki właśnie bez trino?
tu się nie mylisz
remek116 pisze:Kiedy jednak nie ma się ku temu odpowiedniego sprzętu to dochodzi się do ściany, którą trudno przebić). Proszę o radę w tej sprawie
tu poruszyłeś temat w którym dużo można powiedzieć, dobieraj sprzęt do swoich oczekiwań ale skoro nie wiesz co chcesz i nie wiesz jakie są twoje oczekiwania co do jakości zaakceptowanych przez Ciebie zdjęć to może się okazać że wystarczające będą dla ciebie zdjęcia robione na sprzęcie za 250zł lub może być całkowicie inaczej i stwierdzisz że zdjęcie które zrobiłeś nie satysfakcjonuje Cię a zrobiłeś je na sprzęcie za 50 tyś , doświadczenie jest najważniejsze .
Koledzy może doradzą co innego
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

mikrotom pisze:musisz sam wiedzieć co dokładnie chcesz a jeśli tego nie wiesz bo jesteś początkujący to nie się śpiesz z zakupem , poczytaj popytaj .
Nie śpieszę się chociaż nie ukrywam, że chciałbym już działać konkretnie w tej materii .
Dużo myślałem o mikroskopie i ciągle to robię i wiem, że chciałbym mikroskop, który ma potencjał do tego by uzyskać dobre efekty na zdjęciach (wiem, że na dobry efekt składa się nie tylko mikroskop no, ale nie da się ukryć, że jest to podstawa mikrofotografii). Tak jak mówiłem nie interesują mnie zdjęcia poziomu konkursowego. Chcę uzyskać zdjęcia ostre, wyraźne w ładnych kolorach, dobrym zbliżeniu. Zależy mi, aby mikroskop działał w różnych wariantach: w jasnym, ciemnym polu, RI, kontrast fazowy polaryzacja, DIC. Nie szukam mikroskopu, który ma to wszystko od razu na dzień dobry. Wiem, że w zależności od modelu na niektóre części można polować miesiącami i dłużej. Zależy mi po prostu na tym, aby mikroskop miał potencjał do takiej rozbudowy ale żeby dodatkowe elementy nie były białymi krukami rynku mikroskopowego.

Myślę, że byłoby dobrze gdyby mikroskop dawał dobre możliwości obserwacyjne np. żywych organizmów.
Nie chcę na początek wydawać olbrzymich sum, ale chciałbym jednocześnie na początek sprzęt, który daje dobre możliwości rozbudowy gdybym rzeczywiście chciał się w to bardziej wkręcić. Jak już będę w tym siedział na dobre, będę wiedział co i jak to wtedy być może będę sobie zmieniał mikroskop według moich własnych precyzyjnych potrzeb i być może w dużo większym budżecie. Teraz nie chcę wydawać majątku ale jakieś 2000-3000 i próbować, eksperymentować itd. Chodzi mi jednak o to, żeby nie wydać 2000 i nagle okaże się że robienie dobrych zdjęć graniczy z cudem.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

remek116 pisze: Zależy mi po prostu na tym, aby mikroskop miał potencjał do takiej rozbudowy ale żeby dodatkowe elementy nie były białymi krukami rynku mikroskopowego.
Naprawdę współczuje bo stoisz przed dylematem jakim ja kiedyś stałem na początku i muszę Cię zmartwić niektóre części są białymi krukami a droga do zdobycia ich jest kręta, ciemna wyboista wymagająca mega cierpliwości a czasem bezwzględności i tu nie ma lekko, jeszcze nie wiesz jak trudne zainteresowanie sobie wybierasz ale nie zniechęcaj sie niektórym się udało to dlaczego Tobie ma się nie udać . Nabieraj Doświadczenia , poznaj środowisko w tym klimacie , eksperymentuj , umawiaj się z ludźmi na prezentacje albo mniej gruby portfel i tego Ci życze.
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Będę próbować Zwracam się w takim razie do Ciebie z pytaniem jako osoby z pewnością bardziej doświadczonej i zaawansowanej w temacie niż ja. Mając wiedzę dzisiejszą i stając przed dylematem przed jakim ja dziś stoję, znając mniej więcej moje oczekiwania jaki model/-e mikroskopu byś polecił i według Ciebie są godne uwagi na tym poziomie i etapie?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Zaczynacie wpadać w tony filozoficzne, o ile nie metafizyczne. Lata poszukiwań,olbrzymie wysiłki i wydatki itd. Sprawa jest prosta. Jeżeli wystarczy ci dokumentacja na porządnym poziomie,to kup sobie biolara i fotografuj przez okular. Może dokup 1-2 lepsze plany. Jest to najtańsze rozwiązanie. Robię zdjęcia starym kompaktem canonem a 590 is,który kosztuje ok. 100 zł na olx, zamocowanie kosztuje drugie sto. Aparat jest podłączony do małego telewizora, żebym nie musiał męczyć wzroku przy nastawianiu ostrości. Daje to takie rezultaty:

Glon z akinetą (chyba)
40x, plan CFN, powiększenie ok. 600x.

Może nie powala na kolana, ale na moje potrzeby wystarczy
Załączniki
glon.jpg
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: mikrotom »

Tak jak kolega powiedział, kup biolara sam korpus , w całości max do 1000zł bywają i tańsze ale są też droższe te nie na nasz rynek nabieraj na nim doświadczenia jak stwierdzisz że to nie to co chcesz sprzedaż go bez strat, dorób do niego oświetlenia ledowe , kup lepsze obiektywy i okulary , to wszystko na początek. jeszcze coś, zaczynasz dzień i kończysz na allegro i olx tylko musisz działać bardzo szybko bo są tacy co nie odchodzą od monitora w przeglądaniu wszystkich aukcji i okazji
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

I to są konkretne odpowiedzi - dzięki

W takim razie szybkie pytanie, co myślicie o tym sprzęcie
allegro 6802180408
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Ewentualnie ten

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-biolar-warszawa-CID619-IDkYcL8.html
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Chyba jednak ten drugi. Jeżeli oświetlenie 5W/12v jest takie, jakie kiedyś kupiłem, to jest za słabe do fotografii. Już lepiej kupić ten tańszy z żarowym oświetleniem i dorobić oświetlenie z diodą 10-13 w za ok. 200 zł. Nie wymaga to żadnej znajomości elektroniki. Pierwszy ma też badziewne okulary 10x, 12x orto w drugim są już lepsze. Pierwszy następny zakup to okulary pzo WF10x - są na all. za ok. 50 zł.
remek116
Posty: 23
Rejestracja: 26 mar 2017, o 13:40

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: remek116 »

Ok, chciałbym trochę podsumować temat. Załóżmy, że kupuję ten model

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-biolar-warszawa-CID619-IDkYcL8.html
I kilka pytań do tego zalinkowanego mikroskopu:
1. Czy można go rozbudowywać o techniki obserwacyjne typu: RI, UFG, kontrast fazowy, polaryzacja, DIC?
2. Czy można w nim zamontować oświetlenie Koehlera?
3. Jak wygląda rynek jeśli chodzi o obiektywy, czy pasuje do niego jakaś wąska grupa obiektywów czy wybór jest tu dość szeroki?
4. Czy jest tu opcja, żeby była przysłona aperturowa, kondensor?

Podkreślam, że zdaję sobie sprawę, że nieraz obiektywy, nasadki trino oraz różne inne gadżety są bardzo trudno dostępne. Chodzi mi jednak o to czy ten model ma potencjał do takiej rozbudowy gdybym rzeczywiście chciał się zagłębiać w temat.

Przepraszam za ewentualne błędy w pytaniach. Mogą się one wydawać nieco prostackie, lub mogą być błędnie sformułowane. Wynikają z mojej niewiedzy.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Z forum dowiedziałem się o poniższej aukcji:
allegro 6799892906
Ktoś napisał że mamy tu do czynienia z DICiem do Biolara czy to prawda i jeśli tak to czy pasuje do tego modelu z aukcji? Pytam ponieważ zastanawiam się czy nie zawalczyć o ten zestaw bo zdaje się DIC dla Biolara nie jest codziennością na Allegro, więc zdobycie Biolara z DIC-iem na początek byłoby super opcją.
JohnyM

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

1) Biolar może wszystko.
2) Biolar ma koehlera.
3) Biolar ma 160mm DIN, czyli praktycznie wszystko, nawet JIS z przedłużką.
4) Uh. to mają wszystkie mikroskopy.

Odnośnie linku do aukcji to:
-Tak, to DIC, pasuje do biolara, ale brakuje tam polaryzatora i innych, mniej istotnych elementów.
-Cena będzie sporo wyższa, bo już dorwał się do aukcji nasz forumowy diler (M.o), więc o okazjach na allegro/olx możesz już zapomnieć. Prawdopodobnie możesz kupić całość od niego, choć nie jest to prosta sprawa.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

5.) Biolar - ergonomicznie - jest mocno przestarzaly. Co ma znaczniee w zaleznosci od tego ile sie pracuje przy mikroskopie.
Biolar może wszystko.
Moze i to w najkorzystniejszym stosunku jakosc-cena-dostepnosc czesci.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości