[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na forum masz conjamniej dwie osoby, ktore sa w stanie przeserwisowac obiektyw. Tanio mozna kupic w dobrym stanie - kwestia wyboru za co chcesz placic.

PZO odpusc, to albo chinszczyzna (pzo Wwa) albo relikt dawnego polskiego PZO (Grochowska).
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Szkoda żeby te 40x lezały. Obraz dają chyba ok, ale zapaskudzone pewnie są. Nie chce ich wyrzucać. Dam komuś do serwisu, jak będą ok to jedną sprzedam, drugą zostawię. Przy okazji dam do czyszczenia tą 10-tkę która tam była. Nie wychodzą chyba ode mnie wiadomości PW. może mam cos zablokowane, mam w do wysłania więc przepraszam że tu śmiecę, ale o namiary tez poproszę - do kogo się zwrócić ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

W wyslane jest dopoki druga strona nie przeczyta.

Jesli beda sie chcieli podjac to pewnie tu albo na pw sie odezwą - to aktywni uzytkownicy, daj im chwilke
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Albo się pogubiłem, albo. nie widzę sensu (cenowego) w serwisowaniu-czyszczeniu achromatycznych obiektywów PZO 40x lub 10x na zlecenie ( w sytuacji gdy mamy wysłać 1-2 takie obiektywy)
Wysyłka w dwie strony + robocizna, jak to wycenić przy tych obiektywach?
Za 40-60 zł czasami daje się kupić zafoliowane nówki (które też nie muszą być ideałami!)

Oczywiście dla siebie, sportu czy nabycia doświadczenia, samodzielnie takie działania bardzo wskazane -)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Znajdziesz adapter w internecie pod
Details sur F-adaptateur de connecter votre camera pour.-eBay. Uwaga to jest adapter do kompaktu, lustrzanka wyłamie pewno tubus
Radzę ci kupić od razu dwa b.dobre, nowe okulary SKx10 za 40 zł na allegro. Można je bez problemu zamocować w adapterze. Jeszcze lepiej mieć trzy. Wtedy wyjmujesz aparat z adapterem, wkładasz okular i masz znowu bino do obserwacji. Co do kłopotów z obiektywami, to spróbuj włożyć matówkę na port świetlny i przesłonić ją częściowo kawałkiem kartonu. Kondensor max.do góry. To coś w rodzaju oświetlenia krytycznego, bocznego. Bez matówki i ustawienia oświetlenia wyostrzasz obraz wszystkich brudów na okularach, kondensorze, szkiełkach itd. Jeżeli chodzi o obiektyw 60x, możesz na razie kupić okulary pzo 12,5x orto. Razem z pow. własnym głowicy 1,25x dla obiektywu 40x daje to powiększenie ponad 600x, czyli masz „fałszywy” obiektyw 60x. Obraz jest całkiem dobry. Jeżeli kupisz adapter i wybierzesz kompakt canona (ja mam canona a590is – 100 zł na olx. Działa doskonale od 2 lat), trzeba jeszcze dokupić tuleję -adapter 52mm lub 37 mm z przejściem na 52mm i zasilacz, bo ekran aparatu wyczerpuje baterie w 15 min. Można też kupić monitor 7 cali do kamery – 100 zł lub podłączyć kompakt do telewizora. Nie chcę tu pisać całego poradnika. Mogę ci jeszcze powiedzieć jak podłączyć wężyk do kompaktu i jak dostosować mikroskop do oświetlenia fleszem, ale nie nalegam. Podaję ceny, żebyś się zorientował w kosztach.
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

OK, Bogusław. Nie pomyślałem o tym. Faktycznie jeśli takie są ceny tych obiektywów to sobie wybiorę ten gorszy i sam go spróbuję wyczyścić, a ewentualnie poszukam nówki jak nadal będę niezadowolony.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

F-adapter:
7.jpg
7.jpg (31.17 KiB) Przejrzano 647 razy
Nie mam wprawy z e-bay.Wstukałem przed chwilą F-adaptateur de connecter votre camera pour.-eBay i znalazłem na pierwszej pozycji link Details sur F-adaptateur de connecter votre camera pour.-eBay.
Z twojego maila wynika, że masz już swój aparat foto. Ten adapter nadaje się jedynie do kompaktów,w których można wstawić adapter tulejkę 52mm lub 37 mm,krótki tubus, w którym mieści się obiektyw. Jeżeli się nie da,to jest to zakup bez sensu. Dlatego wspominałem o canonie a, ponieważ wiem, że łatwo i tanio można kupić wszystkie elementy. Czasami lepiej dopasować aparat-zwłaszcza tani - do mocowania, niż mocowanie do aparatu. Jeżeli twój panasonic nie ma takiej możliwości, to można kupić uniwersalny adapter astronomiczny za ok.100 zł, który jest jednak o wiele mniej wygodny,ale przynajmniej da ci pewne pojęcie o fotografowaniu przez okular.
PS: matówkę kładzie się na świecącej soczewce iluminatora w podstawie mikroskop
PS. PS: panasonic G7 nie nadaje się bardzo prawdopodobnie do tej metody. To musi być lekki kompakt z małym obiektywem
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Ok. Już wiem o co chodzi, czyli jest to adapter do projekcji okularowej. Jak będzie za ciężki to poszukam czegoś innego, ale G7 to naprawdę nie jest ciężki aparat. Może zaadaptuje coś podobnego z astro. Dzięki wielkie !

/Tomek
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Podejrzewam,że adapter astro też może być nieodpowiedni. Na tym, który można kupić w Polsce ledwo mieści sie kompakt.Pozostaje ci statyw. Nie jest to zbyt wygodne. Nie wiem skąd ta obsesja używania aparatów, które mają 16 Mega, skoro i tak na forum wysyła się zdjęcia 1 Mega.
Kup tani kompakcik, adapter,zrób kilka zdjęć, zobacz,czy to cię wciągnie. Do studara lab nie warto wymyślać drogich rozwiązań. No ale to ty decydujesz.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

które mają 16 Mega, skoro i tak na forum wysyła się zdjęcia 1 Mega.
Chcesz wydrukowac, gdziekolwiek wyslac - wtedy przyda sie wyzsza rozdzialka.

Osobiscie nikomu nie polecam fotografowania poprzez przykladanie kompaktu do okularu, czy to na statywie czy to z reki.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Masz całkowitą rację- z twojego punktu widzenia.Bierzesz udział w wystawach, wysyłasz zdjęcia w dużym formacie itd. Ale my mówimy o studarze bino,obiektywach pzo (całkiem dobrych) i fotografowaniu przez okular. Oczywiście możesz doradzić kupno głowicy trino od MB30 za 900 zł.Nawet nie wiem, czy w tym panasonicu wykręca się obiektyw. Jeszcze tylko montaż na tubusie - też kilka zł - i już można uczestniczyć w m.nar. konkursach.Oczywiście żartuję. Chodzi mi oto, że próby zawieszenia tej kobyły bardzo skomplikują rozwiązanie.Jest system podłączenia do okularu kompaktu,to trzeba kupić kompakt. Sam wiesz najlepiej,jak łatwo wjechać dużym obiektywem w okular,co raczej nie poprawia jego jakości. Biedny Tomek G. nawet nie wie,jakie go jeszcze czekają trudności z tym panasonicem. Pewno sobie w końcu poradzi,ale po co wybierać najtrudniejsze rozwiązania,żeby otrzymać praktycznie niezauważalną poprawę jakości?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Sugeruje - w zaleznosci od budzetu, podejscia do tematu i planowanej jakosci zdjec malejąco":

- lustrzanke na tri
- lustrzanke/kamere przez tubus okularowy, ewentualnie p. bezposrednią na korpusie
- kamere mocowana na miejsce okularu
- kompakt przykladany do okularu

Tak naprawde do podstawowych potrzeb wystarcza spokojnie dwa ostatnie rozwiazania. Jest jeszcze kwestia wygody pracy i dlatego osobiscie nie polecam ostatniej z nich. Stojac na poczatku drogi nie inwestowalbym w te metode - jednak jak mam juz kompakt to ok. Na pewno nie mając nic nie kupowalbym kompaktu i adapterow do niego zeby w ten sposob robic zdjecia. Co do mozliwosci tego sposobu we wprawnych rekach - jak dla mnie bije wszelkie tanie i srednie kamery. Wiec niech kazdy sam wybiera co chce
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Zapomniałem, że można zdjąć głowicę i fotografować bezpośrednio. Zaproponowałem rozwiązanie,które uważam za najprostsze i najłatwiejsze, chyba również najtańsze -ok. 400-500 zł - ale nie nalegam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości