mikroskopia bez kondensora

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

mikroskopia bez kondensora

Post autor: jarud »

Metoda powstała, kiedy ktoś wymontował kondensor i położył na wierzchu pierścienia od kondensora kółko z diod, tzw. angel eye. Niestety, ma to moc 1-3 W, trochę mało. Zbudowałem coś takiego, jak na 1 zdjęciu. W środku jest dioda 13W. Na ten kominek zakładam filtry z przezroczystego lub matowego plastiku z czarnym kółkiem w środku – 12 mm dla obiektywów 10 i 20 x oraz 16 i 19 mm dla 40x. 19mm pozwalają osiągnąć prawdziwy DF. Zamówiłem wycinaki o śr. 17 i 18 mm, bo 19 mm daje efekt tunelowy widoczny na 4 zdjęciu.
Montujecie ten kominek, na wierzch dajecie filtr i jeździcie wózkiem kondensora od góry do dołu. Na dole powinniście mieć jasne pole, na górze DF, a po drodze wszelkie możliwe odmiany COL (4 zdj). Są również 2 pozycje kominka: równo z powierzchnią pierścienia kondensora dla 10-20x i tuż pod stolikiem dla 40x. Czytałem, że można też stosować filtry Rheinberga, a nawet filtry fazowe.
Fotografowałem pierwszy lepszy gotowy przekrój łodygi. Trochę mnie niepokoi dość duży szum na zdjęciach, ale to może wina ustawienia aparatu. Podobno ta metoda nie osłabia rozdzielczości obiektywów, a nawet umożliwia zdjęcia okrzemek o większej rozdzielczości. Zdjęcia robiłem starym canonem a590 is, przysłona 3.5, 100 ISO. Przy 10-20x ma się b. krótkie czasy, przy DF 40x zjechałem do 1/15s i musiałem dać pełną moc. Wtedy zaczyna grzać, ale dopiero po pewnym czasie, nic tragicznego. Z lepszymi aparatami będzie łatwiej i lepiej. To pierwsze zdjęcia, więc nie ma co wybrzydzać. Popracuję nad tym, to ciekawe mieć kilka technik razem. W każdym razie dopiero teraz zobaczyłem, jak może wyglądać prawdziwy COL.
a - Kopia.png
b - Kopia.JPG
c - Kopia.JPG
d - Kopia.JPG
e - Kopia.JPG
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: mikroskopia bez kondensora

Post autor: Pickul »

Bardzo ciekawe, nie ma jak własne wykonanie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość