Mikroskopia - prasa i literatura

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: pawelcanon36 »

Temat zbiorczy o literaturze dotyczacej mikroskopii.

Czy jest jakaś prasa bądź tez literatura związana z mikroskopią i trochę z mikrobiologia , ale taka na początek a nie podręczniki dla studentów.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Prasa i literatura.

Post autor: _Marcin_ »

Trochę literatury jest, wymienię np. Mikroskopia optyczna autorstwa Pluty, Mikroskop.budowa i użytkowanie Appela i Kowalczyka i Mikroskopię i mikrofotografię Filutowicza i Kużdowicza.
Z mikrobiologii polecam wszystko do ćwiczeń dla studentów szkół wyższych, jest tam wiele ciekawych rzeczy na temat preparatyki, izolacji, hodowli i doświadczeń nad drobnoustrojami.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Prasa i literatura.

Post autor: pawelcanon36 »

Z mikrobiologii polecam wszystko do ćwiczeń dla studentów szkół wyższych, jest tam wiele ciekawych rzeczy na temat preparatyki, izolacji, hodowli i doświadczeń nad drobnoustrojami.
Mayr E, a mógłbyś podac jakieś konkretne skrypty czy książki i skąd je zdobyć. Tylko jakieś takie prostrze.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Prasa i literatura.

Post autor: _Marcin_ »

ja mam taka starą cegłę pod red. L. Bassalik-Chabielskiej,Kotełko . pt. Ćwiczenia z mikrobiologii stara ale jara , Ćwiczenia z mikrobiologii ogólnej dla wyższych szkół technicznych pod red. Elżbiety Kocwowej, Ćwiczenia laboratoryjne z mikrobiologii ogólnej pod red. Anny Grabińskiej-Łoniewskiej.Mam jeszcze inne ale te trzy chyba są najlepsze.Dwóch pierwszych szukaj na allegro, trzecia też moż się trafić na aukcji a jak nie to w księgarni akademickiej oficyny wydawniczej PW.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Prasa i literatura.

Post autor: pawelcanon36 »

Wielkie dzięki
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Książki

Post autor: pawelcanon36 »

Którą książkę lepiej zamowić żeby dowiedzieć sie coś niecoś o mikroskopi:
allegro 924497648 czy 949035525
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Książka.

Post autor: _Marcin_ »

druga, ta autorstwa Greba wydaje się lepsza, choć przyznam że żadnej z nich w ręku nie miałem.Nie są drogie, więc może pokusić sie możesz o dwie.
Ale tą książkę mogę naprawdę polecić allegro 942661442 oraz jeszcze lepszą, autorstwa prof. Pluty Mikroskopia optyczna".Podstawowa literatura w biblioteczce każdego mikroskopowicza
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Książka.

Post autor: yezhee »

Witam,
książka Pluty jest bardzo dobra ale w zasadzie jest to książka dla projektantów mikroskopów no może dla zaawansowanych użytkowników
Natomiast taka podstawowa wiedza w zakresie budowy , technik, pomiarów, przygotowania preparatów, która powinna być wystarczająca to Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej"
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Książka.

Post autor: _Marcin_ »

książka Pluty jest bardzo dobra ale w zasadzie jest to książka dla projektantów mikroskopów no może dla zaawansowanych użytkowników
każdy kto pracuje na mikroskopie powinien wiedzieć na czym polega jego działanie i z czego jest on zbudowany, znać zasady działania dodatkowych urządzeń itd.To właśnie jest w tej książce, chociaż od nadmiaru fizyki i matematyki czasami boli głowa
Natomiast taka podstawowa wiedza w zakresie budowy , technik, pomiarów, przygotowania preparatów, która powinna być wystarczająca to Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej"
To jest w sumie dobry wybór na początek, później można się wmiarę potrzeby przyżucić na coś lepszego i bardziej wymagającego.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Książka.

Post autor: hubini »

Skoro już jesteśmy przy książkach, nauczyciel polecił mi Biologię Villego, myślicie, że jest AŻ TAK PORZĄDNA, że mogłaby zastąpić podręczniki w LO w prof. medycznym, czy tylko może jako uzupełnienie do matury?
Czekam na odpowiedź.

W miejskim antykwariacie znalazłem:"Zarys mikrotechniki botanicznej oraz Zarys mikrobiologii z epizootiologią". To drugie jest bardziej zaawansowane, ale oba mają na początku dalsze podstawy tzn. barwienie, kontrasty, jak przyrządzać preparaty, tak jak mówiłem - podstawy.Tą pierwszą polecam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prasa i literatura.

Post autor: AnnaWP »

Takie coś:
Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej
Ćwiczenia
Ewa U. Kurczyńska, Dorota Borowska-Wykręt
Ale to z jednej strony podstawy, a w innych tematach dość specjalistyczny sprzęt opisują.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Książki

Post autor: marcin93 »

Troszkę nie w temacie (bo jest kilka innych wątków poświęconych książkom do matury), ale mogę co nieco powiedzieć. Biologia Villego to opasłe tomisko lecz należy ją traktować jako encyklopedię nie jako podręcznik. W podręcznikach wiedza jest przedstawiona w sposób dość przystępny. Łatwiej się uczyć, zrozumieć i zapamiętać. Z książek to powiem Ci że będziesz potrzebował zbiorów zadań (właśnie tak )
Osobiście mogę polecić trzytomowe wydanie Biologia autorstwa Jacka Danowskiego (jest zrobione bardzo porządnie i szczegółowo) Do tego jakieś repetytorium z Operonu lub PWN. Wież mi, że to wystarcza.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

"Biblioteka mikroskopowicza" czyli książki na początek

Post autor: lobo112 »

Witam !

Chciałbym się dowiedzieć od bardziej doświadczonych forumowiczów, jakie książki są polecane na początku przygody z mikroskopią. Mam tutaj na myśli tytuły z literatury w miarę profesjonalnej,które opisują (albo zawierają odpowiednie, poświęcone temu rozdziały) podstaw typu: oświetlenie Kohlera, przygotowywanie preparatów, sam akt obserwacji itd. ( w skrócie instrukcja obsługi mikroskopu w celach poważniejszych niż zabawa ) Jeżeli ktoś miałby jakieś godne polecenia tytuły, byłbym bardzo wdzięczny (zresztą uważam, że nie tylko ja).

Widziałem już pomniejsze tematy na forum, jednak informacje są one dość chaotyczne, więc pokusiłem się o zadanie pytania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości