Mocz ryb

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Marcin Siwik
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2016, o 10:36

Mocz ryb

Post autor: Marcin Siwik »

Dlaczego ryby słodkowodne o płynach ustrojowych hiperosmotycznych w stosunku do wody która je otacza produkują mocz hipoosomotyczny

Ale wyjaśnijcie mi to jasno bo nie czaje. Czy to dlatego że mocz hiperosmotyczny nie dałby rady ujść do środowiska hipoosmotycznego?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mocz ryb

Post autor: AnnaWP »

bo napływa do nich stale woda, więc wydalają rozcieńczony mocz.
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

Re: Mocz ryb

Post autor: machoń »

Skoro ryby są w stosunku do środowiska hiperosmotyczne, czyli woda do nich stale wpływa, muszą więc ją usuwać, bo by po prostu pękły. Robią tą produkując silnie rozcieńczony mocz. Rozcieńczają go oczywiście wodą, czyli usuwają jej nadmiar z organizmu. Skoro mocz silnie rozcieńczają to może być taka sytuacja, że jest on właśnie mniej stężony od środowiska wodnego na zewnątrz czyli hipoosmotyczny w stosunku do niego. Takie wyjaśnienie przychodzi mi do głowy, aczkolwiek nie mam pewności ) a skąd masz to info, że produkują mocz hipoosmotyczny?
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

Re: Mocz ryb

Post autor: machoń »

wgl to ten mocz jest hipotoniczny w stosunku do płynów ryby czy w stosunku do wody na zewnątrz? Bo w stosunku do płynów ryby to na pewno, ale zdziwi mnie jeśli do wody otaczającej rybę. wtedy musiałaby ona bardzo silnie rozcieńczać ten mocz czyli w sumie wydzielić więcej wody niż do niej wniknęło, co jest już raczej bez sensu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości