Moje pytania dotyczące gadów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Moje pytania dotyczące gadów

Post autor: Edziaaaaaa »

1) O co chodzi z tą czaszką kinetyczną i akinetyczną gadów? Podobno akinetyczna jest u krokodyli i żółwi, a kinetyczna u węży, bo tam jest kość kwadratowa. Ale to bez sensu, bo podobno u wszystkich kręgowców występuje ta kość, czyli też u krokodyli i żółwi, więc one w końcu mają czaszki kinetyczne czy akinetyczne?
2) Skoro żółwie w czaszce nie mają otworów skroniowych to znaczy, że nie mają ucha wewnętrznego?
3) Czy jama gębowa to to samo, co gardziel?
4) Czy u gadów są pęcherzyki płucne? Czy to termin zarezerwowany jedynie dla ssaków? Jeśli nie pęcherzyki płucne, to w takim razie co mają w tych płucach?
5) Co to jest podniebienie wtórne i czym się różni od zwykłego podniebienia? A jeśli płazy nie miały podniebienia wtórnego, to znaczy, że nie mgły oddychać, kiedy miały pokarm w jamie gębowej?
6) Skoro roślinożerne gady mają duże jelito ślepe, to znaczy, że trawią tam celulozę, czy coś takiego?
7) Jak gady mogą wpływać na temperaturę ciała? Chodzi o wygrzewanie się na kamieniach?
Zwiększeniu powierzchni oddechowej płuc towarzyszy komplikowanie się prowadzących do niej dróg, dzięki czemu wysuszający wpływ środowiska jest zmniejszony"- w jakim sensie zmniejszony i dlaczego?
9) Czy gady jeszcze mają stożek tętniczy?
10) Węże nie mają błony bębenkowej, ale za to mają strzemiączko- jaki jest tego sens? Przecież i tak są głuche.
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Re: Moje pytania dotyczące gadów

Post autor: Edziaaaaaa »

11) Jak węże przeprowadzają wentylację płuc, skoro nie mają klatki piersiowej?
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Re: Moje pytania dotyczące gadów

Post autor: Edziaaaaaa »

12) Czy gady mają dyski międzykręgowe? Czy płazy i ryby też je miały?
13) Skoro zęby nie są osadzone w zębodołach, to gdzie?
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Re: Moje pytania dotyczące gadów

Post autor: Edziaaaaaa »

14) Jak kosmówka uczestniczy w wymianie gazowej w w jaju? W ogóle skąd zarodek ma tlen, skoro jajo jest hm zamknięte?
15) ściany omoczni pobierają z wydalin wodę i przekazują ją zarodkowi"- nie powinna raczej tą wodę dać do owodni? A nie od razu do zarodka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości