Morfologia kontra genetyka

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Morfologia kontra genetyka

Post autor: Adax82 »

Pytanie do nauczycieli od genetyki.

Kilka miesięcy temu miałem następujące zdarzenie: wyszliśmy z moim znajomym z firmy na „dymka” i w pewnej chwili mój znajomy mówi mi: zanim obejrzysz się to uprzedzam: zobaczysz swojego sobowtóra!. Obejrzałem się i zobaczyłem faceta stojącego przy samochodzie jakieś 10 m dalej. Był moim lustrzanym odbiciem. Facet także spojrzał na mnie i zamarł. Nikt z nas nie odezwał się ani nie zrobił żadnego ruchu chociaż wiedzieliśmy, że każdy z nas jest co najmniej zdumiony na maksa. Potem gadałem ze swoim znajomym co powinienem w takiej sytuacji zrobić, ale nic nie zrobiłem ten facet też nic nie zrobił i to by było na tyle.
Pytam Was: czy jest możliwe, żeby dwie osoby całkowicie sobie obce ( wiem o tym dlatego, że moja rodzina jest bardzo ograniczona liczbowo i znam wszystkich jej członków ) mogą być do siebie podobne jak co najmniej rodzeństwo ?
Możliwe, że nie jest to zjawisko tak odosobnione jak powszechnie uważa się.
Co o tym sądzicie ?
Jak dla mnie jest to podobieństwo morfologiczne a nie wynikające z „garnituru genetycznego” – prawda to ?

Do Admina: proszę o przeniesienie tematu we właściwe miejsce, gdybym napisał to w niewłaściwym rozdziale.

Bardzo proszę o Wasze opinie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Morfologia kontra genetyka

Post autor: AnnaWP »

Trudno jest powiedzieć, bo ocena stopnia podobieństwa na oko może być złudna.
Ja spotkałam przynajmniej kilka osób, które były do mnie podobne znacznie bardziej, niż rodzona matka.

W sumie zestaw cech mamy ograniczony i zbieżność kilku cech twarzy jest prawdopodobna, przy dużej liczbie prób - czyli dużej liczbie ludzi.

A z drugiej strony. kto tam wie, co jego tatuś nabroił. Albo mamusia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość