Muchołówka

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Awatar użytkownika
boncki
Posty: 29
Rejestracja: 23 cze 2010, o 11:16

Re: Muchołówka

Post autor: boncki »

Dawno nikt tutaj nic nie pisał, ale mam nadzieję, że ktoś odpowie na moje pytanie: czy w okresie snu zimowego", muchołówka nadal potrzebuje tak dużo wody, czy trzeba ograniczyć jej podlewanie? A może w ogóle nie podlewać?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Muchołówka

Post autor: Jakusz »

Z założenia roślinom owadożernym powinno się zapewnić bardzo wilgotne podłoże i atmosferę - uprawa w terrariach i akwariach jest bardzo wskazana. Przesuszenie, nawet niewielkie bardzo szkodzi owadożerom.
Awatar użytkownika
boncki
Posty: 29
Rejestracja: 23 cze 2010, o 11:16

Re: Muchołówka

Post autor: boncki »

Jakusz, dzięki za odpowiedź . Pewnie dlatego moja muchołówka wykorkowała. Teraz będę bardziej uważny w hodowli
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Muchołówka

Post autor: Gitarowa »

czy kupienie muchołówki na allegro to dobry pomysł? Jest szansa że dotrze w nienaruszonym stanie?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Muchołówka

Post autor: Jakusz »

boncki, a jeszcze ważniejsze jest podłoże. Torf o pH ok. 5,5 byłby najlepszy. Ponadto na dno naczynia należy nasypać 1,5 cm warstwę kermazytu i utrzymywać warstwę wody (od spodu) na dnie tego naczynia. Przydatne są naczynie szklane, przezroczyste, aby zobaczyć ile wody faktycznie jest na dnie.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Muchołówka

Post autor: Jakusz »

Gitarowa pisze:czy kupienie muchołówki na allegro to dobry pomysł? Jest szansa że dotrze w nienaruszonym stanie?
To nie zależy od Allegro tylko od osoby, od której kupujesz roślinę. Zapytaj o dokładnie warunki transportu.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Muchołówka

Post autor: Gitarowa »

Znalazłam osobę która wydawała się godna zaufania i kupiłam. To moja pierwsza roślina owadożerna więc jestem bardzo przejęta
Zastanawia mnie kilka kwestii. Muchołówka potrzebuje dużo światła, ale promieniowanie uv nie przenika przez szybę, więc nie wiem- czy miejsce na parapecie będzie ok? czy trzeba ją czasem na balkon wystawić na słońce? A z drugiej strony- czy w takim pełnym słońcu się nie stanie jej jakaś krzywda?

I kolejna kwestia- czy nic złego się jej nie stanie jak nie będzie miała przez wiele miesięcy owadów? (Przecież w naszym klimacie właściwie tylko latem latają jakieś muchy czy komary)
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Muchołówka

Post autor: karteczka88 »

a może przed zakupem takich roślin warto coś o nich poczytac, jak się je hoduje itd.?
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Muchołówka

Post autor: Gitarowa »

Poczytałam to co znalazłąm na jakichś stronach internetowych, ale odpowiedzi na te pytania nie znalazłam.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Muchołówka

Post autor: Jakusz »

Nic jej na parapecie nie będzie dopóki jej nie usmażysz lub nie zamrozisz.

Sama sobie złapie owady i tak to jest dość marginalna sprawa i radzić sobie będzie nieźle i bez nich przez wiele miesięcy. Owadożerny nie znaczy cudzożywny. Owadożery to nadal rośliny samożywne.
Awatar użytkownika
boncki
Posty: 29
Rejestracja: 23 cze 2010, o 11:16

Re: Muchołówka

Post autor: boncki »

Cześć, nie bardzo wiem co się dzieje z moją muchołówką. Jej liście zaczęły brązowieć, nawet te które jeszcze nie do końca się rozwinęły. Boję się, że to dlatego, że przez ponad dobę nie była podlewana. Eh. chyba nie mam dobrej ręki do hodowania roślin.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Muchołówka

Post autor: Jakusz »

Może za często podlewałeś (?)

Napisz coś więcej, w czym ją trzymasz, na jakim stanowisku itd. itd.
Awatar użytkownika
boncki
Posty: 29
Rejestracja: 23 cze 2010, o 11:16

Re: Muchołówka

Post autor: boncki »

Nie przesadzałem jej odkąd ją kupiłem (a kupiłem ją niecały miesiąc temu), więc pewnie to jakaś ziemia torfowa. Doniczka stoi w podstawce z zakrętki od słoika (takie akademickie warunki ), tak że poziom wody wynosi około 0,5 cm. Staram się żeby podstawka zawsze była pełna. Doniczka stoi na parapecie. Okno wychodzi na wschód, więc roślina stoi w pełnym świetle tylko przed południem. Podlewam ją wodą destylowaną, nie używam żadnych nawozów. Odkąd ją mam zjadła tylko jednego owada - komara. No i tak wygląda sytuacja.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość