muko dziedziczenie autosomalne recesywne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Sylwia999
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, o 10:07

muko dziedziczenie autosomalne recesywne

Post autor: Sylwia999 »

Witam,

Mam pytanie odnośnie dziedziczenia autosomalnego recesywnego. Pewien mężczyzna jest nosicielem (a na pewno jest bo jego dziecko jest chore na mukowiscydozę). Pytanie odnosi się do jego rodziców. Czy oni obydwoje są nosicielami czy tylko jeden jest nosicielem. Oraz czy jego babcie i dziadkowie też są nosicielami?
Albo prościej: czy krzyżówka osobnika zdrowego ale nosiciela z osobnikiem zdrowym nie nosicielem da nosiciela? Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to opisałam.
Proszę o pilną odpowiedź.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: muko dziedziczenie autosomalne recesywne

Post autor: Mårran »

Jeśli mężczyzna jest nosicielem, to nosicielami mogło być jedno z rodziców (i przekazało wadliwy gen) lub oboje (i wadliwy gen przekazało jedno, a drugie przekazało zdrowy allel).

W którymś pokoleniu mutacja powstaje de novo. Potem jest przekazywana dalej. Nosicieli w jednym pokoleniu może być więcej - przekazują oni dzieciom albo allel zdrowy, albo wadliwy. Ale póki nie spotkają się dwa wadliwe, nie ma choroby.
Pani Buka
Sylwia999
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, o 10:07

Re: muko dziedziczenie autosomalne recesywne

Post autor: Sylwia999 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości