Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Daletilval
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:48

Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie.

Post autor: Daletilval »

W podręczniku mam takie oto zadanie:
Barwa ciała oraz kształt skrzydeł muszki owocowej są uwarunkowane genami sprzężonymi. Skrzyżowano szare muszki o długich skrzydłach (samce) z muszkami czarnymi o szczątkowych skrzydłach (samice). Określ genotypy i fenotypy osobników pokolenia F1 oraz pokolenia F2, zakładając, że nie zaszedł proces crossing-over. Użyj następujących oznaczeń:
A-szara barwa ciała
a-czarna barwa ciała
B-skrzydła długie
b-skrzydła szczątkowe
No i tu pojawia się moje pytanie, bo zadanie samo w sobie jest banalne aczkolwiek w podręczniku mam pewną nieścisłość która nie daje mi spokoju. Mianowicie, w rozwiązaniu założono, że genotyp samca będzie wyglądał następująco: AB/AB. Ale czy jednocześnie genotyp samca nie mógłby wyglądać tak: AB/ab? Wtedy przecież też samiec byłby szary i miałby skrzydła długie, tak? Co myślicie? Pytanie pewnie głupie ale spokoju mi nie daje.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie

Post autor: malgosi35 »

W pewnym zakresie masz rację jednak w zadaniach w których otrzymuje się F2 przyjętym jest że F1 jest jednolite lub wskazane są osobniki do krzyżowania w celu otrzymania F2.

Jeśli mielibyśmy osobnika heterozygotycznego to mielibyśmy 2 rodzaje osobników potomnych i 3 krzyżowki do wykonania
Jeśli F1 będzie jednolite AB//ab to znaczy że osobniki rodzicielskie były liniami czystymi.
Daletilval
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:48

Re: Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie

Post autor: Daletilval »

Dziękuję za informację A teraz drugie pytanie, już nieco głupsze.
Możliwy byłby genotyp samca np. aB/Ab tak? wtedy wytworzone gamety byłyby jeszcze inne, a sam samiec dalej byłby z cechami dominującymi, prawda?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie

Post autor: malgosi35 »

Tak, to jest sprzężenie typu Trans (Ab//aB)
Cis jest: AB//ab

Fenotyp ten sam tylko potomstwo inne przy braki c-o, lub inna ich liczebność jeśli zajdzie c-o
Daletilval
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2014, o 17:48

Re: Muszka owocowa-określanie genotypów i fenotypów. Zadanie

Post autor: Daletilval »

Dzięki za rozwianie wszystkich wątpliwości
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości