Najdroższa kawa

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Miczi
Posty: 23
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 10:33

Najdroższa kawa

Post autor: Miczi »

Kopi luwak-to nazwa najdroższej kawy świata, jej cena w jednym ze sklepów internetowych wynosi ponad 2 tyś.zł/kg! Dlaczego ta kawa jest tak droga? Wbrew naszym domysłom taka cena nie zależy od specjalnego gatunku kawy lub wymyślnym sposobom opieki nad rośliną. Łaskun muzang to niewielki drapieżny ssak zamieszkujący lasy tropikalne od Indii po Filipiny oraz południowe teren Chin, przez rodzimą ludność nazywany jest Luwak. Zbieżność nazw kawy i tegoż zwierza to oczywiście nie przypadek. Przysmakiem Luwaka jest owoc kawowca, przy czym mądry ssak wybiera tylko najlepsze, podczas wędrówki w przewodzie pokarmowym trawiony zostaje tylko miąższ a same nasiona, po lekkim nadtrawieniu przez enzymy, są wydalane z kałem. Odchody są zbierane przez plantatorów, oczyszczane i dalej traktowane tak jak każda inna kawa. Dzięki przejściu nasion przez wnętrzności Łaskuna otrzymany napar z kawy ma wyjątkową delikatność, za którą słono się płaci. Na rok zbiera się od 300 do 400 kg produktu".

Kto by się napił?

Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Jivan »

no dobra, ale po co komuś coś takiego? tak samo jeden może jeść kawior, a ja się najem chlebem ze smalcem za groszę
Miczi
Posty: 23
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 10:33

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Miczi »

Jak ktoś ma kasę i nie ma co z nią robić.

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Najdroższa kawa

Post autor: deVries »

Z ciekawości - piłbym. I Luwakiem na słodko zagryzał Ale pewnie jak większość przesadnie drogich rzeczy ta kawa jest przereklamowana
Alicja45
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2014, o 08:10

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Alicja45 »

Miczi pisze:Kopi luwak-to nazwa najdroższej kawy świata, jej cena w jednym ze sklepów internetowych wynosi ponad 2 tyś.zł/kg! Dlaczego ta kawa jest tak droga? Wbrew naszym domysłom taka cena nie zależy od specjalnego gatunku kawy lub wymyślnym sposobom opieki nad rośliną. Łaskun muzang to niewielki drapieżny ssak zamieszkujący lasy tropikalne od Indii po Filipiny oraz południowe teren Chin, przez rodzimą ludność nazywany jest Luwak. Zbieżność nazw kawy i tegoż zwierza to oczywiście nie przypadek. Przysmakiem Luwaka jest owoc kawowca, przy czym mądry ssak wybiera tylko najlepsze, podczas wędrówki w przewodzie pokarmowym trawiony zostaje tylko miąższ a same nasiona, po lekkim nadtrawieniu przez enzymy, są wydalane z kałem. Odchody są zbierane przez plantatorów, oczyszczane i dalej traktowane tak jak każda inna kawa. Dzięki przejściu nasion przez wnętrzności Łaskuna otrzymany napar z kawy ma wyjątkową delikatność, za którą słono się płaci. Na rok zbiera się od 300 do 400 kg produktu".

Kto by się napił?

Ja bym chyba postawiła w oszklonej wystawce, podgrzewała bym ją tylko raz na jakiś czas żeby ciągle dymiła.
lukrecja09
Posty: 8
Rejestracja: 24 sty 2015, o 14:02

Re: Najdroższa kawa

Post autor: lukrecja09 »

Słyszałam o tej kawie, ale na samą myśl, że jakiemuś zwierzakowi przechodziło to przez jelitka, to aż się odechciewa
ragnars
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2015, o 13:25

Re: Najdroższa kawa

Post autor: ragnars »

Sprawdziłem, 500g obecnie około 1000zł
itmaniak
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2017, o 11:59

Re: Najdroższa kawa

Post autor: itmaniak »

Ha ha, dla koneserów
Awatar użytkownika
asiazow
Posty: 12
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 17:19

Re: Najdroższa kawa

Post autor: asiazow »

Warto też poczytać w jakich warunkach te zwierzęta są trzymane. Ich wyłącznym jedzeniem są nasiona kawowca, co daje więc nadmiar kofeiny, który w połączeniu z życiem w grupie w ciasnych klatkach. i można się domyślić jaki jest tego finał
Morderstwo zwierząt w biały dzień, a cena jak za złoto.
xsalfa12345
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2017, o 09:09

Re: Najdroższa kawa

Post autor: xsalfa12345 »

ja piłem BluMontain z Jamajki
Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Sokol »

nie wiem nie wiem, ale Luwak wygląda fajnie
Awatar użytkownika
Paweł Legionowo
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2017, o 13:37

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Paweł Legionowo »

To chyba specjał dla wyjątkowych koneserów wyszukanego smaku Pozostanę przy zwykłej kawie z mlekiem i cukrem.
Serin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2017, o 10:20

Re: Najdroższa kawa

Post autor: Serin »

Nie jestem pewna co do tego wyszukanego smaku w tym przypadku Ja się brzydziłam i nie spróbowałam, ale mój mąż mówił, że jakoś specjalnie to ona nie smakuje, ale jako, że lubi próbować wszystkiego, to zapłacił bodajże za 3 łyki około 200$.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość