Najlepsze uczelnie medyczne.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

maciek_tyfel pisze:
hotdog1990 pisze: No normalnie z biofizyka. nie rozumiem Twojego toku myślenia. A pozatym student jest tak skonstruowany ze jak trzeba bedzie to w tydzien lub dwa przyswoi taki material jak na maturze obowiazuje:)
Hehe. Może nauczyć się na pamięć, jeśli ma takową dobrą, ale zrozumieć nie zrozumie jeśli uprzednio nie przyswoił w dostatecznym stopniu podstaw. No chyba, że to jakiś ewenement - 1 na milion osób.
Przedmioty ścisłe typu matma i fiza nie dają się pojąć od tak przed egzaminem.
No chyba, że obecnie nie trzeba wiele rozumieć z fizyki, że przejść przez biofizykę na lekarskim.
Tylko co to ma wspólnego z byciem lekarzem? Co jak co ale biofizyka a raczej fizyka(bo uczy się bezsensownych wzorów itp) nie jest potrzebna lekarzowi. Akurat powiem Ci że zdać fizykę na maturze to też żaden sukces nie jest:)

Każdy przedmiot da się pojąć tylko trzeba odpowiednio do niego podejść:) No i masz rację że dla każdego różny czas będzie potrzebny na przyswojenie:)

Pójdziesz na studia(jakiekolwiek) to zobaczysz ile bezsensownych rzeczy będą kazali Ci się uczyć i zmienisz trochę opinie na temat przydatności zawsze i wszędzie tej fizyki:)
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

Co do biofizyki to mam opinię z pierwszej ręki od lekarza bardzo dobrej klasy, obecnie pracującego w dużej części prywatnie.
Jest ona istotna. Tak samo biochemia, genetyka, patomorfologia, patofizjologia, etc.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: Michch »

Nie istotna, ale może być pomocna. Fajnie było się pobawić aparatem do USG i poszukać niektórych narządów . Ale doprawdy nie mam pojęcia, jak budowanie obwodów RLC i zabawa z polarymetrem może się przydać w pracy lekarza
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: lith »

maciek_tyfel, to jakieś dziwne te informacje masz To co z tej biofizyki może mi się kiedyś przydać to jak juz będzie potrzebne to sobie w 15 min z wikipedii poczytam Robienie instrukcji punkt po punkcie i podstawianie do różnych dziwnych wzorów, które się brały nie wiadomo skąd jakoś specjalnie chyba nie wpłynęło na mnie przez te pół roku I biofizyka to zdecydowanie bardziej teoria, a nie liczenie.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

maciek_tyfel pisze:Co do biofizyki to mam opinię z pierwszej ręki od lekarza bardzo dobrej klasy, obecnie pracującego w dużej części prywatnie.
Jest ona istotna. Tak samo biochemia, genetyka, patomorfologia, patofizjologia, etc.
Wszystko zależy jakim póżniej jesteś lekarzem. Nie powiesz mi że chirurgowi jest genetyka jakoś potrzebna, on musi znać świetnie anatomię i mieć umiejętności aby dobrze przeprowadzać operacje i zabiegi.

Wiesz biofizyke, fizyke, chemie itp mozna zawsze i pod wszystko podpiąc. Bo przyjdzie do mnie pacjęt ze zlamana noga to moge mu walnąć wykład na temat tego z jaką siłą upadł na nogę i dlaczego się złamała ale po co to pacjentowi? Po co miałbym go zanudzać?

Odnośnie USG, CT, rezonansu to dla lekarza jest ważne żeby umiał zrobić badanie i zinterpertować poprawnie wyniki. Po co lekarz musi wiedzieć że tam latają sobie protony, że ona się kręcą dookoła zgodnie z takim wzorem itp? Nie chciałbyś chyba pójśc do lekarza który będzie wiedział wszystko o USG ale nie będzie umiał zrobić badania albo zinterpretować poprawnie wyniku.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

hotdog1990 pisze: Wszystko zależy jakim póżniej jesteś lekarzem. Nie powiesz mi że chirurgowi jest genetyka jakoś potrzebna, on musi znać świetnie anatomię i mieć umiejętności aby dobrze przeprowadzać operacje i zabiegi.
Jasne.
Jednak pewien elementarz każdy powinien znać i rozumieć!, a czy go będzie później bardziej rozwijał to zależy w którym kierunku pójdzie.
Ponadto, piętą achillesową wielu współczesnych lekarzy jest to, że bardzo wąsko patrzą na dany przypadek, przez co jeden lekarz odsyła pacjenta do drugiego, drugi do trzeciego i tak ad infinitum.
Ale to już temat na odmienną dyskusję.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: lith »

No to biofizyka do tego elementarza to się jednak nie bardzo kwalifikuje
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: Mårran »

To rzeczywiście temat na odmienną dyskusję, ale dlatego, że akurat znajomość wzorów z fizyki (czy też ich rozumienie) ma niewielki wpływ na to, czy lekarz patrzy na pacjenta jako całość, czy interesuje go tylko jego nerka Oczywiście, elementy genetyki czy biochemii bardziej lub mniej się potem przydają (zależnie od specjalizacji, w przypadku niektórych specek nawet bardzo), ale z reguły w takich ilościach, że - jak napisał lith - można to sobie sprawdzić w wiki czy podręczniku Podstawy EKG poznaje się zresztą dość dokładnie na fizjologii, zaś USG, TK czy MRI na radiologii. Biofizyka wiele tu nie wnosi. Natomiast liczenie błędu pomiaru spływających kulek i rysowanie wykresów w jakichś podejrzanych programach. Nie wiem, czy jakiś normalny lekarz by to pamiętał
Pani Buka
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

No ale nasz kolega który broni tak tej fizyki najwidoczniej jest czymś rozgoryczony albo sam nie wiem co:)

W tych czasach trzeba specjalistów z danej dziedziny a nie ludzi z rozległą ale tylko pobieżną wiedzą.

Jeden lekarz odsyła do drugiego bo jak idziesz do specjalisty z dziedziny x a problem może dotyczyć innej dziedziny medycyny to chyba lepiej żeby Cię wysłali do człowieka który się naprawdę na tym zna. Naczytałeś się o jakiś średniowicznych lekarzach, filozofach, artystach którzy mieli rozległą wiedzę ale w tych czasach to się nie sprawdza bo jeden dobrze wyuczony w swojej dziedzinie lekarz jest lepszy niż 10 którzy umieją średnip tą samą dziedzinę + jeszcze biofizykę, chemię i coś innego:)
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

A ja tej fizyki przecież bronię. Tak tylko napomknąłem z początku z tą biofizyką, ale teraz już wiem jak to z nią mniej więcej wygląda na studiach.
Z tym odsyłaniem od lekarza do lekarza to nie miało oczywiście z nią związku. Jasne, że są różni specjaliści - ortopeda traumatolog nie będzie się zajmował problemami neurochirurgicznymi. Miałem na myśli sytuację, gdy odsyłanie od jednego do drugiego i nierzadko późniejszy powrót do lekarza wyjściowego wynika po prostu z dyletanctwa, czy złej woli. Niemało takich sytuacji.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

maciek_tyfel pisze:A ja tej fizyki przecież bronię. Tak tylko napomknąłem z początku z tą biofizyką, ale teraz już wiem jak to z nią mniej więcej wygląda na studiach.
Z tym odsyłaniem od lekarza do lekarza to nie miało oczywiście z nią związku. Jasne, że są różni specjaliści - ortopeda traumatolog nie będzie się zajmował problemami neurochirurgicznymi. Miałem na myśli sytuację, gdy odsyłanie od jednego do drugiego i nierzadko późniejszy powrót do lekarza wyjściowego wynika po prostu z dyletanctwa, czy złej woli. Niemało takich sytuacji.
Masz rację że takie sytuację się zdarzają ale sam napisałeś że wynikają głównie z złej woli czy mało profesjonalego podejścia do zawodu. A to jest raczej niezależne od tego kto ile umie dodatkowych rzeczy tylko zależy od człowieka:)
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: elfiatka »

wracając do głównego wątku) ja studiuję na ump w poznaniu (lekarski) i jestem baardzo zadowolona z uczelni) z tego co rozmawiałam ze znajomymi z innych uczelni to myślę że sposób nauki na naszej uczelni jest bardzo podobny do zachodniego stylu nauki, dodatkowo na anatomii często preparowaliśmy co jest dużym plusem, no i to że osoby które pisały nasze podręczniki tz prof. Woźniak czy prof. Zabel prowadzą wykłady)
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: elfiatka »

wracając do głównego wątku) ja studiuję na ump w poznaniu (lekarski) i jestem baardzo zadowolona z uczelni) z tego co rozmawiałam ze znajomymi z innych uczelni to myślę że sposób nauki na naszej uczelni jest bardzo podobny do zachodniego stylu nauki, dodatkowo na anatomii często preparowaliśmy co jest dużym plusem, no i to że osoby które pisały nasze podręczniki tz prof. Woźniak czy prof. Zabel prowadzą wykłady)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości